Plugins - All in One SEO Pack - Stable (latest release) - en to es translation catalogue (812 entries)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
es: Organiza las entradas de los mapas del sitio en archivos distintos en tu mapa del sitio. Te recomendamos que actives esta opción si tu mapa de sitio contiene más de 1.000 URLs.

note: Translators: String used in search query: %s: Search
en: Search results for "%s"
es: Resultados de búsqueda para «%s»

[ctx: daily archives date format]
note: translators: Daily archive title. %s: Date
en: F j, Y
es: j F, Y

note: translators: Daily archive title. %s: Date
en: Day: %s
es: Día: %s

note: translators: Monthly archive title. %s: Month name and year
en: Month: %s
es: Mes: %s

note: translators: Yearly archive title. %s: Year
en: Year: %s
es: Año: %s

en: You can find more information about XML sitemaps at <a href="https://www.sitemaps.org/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">sitemaps.org</a>
es: Puedes encontrar más información sobre mapas del sitio XML en <a href="https://www.sitemaps.org/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">sitemaps.org</a>

en: Enter a valid path to a directory or file, for example: /wp-admin/ or /wp-admin/admin-ajax.php
es: Introduce una ruta válida a un directorio o archivo, por ejemplo: /wp-admin/ o /wp-admin/admin-ajax.php

en: Enter the name of a User Agent here.  You can use the wildcard * to allow or block all robots. A list of User Agents can be found <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="http://www.robotstxt.org/db.html">here</a>.
es: Introduce aquí el nombre del agente de usuario.  Puedes usar el comodín * para permitir o bloquear a todos los robots. Puedes encontrar una lista de agentes de usuario <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="http://www.robotstxt.org/db.html">aquí</a>.

en: Use the dropdown to select whether you want to allow or block access to the specified directory or file.
es: Utiliza el desplegable para seleccionar si quieres permitir o bloquear el acceso al directorio o archivo especificado.

en: Select the type of contact for the phone number you have entered.
es: Selecciona el tipo de contacto para el número de teléfono que has introducido.

en: Enter the primary phone number your organization or business. You must include the country code and the phone number must use the standard format for your country, for example: 1-888-888-8888.
es: Introduce el número de teléfono principal de tu organización o negocio. Debes incluir el código de país y el número de teléfono debe usar el formato estándar de tu país, por ejemplo: 1-888-888-888.

en: Select the primary owner for your site from the list of users. Only users with the role of Author, Editor or Administrator will be listed here.
es: Selecciona el propietario principal de tu sitio de la lista de usuarios. Solo se listan aquí  los usuarios con perfil de autor, editor o administrador.

en: Add a logo that represents your organization or business. The image must be in PNG, JPG or GIF format and a minimum size of 112px by 112px. If no image is selected, then the plugin will try to use the logo in the Customizer settings.
es: Añade un logotipo que represente tu organización o negocio. La imagen debe estar en formato PNG, JPG o GIF y con un tamaño mínimo de 112px por 112px. Si no se selecciona ninguna imagen entonces el plugin tratará de usar el logotipo de los ajustes de personalizador.

en: Enter your organization or business name.
es: Introduce el nombre de tu organización o negocio.

en: Select whether your website is primarily for a person or an organization.
es: Selecciona si tu web es principalmente de una persona o de una organización.

en: Add the URLs for your website's social profiles here (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, etc.), one per line. These may be used in rich search results such as Google Knowledge Graph.
es: Añade aquí las URLs de los perfiles sociales de tu web (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, etc.), uno por línea. Pueden usarse en los resultados de búsqueda enriquecidos, como el Knowledge Graph de Google.

en: Select this to output markup that notifies Google to display the Sitelinks Search Box within certain search results.
es: Selecciona esto para mostrar un marcado que avisa a Google que muestre la caja de búsqueda de enlaces del sitio dentro de ciertos resultados de búsqueda.

en: This enables Schema.org structured data markup for rich snippets in search results.
es: Esto activa los datos estructurados de Schema.org para los snippets enriquecidos en los resultados de búsqueda.

en: Subscribe to our mailing list
es: Suscríbete a nuestra lista de correo

en: Enter your email address
es: Introduce tu dirección de correo electrónico

en: Choose the platform you want to import SEO data from
es: Elige la plataforma desde la que quieres importar los datos SEO

note: translators: %s is a placeholder and will be replace with the name of the plugin.
en: %s Options Updated.
es: Opciones de %s actualizadas

note: translators: This is the text of a button that can be clicked. Therefore, "E-mail" is used as a verb in this context.
en: Enter the email address provided by Semper Plugins Support to send your debug information
es: Introduce la dirección de correo electrónico facilitada por el soporte de Semper Plugins para enviar tu información de depuración

en: This shows how your robots.txt appears
es: Esto muestra como se ve tu robots.txt

en: Here's how your robots.txt looks:
es: Así es como se ve tu robots.txt:

en: Edit this rule
es: Editar esta regla

en: Delete this rule
es: Borrar esta regla

en: Delete this additional URL
es: Borrar esta URL adicional

en: Banner advert for free Wincher rank checker plugin
es: Anuncio de banner para el plugin gratuito Wincher rank checker

en: Schema Settings
es: Ajustes del schema

en: Package Tracking
es: Seguimiento del paquete

en: Roadside Assistance
es: Asistencia en carretera

en: Baggage Tracking
es: Seguimiento de equipaje

en: Emergency
es: Emergencia

en: Credit Card Support
es: Compatibilidad con tarjeta de crédito

en: Reservations
es: Reservas

en: Sales
es: Ofertas

en: Bill Payment
es: Pago de facturas

en: Billing Support
es: Compatibilidad con facturación

en: Technical Support
es: Soporte técnico

en: Customer Support
es: Soporte al cliente

en: -- Select --
es: -- Seleccionar --

en: Type of Contact
es: Tipo de contacto

en: Phone Number
es: Número de teléfono

en: Person's Username
es: Nombre de usuario de la persona

en: Organization Logo
es: Logotipo de la organización

en: Organization Name
es: Nombre de la organización

en: Display Menu In Toolbar:
es: Mostrar menú en la barra de herramientas:

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Select which Post Types you want to export your %s meta data for.
es: Selecciona los tipos de contenido para los que deseas exportar los metadatos de %s.

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.
es: Puedes optar por exportar los ajustes de los módulos activos y el contenido de los datos de la entrada.

note: translators: %1$s and 12$s are placeholders, which means these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Choose a valid %1$s .ini file and click &quot;Import&quot; to import options from a previous state or install of %2$s.
es: Elige un archivo %1$s .ini válido y haz clic en &quot;Importar&quot; para importar las opciones de un estado anterior o instalar de %2$s.

en: Select which Post Types you want to set Open Graph meta values for.
es: Selecciona los Tipos de Entradas, para los que deseas establecer los valores meta de Open Graph.

en: Posts
es: Entradas

en: Exclude any category, tag or custom taxonomy from the XML sitemap. Start typing the name of a category, tag or taxonomy term in the field and a dropdown will populate with the matching terms for you to select from.<br/><br/>This will also exclude any content belonging to the specified term.  For example, if you exclude the "Uncategorized" category then all posts in that category will also be excluded from the sitemap.
es: Excluye cualquier categoría, etiqueta o taxonomía personalizada del mapa del sitio XML. Comienza a escribir el nombre de una categoría, etiqueta o término de taxonomía en el campo y una lista desplegable se rellenará con los términos coincidentes para que puedas seleccionar.<br/><br/>Esto también excluirá cualquier contenido perteneciente al término especificado. Por ejemplo, si excluyes la categoría "Sin categorizar", todas las publicaciones de esa categoría también se excluirán del mapa del sitio.

en: URL to the page. This field only accepts absolute URLs with the protocol specified.
es: URL a la página. Este campo solo acepta direcciones URL absolutas con el protocolo especificado.

en: Generate an RSS sitemap in addition to the regular XML Sitemap.
es: Genera un mapa del sitio RSS además del mapa del sitio XML normal.

en: The title of the %2$s taxonomy that is associated to this %3$s
es: El título de la taxonomía %2$s asociada a este %3$s

en: Enter your verification code here to verify your site with Baidu Webmaster Tools.
es: Introduzce aquí tu código de verificación para verificar tu sitio con Baidu Webmaster Tools.

en: Enter your verification code here to verify your site with Yandex Webmaster Tools.
es: Introduzce aquí tu código de verificación para verificar tu sitio con Yandex Webmaster Tools.

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.
es: Introduzce aquí tu código de verificación para verificar tu sitio con Pinterest.

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.
es: Introduzce aquí tu código de verificación para verificar tu sitio con Bing Webmaster Tools.

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Search Console.
es: Introduzce aquí tu código de verificación para verificar tu sitio con Google Search Console.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Use these checkboxes to select which Content Types you want to use %s with.
es: Usa estas casillas de verificación para seleccionar los tipos de contenido con los que deseas usar %s.

en: The page number
es: El número de página

en: Additional 404 title input
es: Entrada adicional de títulos 404

en: The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
es: La ruta de la URL en forma legible, como «Url que no existe»

en: The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
es: La ruta de la URL original, como "/url-que-no-existe/"

en: This controls the format of the title tag for the 404 page.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título para la página 404.

note: translators: "Post/Page" are the two main content types in WordPress.
en: Post/Page
es: Entrada/Página

en: The original WordPress title
es: El título original de WordPress

en: This outputs the description you write for each page/post or the autogenerated description, if enabled. Auto-generated descriptions are generated from the excerpt or the first 160 characters of the content if there is no excerpt.
es: Esto genera la descripción que escribe para cada página/entrada o la descripción generada automáticamente, si está activada. Las descripciones generadas automáticamente se generan a partir del extracto o los primeros 160 caracteres del contenido si no hay un extracto.

en: The search term that was entered
es: El término de búsqueda que se ha introducido.

en: This controls the format of the title tag for the Search page.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título para la página de búsqueda.

en: Tag
es: Etiqueta

en: The name of the %s
es: El nombre de %s

en: This controls the format of the title tag for Tag Archives.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título para los archivos de etiquetas.

en: The original archive title, e.g. "Steve" or "John Smith"
es: El título original del archivo, por ej. «Pedro» o «Juan Pérez»

en: This controls the format of the title tag for Author Archives.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título de los archivos de autor.

en: The original archive year, e.g. "2019"
es: El año del archivo original, p.ej. «2019»

en: The original archive month (localized), e.g. "August"
es: El mes del archivo original (localizado), p.ej. «Agosto»

en: The original archive day, e.g. "17"
es: El día del archivo original, p.ej. «17»

en: The original archive title (localized), e.g. "2019" or "2019 August"
es: El título original del archivo (localizado), p. Ej. «2019» o «agosto de 2019»

en: This controls the format of the title tag for Date Archives.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título para los archivos de fechas.

note: translators: "Archive" is used in the context of a WordPress archive page.
en: Archive
es: Archivar

en: This controls the format of the title tag for Custom Post Archives.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título de los archivos de contenidos personalizados.

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: Category
es: Categoría

en: This controls the format of the title tag for Category Archives.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título de los archivos de categoría.

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: The (main) Category of the %s
es: La categoría (principal) de la %s

en: This controls the format of the title tag for Posts.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título de las entradas.

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: month
es: mes

en: The %1$s when the %2$s was published (localized)
es: El %1$s cuando se publicó la %2$s (localizado)

en: Page
es: Página

en: This controls the format of the title tag for Pages.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título para las páginas.

en: The name of a custom field
es: El nombre de un campo personalizado.

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: year
es: año

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: The current %s
es: El %s actual

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: date
es: fecha

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: The current %s (localized)
es: El %s actual (localizado)

en: last name
es: apellidos

en: first name
es: nombre

note: translators: The "nicename" is the sanitized version of a username.
en: nicename
es: slug de usuario

note: translators: Example sentence: "The first name of the author of the Post"
en: username
es: nombre de usuario

note: translators: Example sentence: "The first name of the author of the Post"
en: The %1$s of the author of the %2$s
es: El %1$s del autor de la %2$s

en: This controls the format of the title tag for your Homepage.
es: Esto controla el formato de la etiqueta del título de tu página de inicio.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Beginners Guide for %s
es: Guía de principiantes para %s

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Help translate %s into your language.
es: Ayuda a traducir %s a tu idioma.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: Upgrade to %s to access priority support and premium features.
es: Actualiza a %s para acceder al soporte prioritario y a las funciones Premium.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: There are many ways you can help support %s.
es: Existen muchas formas con las que puedes ayudar apoyando a %s.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Support %s
es: Soporte de %s

en: Check out what's new in our latest release post!
es: ¡Echa un vistazo a las novedades en nuestra entrada de la última versión!

en: %1$sClick here%2$s to file a feature request/bug report.
es: %1$sHaz clic aquí%2$s para enviar un informe de petición/fallo.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Read the %s user guide
es: Lee la guía del usuario de %s

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack, and the current version number.
en: Welcome to %1$s %2$s
es: Bienvenido a %1$s %2$s

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Welcome to %s
es: Bienvenido a %s

en: {Temporarily unable to load feed.}
es: {Incapaz de cargar el feed temporalmente.}

en: No, thanks
es: No, gracias

en: Add a review
es: Añadir una valoración

note: translators: %1$s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: You have been using %1$s for a while now. That is awesome! If you like %2$s, then please leave us a 5-star rating. Huge thanks in advance!
es: Has estado usando %1$s por un tiempo. ¡Eso es asombroso! Si te gusta %2$s, por favor déjanos una puntuación de 5 estrellas. ¡Muchas gracias por adelantado!

en: Update Reading Settings
es: Actualizar los ajustes de lectura

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack. "Settings > Reading" refers to the "Reading" submenu in WordPress Core.
en: Warning: %s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
es: Advertencia: %s ha detectado que estás bloqueando el acceso a los motores de búsqueda. Puede cambiar esto en «Ajustes > Lectura» si no fue intencionado.

en: Remind me later
es: Recuérdamelo más tarde

en: Notice: To avoid problems with your XML Sitemap, we strongly recommend you set the Maximum Posts per Sitemap Page to 1,000.
es: Aviso: para evitar problemas con tu mapa del sitio XML, te recomendamos que establezcas el máximo de publicaciones por página del mapa del sitio a 1.000.

en: No Thanks
es: No, gracias

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: We have detected you are running WooCommerce. Upgrade to %s to unlock our advanced e-commerce features, including SEO for Product Categories and more.
es: Hemos detectado que estás ejecutando WooCommerce. Actualiza a %s para desbloquear nuestras características avanzadas de comercio electrónico, incluido el SEO para categorías de productos y más.

note: translators: %s is a placeholder so it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: %s is created by a worldwide network of friendly folks like these.
es: %s está creado por una red mundial de grandes personas como estas.

en: Notice updated successfully.
es: Aviso actualizado con éxito.

note: Translators: Displays the hordcoded slug that missing.
en: Missing values from `%s`.
es: Valores faltantes de «%s».

en: User doesn't have `aiosp_manage_seo` capabilities.
es: El usuario no tiene capacidades «aiosp_manage_seo».

en: Dismiss
es: Descartar

en: Excluded Terms
es: Términos excluidos

note: translators: %s is a placeholder so it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Settings export file for %s
es: Ajustes del archivo de exportación para %s

note: translators: "%s" is a placeholder so it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: %s Debug Info
es: Información de depuración de %s

en: Inactive Plugins
es: Plugins inactivos

en: Active Plugins
es: Plugins activos

en:  characters. We recommend a maximum of %1$s chars for the %2$s.
es:  caracteres. Recomendamos un máximo de %1$s caracteres para el %2$s.

note: translators: The complete string is: "All in One SEO Pack by Michael Torbert of Semper Fi Web Design". The placeholders shouldn't be altered; only the words "by" and "of" should be translated.
en: %1$s by %2$s of %3$s
es: %1$s por %2$s de %3$s

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are placeholders and should not be translated. %1$s expands to the name of the plugin, All in One SEO Pack, %2$s to the name of a filter function and %3$s is replaced with a number.
en: Debug Warning: %1$s meta data was included again from %2$s filter. Called %3$s times!
es: Advertencia de depuración: Los metadatos de %1$s se incluyeron de nuevo desde el filtro %2$s. ¡Llamados %3$s veces!

note: translators: The complete string is as follows: "Upgrade to All in One SEO Pack Pro".
en: Upgrade to
es: Actualizado a

en: Part
es: Parte

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Exports and imports your %s plugin settings.
es: Exporta e importa tus ajustes del plugin %s.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a period of time, such as "5 minutes" or "a short while".
en: Video sitemap scan in progress. Please check again in %s.
es: Exploración del mapa del sitio de vídeo en progreso. Por favor, compruébalo de nuevo en %s.

note: translators: This expression means "a small period/brief period of time".
en: a short while
es: un momentito

en: Video sitemap scan completed successfully!
es: ¡La exploración del mapa del sitio de vídeo se ha completado correctamente!

en: Author Pages
es: Páginas de Autor

en: Archive Pages
es: Páginas de archivo

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc. translators: Example sentence: "The first name of the author of the Post"
en: Homepage
es: Página de inicio

en: Include Custom Fields
es: Incluir campos personalizados

en: Enable this option to look for videos in custom fields as well.
es: Activa esta opción para buscar también vídeos en campos personalizados.

en: Click here for documentation on this setting.
es: Clic aquí para ver la documentación de este ajuste

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a noun. translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: The description of the %s
es: La descripción de la %s

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a noun. translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: The original title of the %s
es: El título original de la %s.

en: Your site description
es: La descripción de tu sitio

en: Your site title
es: El título de tu sitio

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this to move the %s menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
es: Marca esta opción para mover el elemento del menú %s, a la parte superior del menú del panel de control de WordPress.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this to add %s to the Toolbar for easy access to your SEO settings.
es: Marca esta casilla para añadir %s a la barra de administración para facilitar el acceso a tus ajustes de SEO.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Use these checkboxes to select which Taxonomies you want to use %s with.
es: Usa estas casillas de verificación para seleccionar con qué Taxonomías quieres usar %s.

en: sitemaps
es: mapas del sitio

en: This sitemap index contains
es: El índice de tu mapa del sitio contiene

en: This sitemap contains
es: El mapa del sitio contiene

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
es: esto es un mapa del sitio XML, que se supone consumirán motores de búsqueda como Google o Bing

en: Generated by
es: Generado por

en: Team Lead
es: Líder del equipo

en: Create RSS Sitemap
es: Crear mapa del sitio RSS

en: Create RSS Sitemap as well.
es: Crear también mapa del sitio RSS.

note: translators: This is the name of a settings section where users can indicate which post types and taxonomies they want to use All in One SEO Pack with.
en: Content Type Settings
es: Ajustes de tipos de contenido

note: translators: Link to sitemap within current site.
en: Click here to %1$sview your RSS sitemap%2$s.
es: Haz clic aquí para %1$sver tu mapa del sitio RSS%2$s.

note: translators: Link to documentation.
en: view your XML sitemap
es: ver tu mapa del sitio XML

en: Modify Rule
es: Modificar regla

en: Disallow
es: No permitir

en: Please provide absolute URLs (including http or https).
es: Por favor, proprociona URLs absolutas (incluyendo http o https).

en: Wild-card path cannot be overridden: %s
es: La ruta comodín no puede anularse: %s

en: Path cannot be overridden: %s
es: La ruta no puede ser anulada: %s

en: Rule cannot be overridden: %s
es: La regla no puede ser anulada: %s

en: Identical rule exists: %s
es: Existe una regla idéntica: %s

en: Directory Path cannot be empty
es: La ruta del directorio no puede estar vacía

en: User Agent cannot be empty
es: El agente de usuario no puede estar vacío

en: Unable to delete file
es: No ha sido posible eliminar el archivo

en: Unable to read file
es: No ha sido posible leer el archivo

en: A physical file exists. This feature cannot be used.
es: Existe un archivo físico. Esta característica no puede ser utilizada.

en: A physical file exists. Do you want to %simport and delete%s it, %sdelete%s it or continue using it?
es: Existe un archivo físico. ¿Quieres %simportarlo y eliminarlo%s, %seliminarlo%s o continuar usándolo?

en: Configured Rules
es: Reglas configuradas

en: Allow
es: Permitir

en: Rule
es: Regla

en: Use the rule builder below to add/delete rules.
es: Usa el constructor de reglas de abajo para añadir/eliminar reglas.

en: Edit your .htaccess file to fine-tune your site.
es: Edita tu archivo .htaccess para afinar tu sitio.

note: translators: Shows which sitemap files were renamed.
en: Renamed %1$s to %2$s.
es: Renombrado de %1$s a %2$s.

en: URL to the page. This field accepts relative URLs or absolute URLs with the protocol specified.
es: URL a la página. Este campo acepta URLs relativas o URLs absolutas con el protocolo especificado.

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: File %s already exists!
es: ¡El archivo %s ya existe!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: Failed to rename file %s!
es: ¡Fallo al renombrar el archivo %s!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: File %s doesn't exist!
es: ¡El archivo %s no existe!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: Failed to delete file %s!
es: ¡Fallo al borrar el archivo %s!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: File %s isn't writable!
es: ¡El archivo %s no tiene permisos de escritura!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: Failed to write file %s!
es: ¡Fallo al escribir en el archivo %s!

en: Method %s doesn't exist
es: El método %s no existe

en: All values are mandatory.
es: Todos los valores son obligatorios.

en: Exclude Images
es: Excluir imágenes

en: Exclude Images in your sitemap.
es: Excluye imágenes de tu mapa del sitio.

en: Your sitemap has been created with content and images.
es: Tu mapa del sitio ha sido creado con contenido e imágenes.

en: Check this if you want to track interactions with the official Facebook and Twitter widgets with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimiento con Google Analytics las interacciones con los widgets oficiales de Facebook y Twitter.

en: Check this if you want to track how far down a user scrolls a page with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimiento con Google Analytics hasta dónde hace scroll un usuario en una página.

en: Check this if you want to ensure consistency in URL paths reported to Google Analytics.
es: Marca esto si quieres asegurar la consistencia de las rutas de URL enviadas a Google Analytics.

note: translators: The term "viewport" refers to the area of the page that is visible to the user, see https://www.w3schools.com/css/css_rwd_viewport.asp.
en: Check this if you want to track when elements are visible within the viewport with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimiento con Google Analytics de cuándo son visibles los elementos en cada visualización.

note: translators: 'This option allows users to track media queries, allowing them to find out if users are viewing a responsive layout or not and which layout changes have been applied if the browser window has been resized by the user, see https://github.com/googleanalytics/autotrack/blob/master/docs/pl
en: Check this if you want to track media query matching and queries with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimiento con Google Analytics de peticiones y búsquedas de medios.

en: Check this if you want to track how long pages are in visible state with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimiento con Google Analytics de cuán largas son las página visiblemente.

en: Check this if you want to track URL changes for single pages with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimientos con Google Analytics de cambios en URLs de páginas únicas.

en: Check this if you want to track events with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimiento con Google Analytics de eventos.

en: Check this if you want to track outbound forms with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimiento con Google Analytics de envíos de formularios.

en: Ensure URL Consistency:
es: Asegurar consistencia de URLs:

en: Track Facebook and Twitter:
es: Monitoriza Facebook y Twitter:

en: Track Page Scrolling:
es: Seguimiento de scroll de página:

en: Track Elements Visibility:
es: Seguimiento de visibilidad de elementos:

en: Track Media Query:
es: Seguimiento de peticiones de medios:

en: Track Page Visibility:
es: Seguimiento de visibilidad de página:

en: Track URL Changes:
es: Seguimiento de cambios de URL:

en: Track Events:
es: Seguimiento de eventos:

en: Track Outbound Forms:
es: Seguimiento de envío de formularios:

en: Select the Twitter Card type to use for this Page or Post, overriding the default setting.
es: Elige el tipo de tarjeta de Twitter a utilizar en esta página o entrada, omitiendo el ajuste por defecto.

note: translators: Social Meta refers to Open Graph (OG:) meta tags, which can be used to control the appearance of a site's posts/pages when shared on social media networks like Facebook and Twitter.
en: Add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website and social media.
es: Añade datos social meta a tu sitio para obtener una integración más cercana entre tu web/blog y los medios sociales.

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that it should not be translated. They will be replaced with nouns in the application.
en: Your license has expired. Please %1$s click here %2$s to purchase a new one.
es: Tu licencia ha caducado. Por favor, %1$s haz clic aquí %2$s para comprar una nueva.

note: translators: leave all the code inside the brackets < and > unchanged.
en: There is a new version of %1$s available. Go to <a href='%2$s'>the plugins page</a> for details.
es: Hay disponible una nueva versión de %1$s. Ve a la <a href='%2$s'>página de plugins</a> para más detalles.

note: translators: leave all the code inside the brackets < and > unchanged.
en: You must <a href="%s">enter a valid License Key</a> for it to work.
es: Debes <a href="%s">introducir una clave de licencia válida</a> para que funcione.

en: %s is almost ready.
es: %s está casi listo.

note: translators: This is a setting that allows users to add the NOFOLLOW robots meta tag value to the current post/page.
en: NOFOLLOW this page/post
es: NOFOLLOW esta página/entrada

note: translators: This is a setting that allows users to add the NOINDEX robots meta tag value to the current post/page.
en: NOINDEX this page/post
es: NOINDEX esta página/entrada

en: Upload Image
es: Subir imagen

note: translators: This is an action link users can click to open a feature request/bug report on GitHub.
en: Feature Request/Bug Report
es: Petición de funcionalidades/Informar de fallos

en: Enable Facebook Meta for Post Types
es: Activar meta de Facebook para tipos de contenido

note: translators: This is a label that shows what the current permalink structure is. The permalink structure is the way that the URLs of the website are formatted, e.g. "examplesite.com/?p=123" or "examplesite.com/1970/01/01/sample-post/".
en: Permalink Setting
es: Ajustes de enlaces permanentes

en: Search Engine Visibility
es: Visibilidad en los motores de búsqueda

note: translators: This is a label that shows what page is used as the homepage/front page.
en: Front Page Displays
es: La página frontal muestra

en: Site Language
es: Idioma del sitio

en: Site Title
es: Título del sitio

en: Check this and your Meta Descriptions for any Post Type will be auto-generated using the Post Excerpt, or the first 160 characters of the post content if there is no Post Excerpt. You can overwrite any auto-generated Meta Description by editing the post or page.
es: Activa esto y tus meta descriptions en cada tipo de contenido se generarán automáticamente usando el extracto, o a partir de los primeros 160 caracteres del contenido si no hay un extracto. Puedes omitir la generación automática de la meta description editando la entrada o página.

en: Post Data
es: Datos de las entradas

en: Nothing found for %request_words%
es: No se ha encontrado nada para %request_words%

en: Access to Knowledge Center
es: Acceso al centro de conocimiento

en: Access to Premium Support Forums
es: Acceso a los foros de soporte premium

en: Access to Video Screencasts
es: Acceso a los vídeos formativos

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
es: SEO de categorías, etiquetas y taxonomías personalizadas

en: Video SEO Module
es: Módulo para SEO de vídeo

en: Advanced support for e-commerce
es: Soporte avanzado para comercio electrónico

en: Advanced support for WooCommerce
es: Soporte avanzado para WooCommerce

en: Subscribe
es: Suscríbete

en: Email Address
es: Dirección de correo electrónico

note: translators: after this string comes a list of exclusive features that are not included in the free version of the plugin
en: to upgrade to Pro Version and get:
es: para actualizar a la versión Pro y conseguir:

en: Use Content For Autogenerated OG Descriptions
es: Utiliza el contenido para las descripciones OG generadas automáticamente

en: This option will auto generate your Open Graph descriptions from your post content instead of your post excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
es: Esta opción generará automáticamente tus descripciones Open Graph a partir del contenido de tu entrada en vez de hacerlo del extracto. Los usuarios de WooCommerce deberían leer la documentación relativa a este ajuste.

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple IDs separated by a comma. You can look up your Facebook ID using this tool http://findmyfbid.com/
es: Introduce aquí tu ID de administrador de Facebook. Puedes introducir varios IDs separados por comas. Puedes ver tu ID de Facebook usando esta  herramienta http://findmyfbid.com/

note: translators: This is the name of a setting. By enabling it, the plugin will use the content of the post/page to automatically populate the meta description tag, instead of the excerpt.
en: Use Content For Autogenerated Descriptions
es: Usa el contenido para las descripciones generadas automáticamente

en: This option will auto generate your meta descriptions from your post content instead of your post excerpt. This is useful if you want to use your content for your autogenerated meta descriptions instead of the excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
es: Esta opción generará automáticamente tus meta descriptions a partir del contenido de tu entrada en vez de hacerlo del extracto. Esto es útil si quieres usar tu contenido para las meta descriptions generadas automáticamente en vez del extracto. Los usuarios de WooCommerce deberían leer la documentación relativa a este ajuste.

en: Access to video tutorials about SEO with the Pro version
es: Accede a los tutoriales en vídeo sobre SEO con la versión Pro

note: translators: This is a button users can click to reset the settings of a specific module to their default values. %s is a placeholder and will be replaced with the name of a settings menu (e.g. "Performance").
en: Reset %s Settings to Defaults
es: Restablecer los ajustes de %s a los valores por defecto

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation. This will help to prevent duplicate content penalties by Google.
es: Esta opción generará automáticamente URLs canonical para toda tu instalación de WordPress. Este ayudará a evitar penalizaciones de Google por contenido duplicado

en: CLICK HERE
es: CLIC AQUÍ

note: translators: Shows which files were removed.
en: Removed empty file %s.
es: Quitar fichero vacío %s.

en: This displays an SEO News widget on the dashboard.
es: Esto muestra el widget de Noticias SEO en el escritorio.

en: Show SEO News
es: Mostrar Noticias SEO

en: Changes are automatically submitted to search engines.
es: Los cambios se envían automáticamente a los motores de búsqueda.

note: translators: Link to documentation.
en: Click here to %s.
es: Haz clic aquí para %s.

en: Continue to the General Settings
es: Seguir a los ajustes generales

en: SEO News
es: Noticias SEO

en: Credits
es: Reconocimientos

en: What&#8217;s New
es: Novedades

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack, and the current version number.
en: %1$s %2$s contains new features, bug fixes, increased security, and tons of under the hood performance improvements.
es: %1$s %2$s contiene nuevas características, soluciones a fallos, mejoras de seguridad y toneladas de mejoras bajo el capó.

en: Control SEO on categories, tags and custom taxonomies with the Pro version
es: Controla el SEO en categorías, etiquetas y taxonomías personalizadas con la versión Pro

en: We have complete documentation on every setting and feature
es: Tenemos documentación completa sobre cada ajuste y característica

en: Did You Know?
es: ¿Sabías que?

en: Set up Google Analytics
es: Configurar Google Analytics

en: Submit an XML Sitemap to Google
es: Envía un mapa del sitio XML a Google

en: Quality guidelines for SEO titles and descriptions
es: Lineas maestras de calidad para títulos y descripciones SEO

en: Tips for good on-page SEO
es: Trucos para un buen SEO on-page

en: Beginners Guide for Social Meta module
es: Guía para principiantes del módulo de Social meta

en: Beginners Guide for XML Sitemap module
es: Guía para principiantes del módulo Mapa del sitio XML

en: Get Started
es: Primeros pasos

en: Translate
es: Traducir

en: Upgrade
es: Actualizar

note: translators: In this context, "translation contributors" are translators who submit strings on translate.wordpress.org and "translation editors" are those who proofread and approve them (also known as PTEs - Project Translation Editors).
en: Translation contributors and translation editors
es: Colaboradores y editores de traducciones

en: Want to see your name and picture here as a community developer? %1$sClick here%2$s to open an issue on GitHub to report a bug, request a feature or find an issue and submit code!
es: ¿Quieres ver tu nombre y foto aquí como desarrollador de la comunidad? %1$s¡Haz clic aquí%2$s para abrir una nueva petición en Github para informar de un fallo o pedir una característica o encuentra un problema y envía tu código!

note: translators: These are people who made an awesome contribution to All in One SEO Pack. Feel free to replace "Rockstar" with whatever works best in your language.
en: Recent Rockstar Contributors
es: Colaboradores recientes destacados

en: Development Team
es: Equipo de desarrollo

en: Core Team
es: Equipo principal

en: Project Manager
es: Gestor de proyecto

note: translators: This is our CEO and founder Michael Torbert who oversees everything that is related to All in One SEO Pack. Feel free to use a different term if this doesn't translate well.
en: Project Lead
es: Líder de proyecto

en: Project Leaders
es: Líderes del proyecto

en: Custom Twitter Image
es: Imagen personalizada en Twitter

en: This option lets you upload an image to use as the Twitter image for this Page or Post.
es: Esta opción te permite subir una imagen para usarla como la imagen en Twitter para esta página o entrada.

note: translators: This is the name of a setting. By enabling it, the plugin will redirect attachment page requests to the post parent, or in other words, the post/page where the media is embedded.
en: Redirect Attachments to Post Parent
es: Redirigir los adjuntos a la entrada a la que pertenecen

en: Redirect attachment pages to post parent.
es: Redirige las páginas de adjuntos a la entrada a la que pertenecen.

en: Dynamically creates the XML sitemap instead of using a static file.
es: Crea dinámicamente el mapa del sitio XML en vez de hacerlo usando un archivo estático.

en: <b>Security warning:</b> Your file looks compromised. Please check the file for any script-injection.
es: <b>Advertencia de seguridad:</b> Parece ser que tu archivo está comprometido. Por favor, comprueba si ha habido alguna inyección de código en el archivo.

en: %1$s has been translated into %2$s languages, but currently the %3$s translation is only %4$s percent complete. %5$sClick here%6$s to help get it to 100 percent.
es: %1$s se ha traducido a %2$s idiomas pero en este momento la traducción al %3$s está solo al %4$s por ciento de completarse. %5$sHaz clic aquí%6$s para ayudar a que llegue al 100 por ciento.

en: Sorry, you can't do that. Please choose a platform and then click Analyze or Convert.
es: Lo siento, no puedes hacer eso. Por favor, selecciona una plataforma y haz clic en Analizar o Convertir.

en: Convert
es: Convertir

en: Analyze
es: Analizar

en: Themes
es: Temas (/themes)

en: Choose platform:
es: Elige una plataforma:

en: Import SEO data from:
es: Importar datos SEO de:

en: Before performing an import, we strongly recommend that you make a backup of your site. We use and recommend %1$s BackupBuddy %2$s for backups.
es: Antes de realizar una importación, recomendamos que hagas una copia de seguridad de tu sitio. Usamos y recomendamos %1$s BackupBuddy %2$s para realizar copias de seguridad.

en: Click "Convert" to perform the import. After the import has completed, you will be alerted to how many records were imported, and how many records had to be ignored, based on the criteria above.
es: Haz clic en "Convertir" para realizar la importación. Una vez se complete la importación recibirás una viso de cuántos registros se han importado y  de cuántos registros se han ignorado, basándose en los criterios anteriores.

en: Some plugins and themes do not share similar data, or they store data in a non-standard way. If we cannot import this data, it will remain unchanged in your database. Any compatible SEO data will be displayed for you to review. If a post or page already has SEO data in %s, we will not import data from another plugin/theme.
es: Algunos plugins y temas no comparten los mismos datos, o almacenan la información de una forma no estándar.  Si no se pudiesen importar estos datos, no se producirán cambios en tu base de datos. Ningún dato SEO compatible se mostrará para revisarlo. Si existiese una entrada o página que ya contenga datos SEO en %s, no importaremos los datos desde otro plugin/tema.

en: Please Note:
es: Ten en cuenta:

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Click "Analyze" for a list of SEO data that can be imported into %s, along with the number of records that will be imported.
es: Haz clic en «Analizar» para mostrar una lista de todos los datos SEO que pueden importarse a %s, junto con el número de registros que se importarán.

en: Use the drop down below to choose which plugin or theme you wish to import SEO data from.
es: Usa el desplegable inferior para elegir el plugin o el tema del que deseas importar los datos SEO.

en: Import SEO Settings
es: Importar ajustes SEO

en: Conversion Results
es: Resultados de la conversión

en: Compatible data:
es: Datos compatibles:

en: <p>Analyzing records in a %1$s to %2$s conversion&hellip;
es: <p>Analizando registros en una %1$s para la conversión a %2$s&hellip;

en: Sorry, something went wrong. Please try again
es: Lo sentimos, ha habido un error. Por favor, inténtalo de nuevo

en: Analysis Results
es: Resultado del análisis

en: SEO Data Import
es: Importación de datos SEO

en: Import SEO Data
es: Importar datos SEO

en: All in One SEO has been deactivated
es: All in One SEO ha sido desactivado

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
es: Se ha detectado el plugin All-In-One-SEO. ¿Quieres %1$simportar sus ajustes%2$s?

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are placeholders, which means these shouldn't be translated. The first two placeholders are used to add a link to anchor text and the third is replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: The plugin Yoast SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s into %3$s
es: Se ha detectado el plugin Yoast SEO. ¿Quieres %1$simportar sus ajustes%2$s a %3$s?

note: translators: this refers to a module that is exclusively available in All in One SEO Pack Pro.
en: Pro Version Only
es: Solo en la versión profesional

note: Description of the plugin
en: Out-of-the-box SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. More than 50 million downloads since 2007.
es: SEO inmediato para tu sitio WordPress. Incluye mapas del sitio XML, SEO para diferentes tipos de contenido, SEO para blogs o sitios corporativos, SEO para tiendas online y mucho más. Más de 50 millones de descargas desde 2007.

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
es: Crea y gestiona tu mapa del sitio de vídeos usando esta funcionalidad y envía tu mapa del sitio de vídeos a Google, Bing/Yahoo y Ask.com.

note: translators: the Image SEO module allows users to optimize their images for search engines.
en: Image SEO
es: SEO de imágenes

en: Use Custom Blocklists
es: Usar listas de bloqueo personalizadas

en: Block Referral Spam using HTTP
es: Bloquear el spam de referencia usando HTTP

en: Block Bad Bots using HTTP
es: Bloquear bots dañinos usando HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP.
es: Bloquear el spam de referencia usando HTTP.

en: Manage Licenses
es: Administrar licencias

en: Notice:
es: Aviso:

en: Need a license key?
es: ¿Necesitas una clave de licencia?

en: License Key is not set yet or invalid.
es: La clave de licencia no se ha creado aún o no es válida.

en: Purchase one now
es: Compra una ahora

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
es: Si está seleccionado, sólo se mostraran en el mapa del sitio las entradas que tengan vídeos.

en: Show Only Posts With Videos
es: Mostrar sólo entradas con vídeos

note: translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pack Pro.
en: Upgrade to Pro
es: Actualizar a Pro

note: translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
es: Documentación

note: translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
es: Ajustes SEO

en: About
es: Acerca

en: Debug String
es: Cadena de depuración

note: translators: The taxonomy title format is the template that is used to format the title for each taxonomy term of a certain taxonomy (Categories, Tags, etc.).
en: Taxonomy Title Format:
es: Formato de título de taxonomía:

note: translators: This is an action link users can click to open our premium support forum.
en: Support Forum
es: Foro de soporte

note: translators: This is a setting where users can indicate which taxonomies they want to use All in One SEO Pack with.
en: SEO on only these taxonomies
es: SEO solo en estas taxonomías

note: translators: This is a setting where users can enter their license code for All in One SEO Pack Pro.
en: License Key
es: Clave de licencia

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
es: Esta será la clave de licencia que recibirás al comprar el producto. Se usa para las actualizaciones automáticas.

en: Facebook App ID
es: ID de aplicación de Facebook

en: Facebook Admin ID
es: ID de administrador de Facebook

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/apps/register
es: Introduce aquí tu ID de tu aplicación de Facebook. Puedes encontrar información acerca de cómo obtener tu ID de aplicación de Facebook en https://developers.facebook.com/docs/apps/register

en: Update Sitemap Settings
es: Actualizar ajustes del mapa del sitio.

note: translators: Notifies the admin which sitemaps failed to notify with which search engine(s).
en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, unable to access via wp_remote_get().
es: Fallo al informar a %1$s de los cambios de tu mapa del sitio en %2$s, incapaz de acceder a través de wp_remote_get().

note: translators: Notifies the admin which sitemaps failed to notify with which search engine(s), and display the error code.
en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, error code %3$s.
es: Fallo al informar a %1$s de los cambios de tu mapa del sitio en %2$s, código de error %3$s.

en: static
es: estático

en: dynamic
es: dinámico

en: Delete Conflicting Files
es: Borrar archivos en conflicto

en: Rename Conflicting Files
es: Archivos en conflicto con el renombrado

note: translators: Shows which 'unknown' file is conflicting with the current sitemap settings.
en: Potential conflict with unknown file %s.
es: Existe un conflicto potencial con el archivo desconocido %s.

en: Warning: a static sitemap '%1$s' generated by %2$s %3$s on %4$s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
es: Advertencia: ya existe un mapa del sitio '%1$s' creado por %2$s %3$s el %4$s que puede entrar en conflicto con la generación dinámica del mapa del sitio.

note: translators: Shows which sitemap files couldn't be found.
en: Couldn't find file %s!
es: ¡No se pudo encontrar el archivo %s!

note: translators: Shows which sitemap files couldn't be renamed.
en: Couldn't rename file %s!
es: ¡No se ha podido renombrar el archivo %s!

note: translators: Shows which sitemap files have been deleted.
en: Deleted %s.
es: Borrado %s.

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
es: Aviso: debes activar los enlaces permanentes humanos para la generación dinámica del mapa del sitio.

note: translators: Link to settings to disable "Discourage search engines from indexing this site".
en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your site.
es: Aviso: tus ajustes de privacidad están configurados para que soliciten a los motores de búsqueda que no indexen tu sitio; puedes cambiar esto en los %s de tu sitio.

en: Reading Settings
es: Ajustes de lectura

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
es: Parece que la generación dinámica del mapa del sitio no está usando las reglas de reescritura correctas; por favor, desactiva cualquier otro plugin o funcionalidad de mapa de sitio de tu sitio y reinicia tus enlaces permanentes.

en: Update Sitemap
es: Actualizar mapa del sitio

en: Taxonomy
es: Taxonomía

en: Post Type
es: Tipo de contenido

en: All Taxonomies
es: Todas las taxonomías

en: All Post Types
es: Todos los tipos de entrada

note: translators: This refers to entries in the Media Library (images, videos, recordings and other files) and their attachment pages.
en: Media / Attachments
es: Medios / Adjuntos

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
es: La comprobación de la programación diaria del mapa del sitio ha finalizado.

en: Once Monthly
es: Una vez al mes

en: Once Weekly
es: Una vez a la semana

en: Frequencies
es: Frecuencias

en: Priorities
es: Prioridades

en: Excluded Items
es: Elementos excluidos

en: Excluded Pages
es: Páginas excluidas

en: Add URL
es: Añadir URL

en: Additional Pages
es: Páginas adicionales

en: Last Modified
es: Última modificación

en: Page Frequency
es: Frecuencia de la página

en: Page Priority
es: Prioridad de la página

en: Page URL
es: URL de la página

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
es: Introduce abajo información de enlaces adicionales que quieres en el mapa del sitio que no estén gestionados con WordPress.

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that it should not be translated. They will be replaced with nouns in the application.
en: Manually set the %1$s of your %2$s.
es: Establecer manualmente el %1$s de tu %2$s.

en: author pages
es: páginas de autor

en: archive pages
es: páginas de archivo

en: taxonomies
es: taxonomías

en: posts
es: entradas

en: homepage
es: portada

en: frequency
es: frecuencia

en: priority
es: prioridad

en: Select Individual
es: Selección individual

en: Do Not Override
es: No sobreescribir

en: Sitemap Status
es: Estado del mapa del sitio

en: Dynamically Generate Sitemap
es: Generar mapa del sitio dinámicamente

en: Include Author Pages
es: Incluir páginas de autor

en: Include Date Archive Pages
es: Incluir las páginas de archivo por fecha

en: Taxonomies
es: Taxonomías

en: Post Types
es: Tipos de entrada

en: Maximum Posts Per Sitemap Page
es: Máximo de entradas por página del mapa del sitio

en: Enable Sitemap Indexes
es: Activar índices del mapa del sitio

en: Monthly
es: Mensual

en: Weekly
es: Semanal

en: Daily
es: Diaria

en: No Schedule
es: Sin programación

en: Schedule Updates
es: Programar actualizaciones

en: Use page slugs or page IDs, separated by commas, to exclude pages from the sitemap.
es: Utiliza slugs de página o IDs de página, separados por comas, para excluir páginas del mapa del sitio.

en: Entries from these taxonomy terms will be excluded from the sitemap.
es: Entradas de estos términos de taxonomía que se excluirán del mapa del sitio.

en: Last modified date of the page.
es: Fecha de última modificación de la página.

en: The frequency of the page.
es: La frecuencia de la página.

en: The priority of the page.
es: La prioridad de la página.

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
es: Pone un enlace en tu sitemap.xml hacia tu archivo virtual robots.txt.

en: Include Author Archives in your sitemap.
es: Incluye los archivos de autor en tu mapa del sitio.

en: Include Date Archives in your sitemap.
es: Incluye los archivos por fecha en tu mapa del sitio.

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
es: Elige que archivos de taxonomías aparecerán en tu mapa del sitio.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
es: Elige qué tipos de entradas aparecerán en tu mapa del sitio.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
es: Te permite especificar el número máximo de entradas del mapa del sitio (hasta 50.000)

en: Notify search engines based on the selected schedule, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
es: Avisa a los motores de búsqueda a diario, y también actualiza el mapa del sitio  estático a diario si está activo. (esto usa WP-Cron, así que asegúrate también de que funciona adecuadamente en tu servidor)

en: XML Sitemap
es: Mapa del sitio XML

en: Create a Robots.txt File
es: Crear un archivo robots.txt

en: Add Rule
es: Añadir regla

en: Directory Path
es: Ruta de directorio

en: User Agent
es: Agente de usuario

en: Submit
es: Enviar

note: translators: This is the text of a button that can be clicked. Therefore, "E-mail" is used as a verb in this context.
en: E-mail debug information
es: Información de depuración de correo electrónico

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
es: Error: por favor, introduce una dirección de correo electrónico antes de enviar.

note: translators: %s is a placeholder and should not be translated. It will be replaced with an e-mail address.
en: Failed to send to %s.
es: Envío fallido a %s.

note: translators: %s is a placeholder and should not be translated. It will be replaced with an e-mail address.
en: Sent to %s.
es: Enviado a %s.

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
es: Correo de depuración SFWD del sitio %s.

note: translators: This message is shown when a form could not be submitted due to a verification error (e.g. when a field is required and is still blank).
en: Form submission error: verification check failed.
es: Error al enviar el formulario: falló la comprobación de seguridad.

en: Active Theme
es: Tema activo

note: translators: "Multisite" or "WordPress Multisite" is a feature that allows users to create a network of websites. Leave this in English if there is no translation for this in your locale glossary.
en: Multisite
es: Multisitio

note: translators: "DB" is an abbreviation for "Database".
en: WordPress DB Version
es: Versión de la base de datos de WordPress

en: WordPress Version
es: Versión de WordPress

note: translators: This is the URL of the homepage (e.g. "examplewebsite.com/home") of the website.
en: Home URL
es: URL de portada

note: translators: This is the base URL (e.g. "examplewebsite.com") of the website.
en: Site URL
es: URL del sitio

note: translators: The "PHP XML" part should not be translated.
en: PHP XML support
es: Soporte XML de PHP

note: translators: The "PHP IPTC" part should not be translated.
en: PHP IPTC support
es: Soporte IPTC de PHP

note: translators: The "PHP Exif" part should not be translated.
en: PHP Exif support
es: Soporte Exif de PHP

en: PHP Max Script Execute Time
es: Tiempo máximo de ejecución del script PHP

en: PHP Max Post Size
es: Max Post Size de PHP

en: PHP Max Upload Size
es: Tamaño máximo de subida de PHP

note: translators: "Memory" in this context refers to RAM memory.
en: PHP Memory Limit
es: Límite de memoria de PHP

note: translators: This is a setting in the PHP interpreter of the server. Leave this untranslated if there's no proper translation for this.
en: PHP Allow URL fopen
es: Permitir fopen de URL en PHP

en: PHP Version
es: Versión de PHP

note: translators: "SQL" is a programming language that is used to store or retrieve data from databases and should not be translated.
en: SQL Mode
es: Modo SQL

note: translators: "MYSQL" is the name of a database software and should not be translated.
en: MYSQL Version
es: Versión MYSQL

note: translators: "Memory" in this context refers to RAM memory.
en: Memory usage
es: Uso de memoria

en: Server
es: Servidor

en: Operating System
es: Sistema operativo

en: Yes
es: Sí

note: translators: "N/A" is an abbreviation for "Non Applicable".
en: N/A
es: No disponible

en: Off
es: Inactivo

en: On
es: Activo

en: Not set
es: Sin establecer

note: translators: This is the header of a table in which All in One SEO Pack displays data about the user's WordPress installation and server.
en: System Status
es: Estado del sistema

en: No limit
es: Sin límite

note: translators: This is the name of a setting which allows users to increase their PHP execution time limit.
en: Raise execution time
es: Subir el tiempo de ejecución

note: translators: This a dropdown value for the "Raise memory limit" setting. If this is selected, All in One SEO Pack will not override the PHP memory limit and use the default system value.
en: Use the system default
es: Usar valores por defecto del sistema

note: translators: This is the name of a setting which allows users to increase their PHP memory limit.
en: Raise memory limit
es: Subir el límite de memoria

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
es: Utiliza el buffer de salida para asegurar que el título se reescribe. Activa esta opción si tienes problemas con tu tema o algún plugin a la hora de establecer la etiqueta de título.

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
es: Este ajuste te pemite subir el tiempo de ejecución de PHP a un valor razonable.

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
es: Este ajuste te permite subir el límite de memoria PHP a un valor razonable. Nota: el núcleo de WordPress y otros plugins de WordPress también pueden cambiar el valor del límite de memoria.

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
es: Elige el valor por defecto que mejor describa el contenido de tu tipo de entrada.

en: Object Type
es: Tipo de objeto

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
es: Escanea tu sitio para detectar etiquetas meta sociales duplicadas.

en: Scan Now
es: Escanear ahora

en: Default
es: Por defecto

en: Scan Social Meta
es: Explorar metas sociales

en: Twitter Settings
es: Ajustes de Twitter

en: Facebook Settings
es: Ajustes de Facebook

en: Image Settings
es: Ajustes de imagen

en: Social Settings
es: Ajustes sociales

en: Organization
es: Organización

en: Person
es: Persona

en: Person or Organization
es: Persona u organización

en: Social Profile Links
es: Enlaces a perfiles sociales

en: Show Facebook Author on Articles
es: Mostrar el autor de Facebook en los artículos

en: Show Facebook Publisher on Articles
es: Mostrar el editor de Facebook en los artículos

en: Article Tags
es: Etiquetas de artículo

en: Article Section
es: Sección de artículo

en: Debug This Post
es: Depurar esta entrada

en: Facebook Debug
es: Depuración de Facebook

en: Use Post Tags In Article Tags
es: Usar las etiquetas de entrada en las etiquetas de artículo

en: Use Categories In Article Tags
es: Usar las categorías en las etiquetas de artículo

en: Use Keywords In Article Tags
es: Usar las palabras clave en las etiquetas de artículo

en: Automatically Generate Article Tags
es: Generar automáticamente las etiquetas de artículo

en: Twitter Domain
es: Dominio de Twitter

en: Show Twitter Author
es: Mostrar Twitter del autor

en: Twitter Site
es: Twitter del sitio

en: Twitter Card Type
es: Tipo de tarjeta Twitter

en: Summary Large Image
es: Resumen con imagen grande

en: Summary
es: Resumen

en: Default Twitter Card
es: Tarjeta Twitter por defecto

en: Specify Video Height
es: Especifica la altura del vídeo

en: Specify Video Width
es: Especifica el ancho de vídeo

en: Custom Video
es: Vídeo personalizado

en: Specify Image Height
es: Especifica la altura de la imagen

en: Specify Image Width
es: Especifica el ancho de imagen

en: Custom Image
es: Imagen personalizada

en: Image
es: Imagen

en: Facebook Object Type
es: Tipo de objeto de Facebook

en: Use Custom Field For Image
es: Utilizar un campo personalizado para la imagen

en: Default Image Height
es: Alto de imagen por defecto

en: Default Image Width
es: Ancho de imagen por defecto

en: Default OG:Image
es: OG:Image por defecto

en: Use Default If No Image Found
es: Usar la imagen por defecto si no hay otra

en: First Available Image
es: Primera imagen disponible

en: Post Author Image
es: Imagen del autor de la entrada

en: Image From Custom Field
es: Imagen de un campo personalizado

en: First Image In Content
es: Primera imagen del contenido

en: First Attached Image
es: Primera imagen adjunta

en: Featured Image
es: Imagen destacada

en: Default Image
es: Imagen por defecto

en: Select OG:Image Source
es: Elegir el origen de OG:Image

en: Home Image
es: Imagen de portada

note: translators: This is a setting where users can enter the description for their homepage.
en: Home Description
es: Descripción de portada

note: translators: This is a setting where users can enter the title for their homepage.
en: Home Title
es: Título de portada

en: Site Name
es: Nombre del sitio

en: Run Shortcodes In Description
es: Ejecutar shortcodes en la descripción

en: Run Shortcodes In Title
es: Ejecutar shortcodes en el título

en: Use AIOSEO Title and Description
es: Usar la descripción y título de AIOSEO

en: Scan Header
es: Escanear cabecera

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
es: Permite identificar a tus autores por sus páginas de Facebook como autores del contenido en la meta Open Graph de tus artículos.

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
es: Enlaza los artículos a la página de Facebook asociada a tu web.

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
es: Esta meta Open Graph te permite añadir una lista de palabras clave que mejor describa este contenido.

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
es: Esta meta Open Graph te permite añadir un nombre de sección general que mejor describa el contenido.

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
es: Pulsa este botón para que Facebook recargue y depure esta página.

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
es: Elige el tipo Open Graph que mejor describa el contenido de esta página o entrada.

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
es: Esta es la descripción Open Graph de esta página o entrada.

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
es: Este es el título Open Graph para esta página o entrada.

en: Use post tags in generated article tags.
es: Usa etiquetas de entrada en las etiquetas de artículo generadas.

en: Use categories in generated article tags.
es: Usa categorías en las etiquetas de artículo generadas.

en: Use keywords in generated article tags.
es: Usar palabras clave en las tags de artículo generadas.

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
es: Genera automáticamente las etiquetas de artículo para el tipo artículo de Facebook cuando no se proporcionan.

en: Enter the name of your website here.
es: Introduce aquí el nombre de tu web.

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
es: Permite identificar a tus autores por su nombre de usuario de Twitter como creadores del contenido en las tarjetas Twitter de sus entradas.

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
es: Introduce aquí el nombre de usuario de Twitter asociado con tu web.

en: Select the default type of Twitter Card to display.
es: Elige el tipo por defecto de tarjeta Twitter a mostrar.

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
es: Introduce la altura de tu vídeo Open Graph en pixels (p.ej. 600)

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
es: Introduce el ancho de tu vídeo Open Graph en pixels (p.ej. 600)

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
es: Esta opción te permite especificar un enlace al vídeo Open Graph utilizado en esta página o entrada.

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
es: Introduce la altura de tu imagen Open Graph en pixels (p.ej. 600)

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
es: Introduce el ancho de tu imagen Open Graph en pixels (p.ej. 600)

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
es: Esta opción te permite subir una imagen para usarla como imagen Open Graph para esta página o entrada.

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
es: Esta opción te permite elegir la imagen Open Graph que se usará para esta página o entrada, independientemente de los ajustes por defecto.

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
es: Introduce el nombre de un campo personalizado (o varios nombres de campos separados por comas) que usarás para especificar la imagen Open Graph para las páginas o entradas.

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
es: Esta opción te permite establecer una altura por defecto para tus imágenes, donde no se especifique.

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
es: Esta opción te permite establecer un ancho por defecto para tus imágenes, donde no se especifique.

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
es: Esta opción establece la imagen por defecto que puede usarse como imagen Open Graph. Puedes subir una imagen, elegir un imagen de tu biblioteca multimedia o pegar la URL de una imagen.

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
es: Esta opción te permite usar la imagen por defecto si no se encuentra ninguna imagen antes.

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
es: Esta opción te permite elegir qué imagen se mostrará por defecto como imagen Open Graph. Puedes cambiar esto en cada entrada individual.

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
es: La imagen de portada es la imagen Open Graph para tu portada.

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
es: La descripción de portada es la descripción Open Graph para tu portada.

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
es: El título de portada es el título Open Graph para tu portada.

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
es: El nombre del sitio es el nombre que se usa para identificar tu web.

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
es: Ejecuta los shortcodes que aparecen en las etiquetas meta de la descripción social.

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
es: Ejecuta los shortcodes que aparecen en las etiquetas meta del título social.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in %s, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
es: Activando esta casilla se usará el título de portada y descripción de portada establecido en los ajustes generales de %s para el título y descripción Open Graph de tu portada.

en: Website
es: Web

en: Article
es: Artículo

en: Episode
es: Episodio

en: TV Show
es: Programa de TV

en: Song
es: Canción

en: Product
es: Producto

en: Movie
es: Película

en: Game
es: Juego

en: Food
es: Comida

en: Drink
es: Bebida

en: Book
es: Libro

en: State Province
es: Provincia

en: Landmark
es: Marca

en: Country
es: País

en: City
es: Ciudad

en: Public Figure
es: Figura pública

en: Profile
es: Perfil

en: Politician
es: Político

en: Musician
es: Músico

en: Author
es: Autor

en: Athlete
es: Atleta

en: University
es: Universidad

en: School
es: Escuela

en: Non Profit
es: Altruista

en: Government
es: Gobierno

en: Band
es: Banda

en: Sports Team
es: Equipo deportivo

en: Sports League
es: Liga deportiva

en: Cause
es: Causa

en: Restaurant
es: Restaurante

en: Cafe
es: Café

en: Company
es: Compañía

en: Sport
es: Deporte

en: Activity
es: Actividad

en: Update Options
es: Actualizar ajustes

note: translators: This message confirms that the options have been reset.
en: Options Reset.
es: Reiniciar ajustes.

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
es: Comprobación de seguridad - si ves esto en un error desconecta y vuelve a entrar en WordPress

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders and should not be translated. %1$s is replaced with a number, %2$s is replaced with the name of an meta tag field (e.g; "Title", "Description", etc.).
en:  characters. Most search engines use a maximum of %1$s chars for the %2$s.
es:  caracteres. La mayoría de los motores de búsqueda utilizan un máximo de %1$s caracteres en el %2$s.

en: Click here for documentation on this setting
es: Haz clic aquí para ver la documentación de este ajuste

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
es: <b>Aviso:</b> La siguiente entrada no se ha podido encontrar: <b>"%s"</b>

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%1$s"</b>, On Line: <b>%2$s</b>
es: <b>Advertencia:</b> La línea no coincide: <b>"%1$s"</b>, en la línea: <b>%2$s</b>

en: You may change this by activating or deactivating
    						modules in the Feature Manager.
es: Puedes cambiar esto activando o desactivando
    →	→	→	→	→	→	módulos en el Gestor de utilidades.

en: There are no other modules currently loaded!
es: ¡No hay más módulos activos actualmente!

en: Export
es: Exportar

en: Note: If General Settings is checked, the
    								General Settings, the Feature Manager settings,
    								and the following currently active modules will
    								have their settings data exported:
es: Nota: Si se seleccionan los ajustes generales, los
    →	→	→	→	→	→	→	→	Ajustes generales, ajustes del gestor de utilidades,
    →	→	→	→	→	→	→	→	y los siguientes módulos activos
    →	→	→	→	→	→	→	→	exportarán sus ajustes:

en: Export Post Types
es: Tipos de contenido para exportar

en: Export Settings
es: Ajustes de exportar

en: Import
es: Importar

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
es: Por favor, revisa la documentación de cada herramienta para aprender a usarlas y depurar tus social meta.

en: You should avoid duplicate social meta tags. You can use these free tools from Facebook and Twitter to validate your social meta and check for errors:
es: Deberías evitar etiquetas social meta duplicadas. Puedes usar estas herramientas gratuitas de Facebook, Google y Twitter para validar tus metas sociales y comprobar si hay errores:

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme. If so, then you should deactivate this Social Meta feature in the Feature Manager.
es: Puede que prefieras usar las etiquetas social meta difundidas por el otro plugin o tema. Si así fuera entonces deberías desactivar la utilidad Social Meta en el gestor de utilidades.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: %s has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site. You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
es: %s ha detectado que un plugin o un tema también está difundiendo etiquetas social meta en tu sitio. Puedes ver estas social meta en el código fuente de tu sitio (revisa la ayuda del navegador para saber cómo ver el código fuente).

en: What Does This Mean?
es: ¿Qué significa esto?

en: No duplicate meta tags found.
es: No se han encontrado etiquetas meta duplicadas.

en: Duplicate %s Meta
es: Duplicar Meta %s

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with a number.
en: Row %s not found; no rows were deleted.
es: La fila %s no está; no se han borrado filas.

en: Unauthorized access; try reloading the page.
es: Acceso no autorizado; intenta recargar la página.

en: Insert time
es: Insertar hora

en: Revisions
es: Revisiones

en: Slug may not be empty!
es: El slug no puede estar vacío

en: Please wait...
es: Espera…

en: Cancel
es: Cancelar

en: Save
es: Guardar

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: Post
es: Publicar

en: Edit
es: Editar

en: SEO Keywords
es: Palabras clave SEO

en: SEO Description
es: Descripción SEO

en: SEO Title
es: Título SEO

en: Update .htaccess
es: Actualizar .htaccess

en: Edit .htaccess
es: Editar .htaccess

en: .htaccess editor
es: Editor de .htaccess

note: translators: this button deactivates all active modules of the plugin.
en: Reset Features
es: Reiniciar utilidades

en: Update Features
es: Actualizar utilidades

note: translators: the Video Sitemap module allows users to generate a sitemap with video content in .xml format for their website and submit it to search engines such as Google, Bing and Yahoo.
en: Video Sitemap
es: Mapa del sitio de vídeo

note: translators: this refers to a feature that will be launched in the near future.
en: Coming Soon...
es: Pronto…

note: translators: the Importer & Exporter module allows users to import/export their All in One SEO Pack settings for backup purposes or when migrating their site.
en: Importer & Exporter
es: Importar & Exportar

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
es: Optimiza el rendimiento del SEO y revisa el estado de tu sistema.

note: translators: This is the title of our Performance module. translators: the Performance module allows users to set certain performance related settings and check the status of their WordPress installation.
en: Performance
es: Rendimiento

note: translators: 'bots' refers to user agents/web robots that misbehave.
en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
es: Evita que los bots que funcionen mal ralenticen tu web.

note: translators: the File Editor module allows users to edit the robots.txt file or .htaccess file on their site.
en: File Editor
es: Editor de archivos

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
es: Crea y valida tu archivo robots.txt para guiar a los motores de búsqueda por tu sitio.

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
es: Crea y gestiona tus mapas del sitio XML usando esta utilidad y envia tu mapa del sitio XML a Google, Bing/Yahoo y Ask.com.

note: translators: the XML Sitemaps module allows users to generate a sitemap in .xml format for their website and submit it to search engines such as Google, Bing and Yahoo.
en: XML Sitemaps
es: Mapas XML

note: translators: the Feature Manager allows users to (de)activate other modules of the plugin.
en: Feature Manager
es: Gestor de utilidades

note: translators: This is the name of the main tab of the All in One SEO Pack meta box that appears on the Edit screen.
en: Main Settings
es: Ajustes generales

note: translators: This string is used as an action link which users can click on to view the relevant documentation on our website.
en: Help
es: Ayuda

en: Version
es: Versión

en: Support
es: Soporte

en: Join Our Mailing List
es: Únete a nuestra lista de correo

note: translators: This is a CTA action link to upgrade to the premium version of the plugin.
en: Upgrade To Pro
es: Actualizar a Pro

en: Edit SEO
es: Editar SEO

en: Getting started? Read the Beginners Guide
es: ¿Empezamos? Revisa la guía para principiantes

en: Watch video tutorials
es: Ver tutoriales en vídeo

en: View the Changelog
es: Ver el registro de cambios

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
es: Registro de cambios del plugin All in One SEO Pack

en: Access our Premium Support Forums
es: Accede a nuestros foros de soporte premium

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
es: Foro de soporte del plugin All in One SEO Pack

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
es: Regístrate hoy mismo y recibe una copia gratis del libro electrónico 5 trucos SEO para WordPress  (por un valor de 39$)

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
es: Únete a nuesta lista de correo para recibir trucos y secretos de WordPress.

en: UPGRADE TO PRO VERSION
es: ACTUALIZAR A LA VERSIÓN PRO

en: Pro Version
es: Versión Pro

en: Reset Dismissed Notices
es: Reiniciar los avisos descartados

note: translators: This indicates that the current post/page is using the default value for its post type, which is NOFOLLOW.
en: Default - nofollow
es: Por defecto - nofollow

note: translators: This indicates that the current post/page is using the default value for its post type, which is NOINDEX.
en: Default - noindex
es: Por defecto - noindex

note: translators: This is the text of a button that allows users to reset all settings across the entire plugin to their default values.
en: Reset ALL Settings to Defaults
es: Restablecer TODOS los ajustes a los valores por defecto

note: translators: This is the text of a button that allows users to reset the General Settings to their default values.
en: Reset General Settings to Defaults
es: Restablecer los ajustes generales por defecto

note: translators: The title format is the template that is used to format the title for each post of a certain post type (Posts, Pages, etc.).
en: Title Format
es: Formato del título

en: Advanced Settings
es: Ajustes avanzados

en: Noindex Settings
es: Ajustes de Noindex

note: translators: This is the name of a settings section where users can add verification codes of webmaster platforms such as Google Search Console, Bing Webmaster Tools, etc.
en: Webmaster Verification
es: Verificación Webmaster

note: translators: This is the name of a settings section where users can control how All in One SEO Pack appears in the WordPress Administrator Panel.
en: Display Settings
es: Ajustes de visualización

en: Title Settings
es: Ajustes de título

en: Keyword Settings
es: Ajustes de palabras clave

en: Home Page Settings
es: Ajustes de portada

note: translators: This is a setting that allows users to disable Google Analytics tracking for the current post/page.
en: Disable Google Analytics
es: Desactivar Google Analytics

note: translators: This is a setting that allows users to disable All in One SEO Pack for the current post/page.
en: Disable on this page/post
es: Desactivar en esta página/entrada

note: translators: This is a setting that allows users to exclude the current post/page from the sitemap.
en: Exclude From Sitemap
es: Excluir del mapa del sitio

note: translators: This is a setting that users can enable to enter a custom canonical URL.
en: Custom Canonical URL
es: URL canónica personalizada

en: Keywords (comma separated)
es: Palabras clave (separadas por comas)

en: Description
es: Descripción

en: Title
es: Título

note: translators: The preview snippet shows how the page will look like in the search results (title, meta description and permalink).
en: Preview Snippet
es: Previsualizar Snippet

note: translators: This is a setting that enables All in One SEO Pack to log important events to help with debugging.
en: Log important events
es: Registrar los eventos importantes

note: translators: This is a setting that allows users to ouput additional HTML tags, such as references to stylesheets or JavaScript libraries, into the HEAD section of the static Posts page (see Settings > Reading).
en: Additional Posts Page Headers
es: Cabeceras adicionales de página de entradas

note: translators: This is a setting that allows users to ouput additional HTML tags, such as references to stylesheets or JavaScript libraries, into the HEAD section of the frontpage/homepage.
en: Additional Front Page Headers
es: Cabeceras adicionales de la página de inicio

note: translators: This is a setting that allows users to ouput additional HTML tags, such as references to stylesheets or JavaScript libraries, into the HEAD section of each page.
en: Additional Page Headers
es: Cabeceras adicionales de página

note: translators: This is a setting that allows users to ouput additional code, such as references to stylesheets or JavaScript libraries, into the HEAD section of each post.
en: Additional Post Headers
es: Cabeceras adicionales de entrada

note: translators: This is a textarea setting where users can enter a list of pages that All in One SEO Pack should not affect.
en: Exclude Pages
es: Excluir páginas

note: translators: This is a setting that allows users to unprotect internal postmeta fields for use with XML-RPC.
en: Unprotect Post Meta Fields
es: Desproteger los campos meta de las entradas

note: translators: This is a setting that outputs basic Schema.org markup, also known as structured data, into the source code of each page.
en: Use Schema.org Markup
es: Usar el marcado de Schema.org

note: translators: This is a setting that makes sure the plugin does not truncate the meta description tag if it is longer than what All in One SEO Pack recommends.
en: Never Shorten Long Descriptions
es: Nunca acortar las descripciones largas

note: translators: This is a setting that, if enabled, removes the meta description for paginated content (page 2 and higher).
en: Remove Descriptions For Paginated Pages
es: Eliminar las descripciones de las páginas con paginación

note: translators: This is a setting that enables the plugin to execute shortcodes in the autogenerated descriptions. Shortcodes allow people to execute code inside WordPress posts, pages, and widgets without writing any code directly.
en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions
es: Ejecuta shortcodes en las descripciones generadas automáticamente

note: translators: This is a setting that allows the plugin to automatically populate the meta description tag based on the excerpt or content of the post/page.
en: Autogenerate Descriptions
es: Generar automáticamente las descripciones

note: translators: This is a global setting that allows you to NOFOLLOW all your paginated content.
en: Use nofollow for paginated pages/posts
es: Usar «nofollow» para las páginas/entradas con paginación

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your paginated content (page 2 and higher).
en: Use noindex for paginated pages/posts
es: Usar «noindex» para las páginas/entradas con paginación

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX specific taxonomies.
en: Use noindex for Taxonomy Archives
es: Usar «noindex» para los archivos de taxonomías

note: translators: This is a setting that allows you to NOINDEX your 404 Not Found page.
en: Use noindex for the 404 page
es: Usar «noindex» para la página 404

note: translators: This is a setting that allows you to NOINDEX your search results page.
en: Use noindex for the Search page
es: Usar «noindex» para la página de búsqueda

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your tag archive pages.
en: Use noindex for Tag Archives
es: Usar «noindex» para los archivos de etiquetas

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your author archive pages.
en: Use noindex for Author Archives
es: Usar «noindex» para los archivos de autor

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your date archive pages.
en: Use noindex for Date Archives
es: Usar «noindex» para los archivos por fecha

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your categories.
en: Use noindex for Categories
es: Usar «noindex» para las categorías

note: translators: This a setting that allows you to dynamically output meta keywords on archive pages based on the keywords from the posts that are displayed by the archive page.
en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page/Archives
es: Generar dinámicamente las palabras clave para la página de entradas/archivos

note: translators: This is the name of a setting. By enabling it, the plugin will use the tags of the relevant post as meta keywords in addition to any user-specified keywords.
en: Use Tags for META keywords
es: Usar las etiquetas para las palabras clave META

note: translators: This is the name of a setting. By enabling it, the plugin will use the categories of the relevant post as meta keywords in addition to any user-specified keywords.
en: Use Categories for META keywords
es: Usar categorías para las palabras clave META

note: translators: This is a setting which tells Google Analytics to track your customers' path to purchase on your e-commerce website.
en: Enhanced Ecommerce
es: Comercio electrónico mejorado

note: translators: This is a setting for Google Analytics that allows you to tag your pages to implement enhanced link-tracking.
en: Enhanced Link Attribution
es: Atribución de enlaces mejorada

note: translators: This is a setting that enables tracking of outbound/external links by Google Analytics.
en: Track Outbound Links
es: Seguir los enlaces salientes

note: translators: This is a setting that allows you to exclude certain WordPress user roles, e.g. Administrators, from Google Analytics tracking.
en: Exclude Users From Tracking
es: Excluir a usuarios del seguimiento

note: translators: This is a setting that enables a collection of Google Analytics features so you can, for example, create segments based on demographic and interest data.
en: Display Advertiser Tracking
es: Mostrar el seguimiento del anunciante

note: translators: This is a setting which tells Google Analytics not to track and store the IP addresses of website visitors.	This is required to be compliant with the GDPR for example.
en: Anonymize IP Addresses
es: Anonimizar las direcciones IP

note: translators: This is a setting which allows users to enter additional domain names used for Google Analytics cross-domain tracking - https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=en.
en: Additional Domains
es: Dominios adicionales

note: translators: This is a setting which allows users to enable Google Analytics tracking for multiple domain names.
en: Track Multiple Domains
es: Seguir múltiples dominios

note: translators: This is a setting which allows users to set the cookie domain for their Google Analytics tracking code.
en: Tracking Domain
es: Seguimiento del dominio

note: translators: This is a setting users can enable to display more advanced options for Google Analytics.
en: Advanced Analytics Options
es: Opciones avanzadas de Analytics

note: translators: This is a setting where users can add their Google Analytics verification code. Leave this in English if there is no translation for "Google Analytics".
en: Google Analytics ID
es: ID de Google Analytics

note: translators: This is a setting users can enable to add the basic markup code to their source code that is needed for Google to generate a Sitelinks Search Box - https://developers.google.com/search/docs/data-types/sitelinks-searchbox.
en: Display Sitelinks Search Box
es: Mostrar la caja de búsqueda de enlaces del sitio

note: translators: This is a setting where users can add their Pinterest website verification code.
en: Pinterest Site Verification
es: Verificación del sitio en Pinterest

en: Display Menu At The Top:
es: Mostrar el menú en la parte superior:

note: translators: This is a setting where users can indicate for which post types they want to enable columns. Columns are added to the All Posts, All Pages, etc. list pages and allow users to quick-edit their title and description - https://semperplugins.com/documentation/display-settings/#show-column-l
en: Show Column Labels for Custom Post Types
es: Mostrar etiquetas de columna para los tipos de contenido personalizado

note: translators: This is a setting where users can indicate which post types they want to NOFOLLOW by default. NOFOLLOW is a value of the HTML robots meta tag that asks search engines not to follow any links on the page.
en: Default to NOFOLLOW
es: Por defecto en «NOFOLLOW»

note: translators: This is a setting where users can indicate which post types they want to NOINDEX by default. NOINDEX is a value of the HTML robots meta tag that asks search engines not to index the page.
en: Default to NOINDEX
es: Por defecto en «NOINDEX»

note: translators: This is a setting where users can indicate which post types they want to use All in One SEO Pack with.
en: SEO on only these Content Types
es: SEO solo en estos tipos de contenido

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for paginated pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Paged Format
es: Formato de paginación

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for the 404 page. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: 404 Title Format
es: Formato de título de 404

note: translators: This is a setting where users can enter the description format. The description format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the meta description tag.
en: Description Format
es: Formato de descripción

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for the search page. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Search Title Format
es: Formato del título de la búsqueda

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for tag archive pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Tag Title Format
es: Formato del título de la etiqueta

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for author archive pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Author Archive Title Format
es: Formato de título del archivo del autor

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for date archive pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Date Archive Title Format
es: Formato del título del archivo por fechas

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for archive pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Archive Title Format
es: Formato del título del archivo

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for categories. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Category Title Format
es: Formato del título de categoría

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for Posts. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Post Title Format
es: Formato del título de la entrada

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for Pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Page Title Format
es: Formato del título de página

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for the homepage. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Home Page Title Format
es: Formato del título de la página de inicio

note: translators: This is the name of a setting. Enabling this option forces the plugin to use the wp_title() function to fetch the title tag.
en: Use Original Title
es: Usar el título original

note: translators: This is the name of a setting. Enabling this option forces the plugin to use output buffering to ensure that the title tag will be rewritten. translators: This is the name of a setting which forces the plugin to use output buffering to rewrite the title tag in the source code.
en: Force Rewrites
es: Forzar la reescritura

note: translators: This is the name of a setting. Canonical URLs help users prevent duplicate content issues - https://en.wikipedia.org/wiki/Canonical_link_element. Leave "Canonical" in English if there is no such term in your language. Enabling this setting means the plugin will use the URL of the first 
en: No Pagination for Canonical URLs
es: Sin paginación para las URLs canónicas

note: translators: This is the name of a setting. Canonical URLs help users prevent duplicate content issues - https://en.wikipedia.org/wiki/Canonical_link_element. Leave "Canonical" in English if there is no such term in your language.
en: Canonical URLs
es: URLs canónicas

note: translators: This is a setting where users can indicate that they are using a static page for their homepage.
en: Use Static Front Page Instead
es: Utilizar la página principal estática en su lugar

note: translators: This is a setting where users can enter meta keywords for their homepage.
en: Home Keywords (comma separated)
es: Palabras clave de la página de inicio (separadas por coma)

note: translators: Some settings are either 'Enabled' or 'Disabled'. 'Activated' and 'Deactivated' mean the same.
en: Disabled
es: Inactivo

note: translators: Some settings are either 'Enabled' or 'Disabled'. 'Activated' and 'Deactivated' mean the same.
en: Enabled
es: Activado

note: translators: This is a setting where users can enable the use of meta keywords for their website.
en: Use Keywords
es: Usar palabras clave

en: Disable Google Analytics on this page.
es: Desactivar Google Analytics en esta página.

en: Disable SEO on this page.
es: Desactivar el SEO en esta página.

en: Don't display this page in the sitemap.
es: No mostrar esta página en el mapa del sitio.

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
es: Marca esta casilla para solicitar a los motores de búsqueda que no sigan los enlaces de esta página.

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
es: Marca esta casilla para solicitar a los motores de búsqueda que no indexen esta página.

en: Override the canonical URLs for this post.
es: Sobreescribe las URLs canónicas de esta entrada.

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
es: Una lista separada por comas de las palabras clave más importantes de esta página que se escribirán como Meta Keywords.

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
es: La Meta Description de esta página. Esto sobreescribe cualquier descripción generada automáticamente.

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
es: Un título personalizado que se muestra en la etiqueta de título de esta página.

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
es: Una vista previa de cómo se verá esta página en los resultados de los motores de búsqueda.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
es: Lo que introduzcas aquí se copiará tal cual a la cabecera de la portada si tu portada muestra las últimas entradas. También se copiará literalmente en la cabecera de la página de entradas si es lo que se muestra en portada. Puedes introducir cualquier cabecera adicional que quieras, incluso referencias a hojas de estilos.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
es: Lo que introduzcas aquí se copiará tal cual en la cabecera de la portada si has definido una página estática en Ajustes->Lectura->Página frontal muestra. Puedes introducir cualquiera cabecera que quieras, incluso referencias a hojas de estilos. Esto se revertirá a Cabeceras de página adicionales si las has definido y no introduces nada aquí.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
es: Lo que introduzcas aquí se copiará tal cual a la cabecera de todas las páginas. Puedes introducir cualquier cabecera adicional que quieras, incluso referencias a hojas de estilos.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
es: Lo que introduzcas aquí se copiará tal cual en la cabecera de todas las entradas. Puedes introducir cualquier cabecera adicional que quieras, incluso referencias a hojas de estilos.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Enter a comma separated list of pages here to be excluded by %s.  This is helpful when using plugins which generate their own non-WordPress dynamic pages.  Ex: <em>/forum/, /contact/</em><br />For instance, if you want to exclude the virtual pages generated by a forum plugin, all you have to do is add "forum" or "/forum" or "/forum/" or any URL with the word "forum" in it here, such as "http://mysite.com/forum" or "http://mysite.com/forum/someforumpage", and it will be excluded.
es: Introduce aquí una lista separada por comas de las páginas que se excluirán de %s. Esto es útil cuando usas plugins que generan sus propias páginas dinámicas que no son de WordPress. Ejemplos <em>/foro/, /contacto/</em> Por ejemplo, si quieres excluir las páginas virtuales creadas por un plugin de foros todo lo que tienes que hacer es añadir aquí foro o /foro o /foro/ o cualquier URL que contenga la palabra \"foro\", como http://misitio.es/foro o http://misitio.es/foro/unapaginadelforo y se las excluirá.

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
es: Marca para desproteger los campos meta internos que se usan con XMLRPC. Si no sabes qué es esto déjalo sin marcar.

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
es: Marca esto para evitar que tu descripción se acorte independientemente de su longitud.

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
es: Marca esto y se eliminarán las Meta Descriptions de la página 2 y siguientes del contenido con paginación.

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
es: Marca esto y los códigos cortos (shortcodes) se ejecutrán en las descripciones generadas automáticamente a partir de tu contenido.

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
es: Marca esto para solicitar a los motores de búsqueda que no sigan las entradas/páginas con paginación. Útil para evitar contenido duplicado.

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
es: Marca esto para solicitar a los motores de búsqueda que no indexen las entrada/páginas con paginación. Útil para evitar contenido duplicado.

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
es: Marca esto para pedir a los motores de búsqueda que no indexen tus páginas de archivo de taxonomías personalizadas. Es útil para evitar contenido duplicado.

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
es: Marca esto para pedir a los motores de búsqueda que no indexen tu página 404.

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
es: Marca esto para solicitar a los motores de búsqueda que no indexen la página de búsqueda. Útil para evitar contenido duplicado.

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
es: Marca esto para solicitar a los motores de búsqueda que no indexen los archivos de etiquetas. Útil para evitar contenido duplicado.

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
es: Marca esto para solicitar a los motores de búsqueda que no indexen los archivos de autor. Útil para evitar contenido duplicado.

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
es: Marca esto para solicitar a los motores de búsqueda que no indexen los archivos por feccha. Útil para evitar contenido duplicado.

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
es: Marca esto para solicitar a los motores de búsqueda que no indexen los archivos de categorías. Útil para evitar contenido duplicado.

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
es: Establece el ajuste por defecto de NOFOLLOW para cada tipo de entrada.

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
es: Establece el ajuste por defecto de NOINDEX para cada tipo de entrada.

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
es: Esto activa el soporte de comercio electrónico mejorado en Google Analytics.

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
es: Esto activa el soporte de la atribución mejorada de enlaces en Google Analytics.

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
es: Marca esto si quieres hacer seguimiento de los enlaces salientes con Google Analytics.

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
es: Excluir a los usuarios conectados del seguimiento de Google Analytics por su perfil.

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
es: Esto activa el soporte de visualización de características de anunciante en Google Analytics.

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
es: Esto activa la compatibilidad para el anonimato de IP en Google Analytics.

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
es: Añade aquí una lista de dominios adicionales para realizar un seguimiento. Introduce un nombre por línea sin el http//.

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
es: Utiliza este ajuste para permitir el seguimiento de varios dominios.

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
es: Introduce tu nombre de dominio sin el http:// para establecer el dominio de las cookies.

en: Check to use advanced Google Analytics options.
es: Marca esto para usar los ajustes avanzados de Google Analytics.

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
es: Introduce tu ID de Google Analytics para analizar el comportamiento de los visitantes en tu sitio usando Google Analytics.

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
es: Esto te permite elegir en qué pantallas mostrar las columnas de Título SEO, Palabras clave SEO y Descripción SEO.

en: The following macros are supported:
es: Puedes usar las siguientes macros:

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
es: La cadena se añade/precede a los títulso de las páginas de índice paginadas (como la portada o las páginas de archivo).

en: This controls the format of Meta Descriptions. The following macros are supported:
es: Esto conntrola el formato de las Meta Descriptions. Puedes usar las siguientes macros:

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
es: Marca esto si quieres que las palabras clave de tu página de entradas (definida en WordPress en Ajustes -> Lectura -> La página frontal muestra) y de tus páginas de archivo se generen automáticamente a partir de las palabras clave de las entradas mostradas en esa página. Si se desmarca se usarán las palabras clave definidas en la pantalla de edición de la página de la página de entradas.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
es: Marca esto si quieres que tus etiquetas de una entrada concreta se usen como Meta Keywords en esa entrada (además de las palabras claves que especifiques en la pantalla de Editar entrada).

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
es: Marca esto si quieres que tus categorías en una entrada determinada se usen como Meta Keywords en esa entrada (además de otras palabras clave que especifiques en la pantalla de Editar entrada).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
es: Esta opción te permite alternar el uso de Meta Keywords en todo el sitio.

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
es: Marcando esta opción se usa el título, descripción y palabras clave establecidas en tu página frontal estática.

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Do not stuff everything in here.
es: Introduce una lista separada por comas de las palabras clave más importantes de tu sitio, que se usarán como meta keywords de tu portada. No metas todo aquí.

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
es: Esta será la Meta Description de tu portada. Esto es independiente de cualquier otra opción. Si no estableces nada por defecto no habrá meta Description.

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
es: Como el mismo nombre indica esta será la Meta Title de tu portada. Esto es independiente de cualquier otra opción. Si no lo defines se utilizará el Título del sitio por defecto (el que encuentre en Ajustes -> Generales -> Título del sitio).

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this and %s will create a log of important events (all-in-one-seo-pack.log) in the wp-content directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
es: Activa esta opción para que %s cree un registro de todos los eventos de importancia (all_in_one_seo_pack.log) en el directorio wp-content que pueda ayudarte a depurar errores. Asegúrate de que el directorio tenga permisos de escritura.

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
es: Utiliza wp_title para obtener el título usado por el tema; esto está inactivo por defecto. Si usas esta opción ajusta adecuadamente los formatos de título, ya que tu tema podría tratar de crear también su propio título SEO.

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
es: Activando esta opción se configura la URL canónica para todo el contenido paginado de la primera página.

note: translators: This is the main menu of the plugin. translators: This is the name of the main menu.
en: General Settings
es: Ajustes generales

note: translators: This is a header for the General Settings menu. %s is a placeholder and is replaced with the name of the plugin.
en: %s Plugin Options
es: Opciones del plugin %s

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
es: Bot bloqueado con la IP %1$s - se ha encontrado el referente %2$s en la lista de bloqueo.

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
es: Bot bloqueado con la IP %1$s - se ha encontrado el agente de usuario %2$s en la lista de bloqueo.

en: No requests yet.
es: Ninguna petición todavía.

en: Log Of Blocked Bots
es: Registro de bots bloqueados

en: Referer Blocklist
es: Lista de bloqueo de referentes

en: User Agent Blocklist
es: Lista de bloqueo de agentes de usuario

en: Track Blocked Bots
es: Seguimiento de bots bloqueados

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
es: Muestra el registro de las peticiones recientes desde bots bloqueados. Nota: esto no registra los bots que ya estén bloqueados desde el servidor o el .htaccess.

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
es: Esta es la lista de referentes no permitidos para bloquear los bots maliciosos.

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
es: Esta es la lista de agentes de usuario no permitidos para bloquear los bots maliciosos.

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
es: Marca esto par editar la lista de agentes de usuario no permitidos para bloquear bots maliciosos.

en: Log and show recent requests from blocked bots.
es: Registra y muestra peticiones recientes de los bots bloqueados.

en: Block requests from user agents that are known to misbehave with 503.
es: Bloquea peticiones de agentes de usuario maliciosos con 503.

note: translators: the Bad Bot Blocker module allows users to block requests from user agents that are known to misbehave.
en: Bad Bot Blocker
es: Bloqueador de bots maliciosos
