Plugins - - en to sv_SE translation catalogue (1496 entries)

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Twitter / X
sv_SE: Twitter/X

en: Blogs
sv_SE: Bloggar

en: You can also %s.
sv_SE: Du kan också %s.

en: %s with UpdraftPlus Premium.
sv_SE: %s med UpdraftPlus Premium.

en: Encrypt the database
sv_SE: Kryptera databasen

note: translators: %1$s: translated link text 'backup more files', %2$s: product link text 'UpdraftPlus Premium'
en: backup more files
sv_SE: säkerhetskopiera fler filer

en: Cancel at any time.
sv_SE: Avbryt när som helst.

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: 20% off - Summer Sale
sv_SE: 20&nbsp;% rabatt – Sommarrea

en: Hurry, offer ends 31 May.
sv_SE: Skynda, erbjudandet löper ut 31 maj.

en: 20% off - Spring Sale
sv_SE: 20&nbsp;% rabatt – Vårrea

en: Hurry, offer ends 28 January.
sv_SE: Skynda, erbjudandet löper ut 28 januari.

en: 20% off - New Year Sale
sv_SE: 20&nbsp;% rabatt – Nyårsrea

en: Follow TeamUpdraft
sv_SE: Följ TeamUpdraft

en: Translate
sv_SE: Översätt

en: Go here for instructions
sv_SE: Gå hit för instruktioner

en: Can you translate?
sv_SE: Kan du översätta?

en: Migration
sv_SE: Migrering

en: See premium features
sv_SE: Se premiumfunktioner

en: More about UpdraftVault
sv_SE: Mer om UpdraftVault

en: Premium Support
sv_SE: Premiumsupport

en: Store your backups with us
sv_SE: Lagra dina säkerhetskopior med oss

en: premium support
sv_SE: premiumsupport

en: restore
sv_SE: återställ

en: migrate
sv_SE: migrera

en: %s, %s and %s with %s.
sv_SE: %s, %s och %s med %s.

en: Connect your TeamUpdraft.com account
sv_SE: Anslut ditt TeamUpdraft.com-konto

en: Read %s documentation here.
sv_SE: Läs %s-dokumentationen här.

en: Back up via %s with %s.
sv_SE: Säkerhetskopiera via %s med %s.

en: Back up to %s with %s.
sv_SE: Säkerhetskopiera till %s med %s.

en: Back up before updates
sv_SE: Säkerhetskopiera före uppdateringar

en: Organise backups with subfolders.
sv_SE: Organisera säkerhetskopieringar med undermappar.

en: Get direct support from the developers with Premium.
sv_SE: Skaffa direktsupport från utvecklaten med Premium.

en: clone or migrate your site with ease
sv_SE: klona eller migrera din webbplats enkelt

en: Next run
sv_SE: Nästa körning

en: Interval
sv_SE: Intervall

en: Hook name
sv_SE: Namn på åtgärds-hook

note: translators: 1: Number of hours, 2: Number of minutes
en: %1$d hours and %2$d minutes
sv_SE: %1$d timmar och %2$d minuter

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt denna sida.

en: To take advantage of this feature, please upgrade your PHP version to at least 5.3.
sv_SE: För att dra nytta av denna funktion, uppgradera din PHP-version till minst 5.3.

en: Go here to complete your settings for %s.
sv_SE: Gå hit för att slutföra din inställning för %s.

en: %s for %s
sv_SE: %s för %s

en: Save time and boost SEO!
sv_SE: Spara tid och öka SEO!

en: Speed up and optimize your WordPress website.
sv_SE: Snabba upp och optimera din WordPress-webbplats.

en: more
sv_SE: mer

en: If you like UpdraftPlus, you'll love our other plugins.
sv_SE: Om du gillar UpdraftPlus kommer du att gilla våra andra tillägg

en: If you like UpdraftPlus, you'll love UpdraftPlus Premium!
sv_SE: Om du gillar UpdraftPlus, kommer du att gilla UpdraftPlus Premium!

en: Secure your WordPress website with AIOS.
sv_SE: Säkra din WordPress-webbplats med AIOS.

en: You don’t need to be an SEO expert to use this plugin.
sv_SE: Du behöver inte vara en SEO-expert för att använda detta tillägg.

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Save 20%% with code %s
sv_SE: Spara 20&nbsp;%% med kod %s

en: No such command found.
sv_SE: Inget sådant kommando hittades.

en: The command is either not found or not allowed.
sv_SE: Antingen hittades inte kommandot eller är inte tillåtet.

en: You are not allowed to run this command.
sv_SE: Du har inte behörighet att köra detta kommando.

en: Security check failed; try refreshing the page.
sv_SE: Säkerhetskontroll misslyckades, prova uppdatera sidan.

en: Log file does not exist or could not be read.
sv_SE: Loggfil finns inte eller kan inte läsas.

en: WP_Optimize is not installed or active.
sv_SE: WP_Optimize är inte installerat eller aktivt.

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Select existing folder
sv_SE: Välj befintlig mapp

en: Must-use plugins
sv_SE: Permanentaktiverade tillägg (must use)

en: The key was copied to the clipboard.
sv_SE: Nyckeln kopierades till urklipp.

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: File size
sv_SE: Filstorlek

en: The attempt to copy to the clipboard failed.
sv_SE: Försöket att kopiera till urklipp misslyckades.

en: Signature version
sv_SE: Signaturversion

en: Press the buttons...
sv_SE: Tryck på knappen …

en: UpdraftClone does the work.
sv_SE: UpdraftClone fungerar inte.

en: It's free to use or try up to 5 sites.
sv_SE: Det är gratis att använda eller prova på upp till 5 webbplatser.

en: If you have a few sites, it'll save hours.
sv_SE: Om du har några få webbplatser kommer det att spara timmar.

en: Please try again.
sv_SE: Försök igen.

en: We keep these up to date.
sv_SE: Vi håller dessa uppdaterade.

en: Check your file permissions.
sv_SE: Kontrollera dina filbehörigheter.

en: It must be restored manually.
sv_SE: Det måste återställas manuellt.

en: Makes your site fast and efficient.
sv_SE: Gör din webbplats snabbare och effektivare.

en: Could not move the files into place.
sv_SE: Kunde inte flytta filerna på plats.

en: Could not move new files into place.
sv_SE: Kunde inte flytta nya filer på plats.

en: This tool will replace all your saved settings.
sv_SE: Detta verktyg kommer att ersätta alla dina sparade inställningar.

en: This directory must be writable by your web server.
sv_SE: Denna katalog måste vara skrivbar av din webbserver.

en: You will then need to enter all your settings again.
sv_SE: Du måste sedan ange alla dina inställningar igen.

en: Your database user does not have permission to create tables.
sv_SE: Din databasanvändare har inte behörighet att skapa tabeller.

en: Please renew as soon as possible!
sv_SE: Förnya så fort som möjligt!

en: Please try again after a few minutes.
sv_SE: Försök igen om några minuter.

en: Error: Failed to download %s.
sv_SE: Fel: Misslyckades att ladda ner %s.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment.
sv_SE: Du har en UpdraftPlus Vault-prenumeration med försenad betalning.

en: The description below is sufficient for more expert users.
sv_SE: Beskrivningen nedan är tillräcklig för fler expertanvändare.

en: This container will be created for you if it does not already exist.
sv_SE: Denna behållare kommer att skapas åt dig om den inte redan finns.

en: An unknown error occurred while connecting to Vault.
sv_SE: Ett okänt fel uppstod vid anslutning till Vault.

en: Examples: mybucket, mybucket/mypath
sv_SE: Exempel: mybucket, mybucket/mypath

en: Please try again later.
sv_SE: Försök igen senare.

en: Connecting to Amazon S3 failed.
sv_SE: Anslutning till Amazon S3 misslyckades.

en: Go
sv_SE: Kör

en: Search for
sv_SE: Sök efter

en: search term
sv_SE: sökterm

en: Bad Gateway
sv_SE: Dålig gateway

en: Replace with
sv_SE: Ersätt med

en: already done
sv_SE: redan gjort

en: Not Extended
sv_SE: Inte utökad

en: Changes made:
sv_SE: Gjorda ändringar:

en: Loop Detected
sv_SE: Loop upptäckt

en: Rows per batch
sv_SE: Rader per körning

en: Too Many Requests
sv_SE: För många förfrågningar

en: Not Implemented
sv_SE: Inte implementerat

en: Gateway Timeout
sv_SE: Tidsgräns för gateway nådd

en: Processed plugin:
sv_SE: Bearbetade tillägg:

en: Internal Server Error
sv_SE: Internt serverfel

en: Insufficient Storage
sv_SE: Otillräcklig lagringskapacitet

en: These tables only
sv_SE: Endast dessa tabeller

en: Tables examined:
sv_SE: Undersökta tabeller:

en: Rows examined:
sv_SE: Undersökta rader:

en: This action cannot be undone.
sv_SE: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Time taken (seconds):
sv_SE: Tidsåtgång (sekunder):

en: Be quick, offer ends %s.
sv_SE: Var snabb, erbjudandet upphör %s.

en: HTTP Version Not Supported
sv_SE: HTTP-version stöds inte

en: Unavailable For Legal Reasons
sv_SE: Otillgänglig på grund av juridiska skäl

en: Network Authentication Required
sv_SE: Nätverksautentisering obligatoriskt

en: Could not get list of tables
sv_SE: Kunde inte hämta lista över tabeller

en: Database restoration options:
sv_SE: Alternativ för databasåterställning:

en: Failed to open directory: %s.
sv_SE: Misslyckades att öppna katalog: %s.

en: Now press Restore to proceed.
sv_SE: Tryck nu på ”Återställ” för att fortsätta.

en: skipped (not in list)
sv_SE: överhoppad (inte i lista)

en: Service Unavailable
sv_SE: Tjänst otillgänglig

en: If you like us, please consider leaving a positive review to spread the word.
sv_SE: Om du gillar oss, överväg att lämna en positiv recension för att sprida ordet.

en: Copy your site to another domain directly.
sv_SE: Kopiera din webbplats till en annan domän direkt.

en: Locked
sv_SE: Låst

en: Gone
sv_SE: Borta

en: Conflict
sv_SE: Konflikt

en: Forbidden.
sv_SE: Förbjudet.

en: Unauthorized.
sv_SE: Obehörig.

en: Bad Request.
sv_SE: Felaktig begäran.

en: Temporary Redirect.
sv_SE: Tillfällig omdirigering.

en: Use Proxy.
sv_SE: Använd proxy.

en: Not Modified.
sv_SE: Inte ändrad.

en: Moved Permanently.
sv_SE: Flyttad permanent.

en: Multiple Choices.
sv_SE: Flera val.

en: Could not copy files.
sv_SE: Kunde inte kopiera filer.

en: Too Early
sv_SE: För tidigt

en: See Other.
sv_SE: Se annat.

en: Not Found.
sv_SE: Hittades inte.

en: URI Too Long
sv_SE: URI för lång

en: Upgrade Required
sv_SE: Uppgradering obligatoriskt

en: Permanent Redirect.
sv_SE: Permanent omdirigering.

en: Unsupported Media Type
sv_SE: Mediatyp som inte stöds

en: You may have run out of disk space.
sv_SE: Du kan ha fått slut på diskutrymme.

en: Method Not Allowed
sv_SE: Metoden är inte tillåten

en: Not Acceptable
sv_SE: Ej godtagbart

en: Request Timeout
sv_SE: Timeout för begäran

en: Payload Too Large
sv_SE: Nyttolast för stor

en: Failed Dependency
sv_SE: Misslyckat beroende

en: Precondition Failed
sv_SE: Förutsättning misslyckades

en: Misdirected Request
sv_SE: Felaktigt riktad begäran

en: Unprocessable Entity
sv_SE: Entiteten kan inte behandlas

en: Precondition Required
sv_SE: Förutsättning obligatorisk

en: No backup will be started.
sv_SE: Ingen säkerhetskopiering kommer att startas.

en: Timestamp:
sv_SE: Tidsstämpel:

en: %s <strong>requires</strong> Curl+https.
sv_SE: %s <strong>kräver</strong> Curl+https.

en: Restoration
sv_SE: Återställning

en: Verifications
sv_SE: Verifieringar

en: Check back in a minute.
sv_SE: Kom tillbaks om någon minut.

en: Perhaps you need to install an add-on?
sv_SE: Kanske behöver du installera en utökning?

en: We really appreciate your support!
sv_SE: Vi uppskattar verkligen ditt stöd!

en: You may want to do this manually.
sv_SE: Du kanske vill göra detta manuellt.

en: Your settings failed to save.
sv_SE: Dina inställningar kunde inte sparas.

en: Unable to connect to the filesystem.
sv_SE: Det gick inte att ansluta till filsystemet.

en: Please confirm your credentials.
sv_SE: Bekräfta dina uppgifter.

en: For more information visit %2$s
sv_SE: För mer information besök %2$s

en: Unable to activate %s successfully.
sv_SE: Det gick inte att aktivera %s.

en: Unable to install %s.
sv_SE: Det gick inte att installera %s.

en: A version of UpdraftPlus is already installed.
sv_SE: En version av UpdraftPlus är redan installerad.

en: The backup succeeded and is now complete
sv_SE: Säkerhetskopieringen lyckades och är nu slutförd

en: Decryption failed.
sv_SE: Dekrypteringen misslyckades.

en: The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
sv_SE: Databasfilen är krypterad, men du har inte angett någon krypteringsnyckel.

en: The database file is encrypted.
sv_SE: Databasfilen är krypterad.

en: Aborting this backup.
sv_SE: Avbryter denna säkerhetskopiering.

en: Could not create %s zip.
sv_SE: Kunde inte skapa %s-zip.

en: Backup probably failed.
sv_SE: Säkerhetskopiering misslyckades förmodligen.

en: Please kindly check your permission and try again.
sv_SE: Kontrollera dina behörigheter och försök igen.

en: Please check your permissions and try again.
sv_SE: Kontrollera dina behörigheter och försök igen.

en: Key created.
sv_SE: Nyckel skapad.

en: Connected.
sv_SE: Ansluten.

en: Please check the following:
sv_SE: Kontrollera följande:

en: Unable to download file.
sv_SE: Det gick inte att ladda ned filen.

en: The file failed to upload.
sv_SE: Filen kunde inte laddas upp.

en: This could be caused by a timeout.
sv_SE: Detta kan bero på att en tidsgräsn nåddes.

en: Requesting UpdraftCentral Key.
sv_SE: Begär UpdraftCentral-nyckel.

en: You did not select any components to restore.
sv_SE: Du har inte valt några komponenter att återställa.

en: Error: The chosen file is corrupt.
sv_SE: Fel: Den valda filen är korrupt.

en: Please choose a valid UpdraftPlus export file.
sv_SE: Välj en giltig UpdraftPlus-exportfil.

en: Please select at least one, and then try again.
sv_SE: Välj minst en och försök sedan igen.

en: The restore operation has begun.
sv_SE: Återställningsåtgärden har påbörjats.

en: UpdraftPlus's debug mode is on.
sv_SE: Felsökningsläge för UpdraftPlus är på.

en: Continuing to connect to account.
sv_SE: Fortsätter att ansluta till konto.

en: Adding site to UpdraftCentral Cloud.
sv_SE: Lägger till webbplats till UpdraftCentral Cloud.

en: %sPlease see this article for more information%s
sv_SE: %sSe denna artikel för mer information%s

en: Therefore, please reload the page.
sv_SE: Därför, ladda om sidan.

en: 30 September
sv_SE: 30 september

en: Account holder's name
sv_SE: Kontohavarens namn

en: Your Dropbox App Key
sv_SE: Din API-nyckel till Dropbox

en: UpdraftPlus plugin slug:
sv_SE: Slug för UpdraftPlus-tillägg:

en: Your Dropbox App Secret
sv_SE: Din app-hemlighet till Dropbox

en: Sorry, you do not have enough privilege to execute the requested action.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att utföra den begärda åtgärden.

en: Database size
sv_SE: Databasens storlek

en: Type
sv_SE: Typ

en: Data size
sv_SE: Datastorlek

en: Records
sv_SE: Poster

en: Table name
sv_SE: Tabellnamn

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Total Size
sv_SE: Total storlek

en: Search for table
sv_SE: Sök efter tabell

en: Index size
sv_SE: Storlek på index

en: Remove old folders
sv_SE: Ta bort gamla mappar

en: Delete old folders
sv_SE: Ta bort gamla mappar

en: Old folders successfully removed.
sv_SE: Gamla mappar har tagits bort.

note: translators: Deleted long text.
en: This content was deleted in order to anonymize it.
sv_SE: Detta innehåll togs bort för att anonymisera det.

note: translators: Deleted text.
en: [deleted]
sv_SE: [borttaget]

en: Keeps your WordPress site up to date and bug free.
sv_SE: Håller din WordPress-webbplats uppdaterad och felfri.

en: The expected file %s is missing from your UpdraftPlus installation.
sv_SE: Den förväntade filen %s saknas i din UpdraftPlus-installation.

en: (You are already authenticated).
sv_SE: (Du är redan autentiserad).

en: You are not authenticated with %s
sv_SE: Du är inte autentiserad med %s

en: You are not authenticated with Dropbox
sv_SE: Du är inte autentiserad med Dropbox

en: For more detailed instructions, follow this link.
sv_SE: För mer detaljerade instruktioner, följ denna länk.

en: Highly efficient way to manage, optimize, update and backup multiple websites from one place.
sv_SE: Mycket effektivt sätt att hantera, optimera, uppdatera och säkerhetskopiera flera webbplatser från ett ställe.

en: The database backup has failed
sv_SE: Säkerhetskopieringen av databas misslyckades

en: Deselect All
sv_SE: Avmarkera alla

en: Authentication URI
sv_SE: Autentiserings-URI

en: A post can not be sticky and have a password.
sv_SE: Ett inlägg kan inte vara klistrat och ha ett lösenord.

en: A sticky post can not be password protected.
sv_SE: Ett klistrat inlägg kan inte lösenordsskyddas.

en: A password protected post can not be set to sticky.
sv_SE: Ett lösenordsskyddat inlägg kan inte klistras.

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites %s from a central dashboard.
sv_SE: UpdraftCentral möjliggör kontroll av dina WordPress-webbplatser %s från en central adminpanel.

en: (including management of backups and updates)
sv_SE: (inklusive hantering av säkerhetskopior och uppdateringar)

en: (including management of WP-Optimize)
sv_SE: (inklusive hantering av WP-Optimize)

en: Dumping routines:
sv_SE: Rutiner för dumpning:

[ctx: Uploader: Drop your backup files - or - Select Files]
en: or
sv_SE: eller

en: Drop your backup files
sv_SE: Släpp dina säkerhetskopieringsfiler

en: Your PHP version: %s.
sv_SE: Din PHP-version: %s.

en: Database maximum packet size:
sv_SE: Maximal paketstorlek för databas:

en: Theme
sv_SE: Tema

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: Searching for backups...
sv_SE: Söker efter säkerhetskopior …

en: Send a new backup
sv_SE: Skicka en ny säkerhetskopia

en: Send existing backup
sv_SE: Skicka befintlig säkerhetskopia

en: Send a backup to another site
sv_SE: Skicka en säkerhetskopia till annan webbplats

en: back
sv_SE: tillbaka

en: Backup:
sv_SE: Säkerhetskopia:

en: You have no local backups to send.
sv_SE: Du har inga lokala säkerhetskopior att skicka.

en: You can send an existing local backup to the remote site or create a new backup
sv_SE: Du kan skicka en befintlig lokal säkerhetskopia till fjärrwebbplatsen eller skapa en ny säkerhetskopia

en: Sign in with %s
sv_SE: Logga in med %s

en: file %d of %d
sv_SE: fil %d av %d

en: (after %ss)
sv_SE: (om %s s)

en: next resumption: %d
sv_SE: nästa återupptagande: %d

en: Old ABSPATH:
sv_SE: Gammal ABSPATH:

en: Install debugging plugins:
sv_SE: Installera felsökningstillägg:

en: search and replace
sv_SE: sök och ersätt

en: Failed: the %s operation was not able to start.
sv_SE: Misslyckades: %s-åtgärden kunde inte startas.

en: rows: %d
sv_SE: rader: %d

en: Search and replacing table:
sv_SE: Sök och ersätt tabell:

en: The theme you wish to enable on your network is either not installed or has been removed recently.
sv_SE: Temat du vill aktivera på ditt nätverk är antingen inte installerat eller har nyligen tagits bort.

en: The theme you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
sv_SE: Temat du vill aktivera är antingen inte installerat eller har nyligen tagits bort.

en: The theme you wish to disable from your network is either not installed or has been removed recently.
sv_SE: Temat du vill inaktivera från ditt nätverk är antingen inte installerat eller har nyligen tagits bort.

en: The plugin you wish to deactivate is currently not active or is already deactivated.
sv_SE: Tillägget du vill inaktivera är för närvarande inte aktivt eller är redan inaktiverat.

en: The plugin you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
sv_SE: Tillägget du vill aktivera är antingen inte installerat eller har nyligen tagits bort.

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
sv_SE: ”%s” har ingen primärnyckel, manuell ändring behövs på rad %s.

en: UpdraftPlus notice
sv_SE: UpdraftPlus-notis

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
sv_SE: Kolla in UpdraftPlus Premium.

en: View log
sv_SE: Visa logg

en: more info
sv_SE: mer info

en: For more options, use Premium
sv_SE: För fler alternativ, använd Premium

en: For more reporting features, use the Premium version
sv_SE: För fler rapporteringsfunktioner, använd Premium-versionen

en: Premium / Pro Support
sv_SE: Premium/Pro-support

en: You can view the log by pressing the 'View log' button.
sv_SE: Du kan visa loggen genom att trycka på knappen ”Visa logg”.

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium.
sv_SE: WordPress multisite stöds, med extra funktioner, av UpdraftPlus Premium.

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then %scheck out Premium%s
sv_SE: Om du säkerhetskopierar flera webbplatser till samma Dropbox och vill organisera med undermappar, %skolla in Premium%s

en: Anonymisation functions
sv_SE: Anonymiseringsfunktioner

en: already uploaded
sv_SE: redan uppladdad

en: Exit full-screen
sv_SE: Avsluta fullskärmsläge

en: Full-screen
sv_SE: Fullskärm

en: Anonymise personal data in your database backups.
sv_SE: Anonymisera personuppgifter i dina databassäkerhetskopior.

en: Failure: No endpoint details were given.
sv_SE: Fel: Inga ändpunktsuppgifter angavs.

en: (Read more)
sv_SE: (Läs mer)

en: Path style
sv_SE: Sökvägsstil

en: Security check.
sv_SE: Säkerhetskontroll.

en: these characters
sv_SE: dessa tecken

en: Add exclusion rule
sv_SE: Lägg till exkluderingsregel

en: at the end of their names
sv_SE: i slutet av deras namn

en: at the beginning of their names
sv_SE: i början av deras namn

en: anywhere in their names
sv_SE: var som helst i deras namn

en: Please enter part of the file name
sv_SE: Ange en del av filnamnet

en: Please select a folder in which the files/directories you would like to exclude are located
sv_SE: Välj en mapp där de filer/kataloger som du vill exkludera finns

en: Select the folder in which the files or sub-directories you would like to exclude are located
sv_SE: Välj den mapp där filerna eller underkatalogerna som du vill exkludera finns

en: All files/directories containing
sv_SE: Alla filer/kataloger som innehåller

en: UpdraftClone image:
sv_SE: UpdraftClone-bild:

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Maybe later
sv_SE: Kanske senare

en: Ok, you deserve it
sv_SE: Ok, ni förtjänar det

en: Thank you so much!
sv_SE: Tack så mycket!

en: here
sv_SE: här

en: Loading...
sv_SE: Hämtar …

en: Complete manual authentication
sv_SE: Slutför manuell autentisering

en: %s authentication code:
sv_SE: %s-autentiseringskod:

en: %s authentication:
sv_SE: %s autentisering:

en: Missing authentication data:
sv_SE: Saknade autentiseringsdata:

en: If you are having problems authenticating with %s you can manually authorize here.
sv_SE: Om du har problem med att autentisera med %s kan du auktorisera manuellt här.

en: Missing instance id:
sv_SE: Saknar instans-ID:

en: This may prevent the restore procedure from being able to proceed.
sv_SE: Detta kan förhindra att återställningsproceduren kan fortsätta.

en: Day of the month
sv_SE: Dag i månaden

en: Day of the week
sv_SE: Dag i veckan

en: is
sv_SE: är

en: is not
sv_SE: är inte

en: if any of the following conditions are matched:
sv_SE: om något av följande villkor matchas:

en: on every backup
sv_SE: vid varje säkerhetskopiering

en: if all of the following conditions are matched:
sv_SE: om alla följande villkor matchas:

en: The download link is broken, you may have clicked the link from untrusted source
sv_SE: Nedladdningslänken är trasig, du kan ha klickat på länken från otillförlitlig källa

en: The download link is broken or the backup file is no longer available
sv_SE: Nedladdningslänken är trasig eller så är säkerhetskopians fil inte längre tillgänglig

en: Current SQL mode:
sv_SE: Nuvarande SQL-läge:

en: Failed to backup database table:
sv_SE: Misslyckades att säkerhetskopiera databastabell:

en: Failed to open directory for reading:
sv_SE: Misslyckades att öppna katalog för läsning:

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
sv_SE: Ditt webbhotell låter dig bara göra en säkerhetskopia per månad.

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
sv_SE: Ditt webbhotell låter dig bara göra en inkrementell säkerhetskopia per dag.

en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
sv_SE: Kontakta ditt webbhotell (%s) om du behöver ytterligare support.

en: Your website is hosted with %s (%s).
sv_SE: Ditt webbhotell är %s (%s).

en: Due to the restriction, some settings can be automatically adjusted, disabled or not available.
sv_SE: På grund av begränsningen kan vissa inställningar justeras automatiskt, inaktiveras eller inte tillgängliga.

en: You have reached the monthly limit for the number of backups you can create at this time.
sv_SE: Du har nått den månatliga gränsen för antalet säkerhetskopior du kan skapa just nu.

en: Your email backup and a report will be sent to
sv_SE: Din e-post med säkerhetskopia och en rapport kommer att skickas till

en: Restoring stored routine: %s
sv_SE: Återställer lagrad rutin: %s

en: UpdraftPlus on %s
sv_SE: UpdraftPlus på %s

en: Include all tables not listed below
sv_SE: Inkludera alla tabeller som inte listas nedan

en: The list of existing sites has been removed
sv_SE: Listan med befintliga webbplatser har tagits bort

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
sv_SE: Det var ett fel vid försöket att ta bort listan med befintliga webbplatser.

en: Clear list of existing sites
sv_SE: Rensa listan med befintliga webbplatser

en: Add a site
sv_SE: Lägg till en webbplats

en: Default template
sv_SE: Standardmall

en: Missing pages:
sv_SE: Saknade sidor:

en: Existing backups
sv_SE: Befintliga säkerhetskopior

en: Show all backups...
sv_SE: Visa alla säkerhetskopior…

en: Show more backups...
sv_SE: Visa fler säkerhetskopior…

en: Under Maintenance
sv_SE: Underhåll pågår

en: Please check the error log for more details
sv_SE: Kontrollera felloggen för mer detaljer

en: Expected parameter(s) missing.
sv_SE: Förväntad parameter (s) saknas.

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
sv_SE: Hoppar över tabell %s: användare har valt att inte återställa denna tabell

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
sv_SE: Om du inte vill återställa alla dina databastabeller, välj några att exkludera här.

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
sv_SE: Databasanslutningen har stängts och kan inte öppnas igen.

en: Clone package
sv_SE: Klona paket

en: Unattached
sv_SE: Ej bifogat

en: Selected media has been deleted successfully.
sv_SE: Vald media har tagits bort utan problem.

en: Media has been attached to post.
sv_SE: Media har bifogats till inlägget.

en: Failed to delete selected media.
sv_SE: Misslyckades att ta bort vald media.

en: Failed to attach media.
sv_SE: Misslyckades att bifoga media.

en: Failed to detach media.
sv_SE: Misslyckades att ta bort bifogning från media.

en: Media has been detached from post.
sv_SE: Bifogning har tagits bort från media.

en: Please enter your %s password
sv_SE: Ange ditt lösenord för %s

en: Follow this link for help
sv_SE: Följ denna länk för hjälp

en: Please enter your %s email address
sv_SE: Ange din e-postadress för %s

en: Read more about %s here.
sv_SE: Läs mer om %s här.

en: Connect to your %s account
sv_SE: Anslut till ditt %s-konto

en: %s from now
sv_SE: %s från nu

en: Connect to your %s
sv_SE: Anslut till din %s

en: Back to other %s options
sv_SE: Tillbaka till andra %s-alternativ

en: Start %s Subscription
sv_SE: Starta %s-prenumeration

en: Start %s Trial
sv_SE: Starta provperiod för %s

en: Could not delete old path.
sv_SE: Kunde inte ta bort gammal sökväg.

en: Deselect all backups
sv_SE: Avmarkera alla säkerhetskopior

en: Select all backups
sv_SE: Markera alla säkerhetskopior

en: Delete selected backups
sv_SE: Ta bort valda säkerhetskopior

en: Get %s here
sv_SE: Skaffa %s här

en: Add an exclusion rule for %s
sv_SE: Lägg till en exkluderingsregel för %s

en: Activity log
sv_SE: Aktivitetslogg

en: Verifying
sv_SE: Verifierar

en: Restore error:
sv_SE: Återställningsfel:

en: Restoring %s1 files out of %s2
sv_SE: Återställer %s1 filer av %s2

en: Finished
sv_SE: Slutfört

en: Cleaning
sv_SE: Rengöring

en: last activity: %d seconds ago
sv_SE: senaste aktivitet: %d sekunder sedan

en: Preparing backup files
sv_SE: Förbereder säkerhetskopior

en: Downloading backup files if needed
sv_SE: Laddar ner säkerhetskopior om det behövs

en: Begun
sv_SE: Påbörjat

en: Restoration progress:
sv_SE: Återställning pågår:

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
sv_SE: Webbläsarens försök att kontakta webbplatsen misslyckades.

en: Choose the components to restore:
sv_SE: Välj de komponenter att återställa:

en: Unable to connect to the filesystem
sv_SE: Kan inte ansluta till filsystemet

en: UpdraftPlus Restoration
sv_SE: UpdraftPlus återställning

en: Component selection
sv_SE: Val av komponenter

en: An empty WordPress install
sv_SE: En tom WordPress-installation

en: credentials
sv_SE: uppgifter

en: Clone:
sv_SE: Klona:

en: This current site
sv_SE: Denna nuvarande webbplats

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
sv_SE: Om du har en giltig Premium-licens får du 1 GB lagringsutrymme inkluderat.

en: Try it - 1 month for $1!
sv_SE: Prova det – 1 månad för 1 USD!

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
sv_SE: Prova UpdraftVault i 1 månad för endast 1 USD!

en: Dismiss notice
sv_SE: Avfärda notis

en: dismiss notice
sv_SE: avfärda notis

note: translators: %s: site URL with trailing slash
en: Clone of %s
sv_SE: Klon av %s

en: go here to learn more
sv_SE: gå hit för att lära dig mer

en: More great plugins by the Updraft Team
sv_SE: Fler fantastiska tillägg från Updraft Team

en: Start Subscription
sv_SE: Starta prenumeration

en: Start Trial
sv_SE: Testa gratis

en: with the option of
sv_SE: med möjlighet till

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
sv_SE: Katalogen saknas och försöket att skapa den misslyckades.

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
sv_SE: Du har begärt att fjärrspara (%s) men har inte angett några inställningar för denna lagringsplats.

en: Learn more about UpdraftCentral
sv_SE: Läs mer om UpdraftCentral

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
sv_SE: Lägg till denna webbplats i UpdraftCentral (fjärrslagring med centraliserad kontroll) – gratis upp till 5 webbplatser.

en: Verifying one-time password...
sv_SE: Kontrollerar engångslösenord...

en: Login successful; reloading information.
sv_SE: Inloggning klar. Laddar om informationen.

en: Error: Failed to initialise
sv_SE: Fel: Initialisering misslyckades

en: Already got space?
sv_SE: Har du redan utrymme?

en: Need to get space?
sv_SE: Behöver du skaffa utrymme?

en: error - failed to upload file
sv_SE: fel – kunde inte ladda upp fil

en: error - failed to re-assemble chunks
sv_SE: fel – kunde inte sammanfoga bitarna

en: error - failed to create and access the container
sv_SE: fel – Kunde inte skapa och komma åt behållaren

en: Error: Failed to upload
sv_SE: Fel: Kunde inte ladda upp

en: Error: Failed to open local file
sv_SE: Fel: Kunde inte öppna den lokala filen

en: upload failed
sv_SE: uppladdning misslyckades

en: login failure
sv_SE: inloggningsfel

en: authentication failed
sv_SE: autentiseringen misslyckades

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
sv_SE: Ju högre värde, desto större resurser krävs av servern för att skapa arkivet.

en: Incomplete
sv_SE: Ofullständig

en: Goes to updraftplus.com checkout page
sv_SE: Går till betalningssidan på updraftplus.com

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
sv_SE: Du har köpt UpdraftPremium.

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
sv_SE: Följ denna länk till installationsanvisningarna (i synnerhet steg 1).

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
sv_SE: Låter dig göra säkerhetskopior av enbart förändringar bland dina filer (t.ex. nya bilder) som skett på din webbplats sedan den senaste säkerhetskopieringen.

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
sv_SE: Säkerhetskopieringen avvbryts på grund av att den upprepade gånger inte kunnat fortsätta.

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
sv_SE: Din WordPress-installation har gamla kataloger från webbplatsens tillstånd innan återställning/migrering (teknisk information: dessa har namnändrats med suffixet -old).

en: Unzip progress: %d out of %d files
sv_SE: Uppackningsförlopp: %d av %d filer

en: Could not copy file.
sv_SE: Kunde inte kopiera fil.

en: Could not extract file from archive.
sv_SE: Kunde inte extrahera filen från arkivet.

en: Could not create directory.
sv_SE: Kunde inte skapa katalog.

en: Restore files from
sv_SE: Återställ filer från

en: Incompatible Archive.
sv_SE: Inkompatibelt arkiv.

en: Take a new backup
sv_SE: Gör en ny säkerhetskopia

en: Take an incremental backup
sv_SE: Gör en inkrementell säkerhetskopiering

note: translators: %s: "UpdraftPlus Premiums" as the product name that has incremental backups feature
en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
sv_SE: Funktionen inkrementella säkerhetskopieringar ingår i %s (uppgradera via denna länk).

en: Find out more about incremental backups here.
sv_SE: Läs mer om inkrementell säkerhetskopiering här.

en: Add changed files (incremental backup) ...
sv_SE: Lägg till filer som ändrats (inkrementell säkerhetskopia)...

en: Perform a backup
sv_SE: Säkerhetskopiera

en: Incremental backups
sv_SE: Inkrementella säkerhetskopior

en: Could not access filesystem.
sv_SE: Kunde inte komma åt filsystemet.

en: Could not retrieve file from archive.
sv_SE: Kunde inte hämta filen från arkivet.

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
sv_SE: Denna uppsättning säkerhetskopier innehåller inkrementella säkerhetskopior av dina filer. Välj till vilken tidpunkt du vill återställa dina filer

en: File backup options
sv_SE: Alternativ för säkerhetskopiering av filer

en: Clone region:
sv_SE: Klona regionen:

en: %s logo
sv_SE: Logga för %s

en: Read more about Easy Updates Manager
sv_SE: Läs mer om Easy Updates Manager

en: You can find out more about clone keys here.
sv_SE: Du kan hitta mer information om klon-nycklar här.

en: Or, use an UpdraftClone key
sv_SE: Eller så kan du använda en UpdraftClone-nyckel

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
sv_SE: Be WordPress att automatiskt uppdatera UpdraftPlus när den hittar en tillgänglig uppdatering.

en: Automatic updates
sv_SE: Automatiska uppdateringar

en: Confirm change
sv_SE: Bekräfta ändring

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Add an exclusion rule
sv_SE: Lägg till en undantagsregel

en: Type a file prefix
sv_SE: Ange ett filprefix

en: All files beginning with these characters
sv_SE: Alla filer som börjar med dessa tecken

en: Type an extension like zip
sv_SE: Ange en ändelse såsom zip

en: Select a file/folder which you would like to exclude
sv_SE: Välj en fil/mapp som du vill undanta

en: All files beginning with given characters
sv_SE: Alla filer som börjar med angivna tecken

en: All files with this extension
sv_SE: Alla filer med denna ändelse

en: File/directory
sv_SE: Fil/katalog

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
sv_SE: Välj ett sätt att undanta filer eller kataloger från säkerhetskopian

en: Exclude files/directories
sv_SE: Undanta filer/kataloger

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
sv_SE: Hittade SET NAMES %s, men ändrar till %s som föreslaget av WPDB::determine_charset().

en: Your database user does not have permission to drop tables
sv_SE: Din databasanvändare har inte behörighet att ta bort tabeller

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
sv_SE: För att läsa vanliga frågor och dokumentation om UpdraftClone, gå hit.

en: your UpdraftPlus.com account
sv_SE: ditt konto på UpdraftPlus.com

en: You can check the progress here or in %s
sv_SE: Du kan kontrollera förloppet här eller i %s

en: Your UpdraftClone is still setting up.
sv_SE: Din UpdraftClone konfigureras fortfarande.

en: %s archives remain
sv_SE: %s arkiv återstår

en: The site data has all been received, and its import has begun.
sv_SE: Webbplatsdatan har tagits emot och importen har påbörjats.

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
sv_SE: WordPress installerat, väntar nu på att webbplatsdatan ska skickas.

en: Clone ready
sv_SE: Klon redo

en: Site data has been deployed
sv_SE: Webbplatsdatan har distribuerats

en: Deploying site data
sv_SE: Distribuerar webbplatsdata

en: Site data received
sv_SE: Webbplatsdata har tagits emot

en: Receiving site data
sv_SE: Tar emot webbplatsdata

en: WordPress installed
sv_SE: WordPress installerat

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
sv_SE: Din klon har startats, nätverksinformation är inte tillgänglig ännu men kommer visas här och på ditt konto på updraftplus.com när den är klar.

en: Exclude these from
sv_SE: Undanta dessa från

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
sv_SE: Be WordPress att automatiskt uppdatera UpdraftPlus när en uppdatering finns tillgänglig

en: UpdraftClone key is required.
sv_SE: UpdraftClone-nyckel krävs.

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
sv_SE: Undantagsregeln som du försöker lägga till finns redan

en: Please enter a valid file name prefix
sv_SE: Ange ett giltigt filnamnsprefix

en: The preparation of the clone data has been aborted.
sv_SE: Förberedelsen av klondatan har avbrutits.

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna undantagsregel?

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
sv_SE: Välj en fil/katalog som du vill undanta

en: Please enter a file extension, like zip
sv_SE: Ange en filändelse, såsom zip

en: Please enter a valid file extension
sv_SE: Ange en giltig filändelse

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
sv_SE: Ange tecken som börjar med filnamnet som du vill undanta

en: log results to console
sv_SE: logga resultaten till konsol

en: Flexible
sv_SE: Flexibel

en: Fast
sv_SE: Snabb

en: Secure
sv_SE: Säker

en: Reliable
sv_SE: Tillförlitlig

en: Easy
sv_SE: Lätt

en: Read FAQs here.
sv_SE: Läs vanliga frågor här.

en: Save
sv_SE: Spara

en: More settings
sv_SE: Fler inställningar

en: Press here to save your settings.
sv_SE: Tryck här för att spara dina inställningar.

en: Skip this step
sv_SE: Hoppa över detta steg

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Welcome to UpdraftPlus
sv_SE: Välkommen till UpdraftPlus

en: Press here to start!
sv_SE: Tryck här för att börja!

en: Dashboard:
sv_SE: Adminpanel:

en: manage
sv_SE: hantera

en: Front page:
sv_SE: Startsida:

en: Creating your first backup
sv_SE: Skapa din första säkerhetskopia

en: Select what you want to backup
sv_SE: Välj vad du vill säkerhetskopiera

en: Go to settings
sv_SE: Gå till inställningar

en: Press here to run a manual backup.
sv_SE: Tryck här för att köra en manuell säkerhetskopiering.

en: Find out more here.
sv_SE: Få reda på mer här.

en: Try UpdraftVault!
sv_SE: Prova UpdraftVault!

en: Connect to updraftplus.com
sv_SE: Anslut till updraftplus.com

en: error: %s (see log file for more)
sv_SE: fel: %s (se loggfilen för mer)

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: Thank you for taking the tour.
sv_SE: Tack för att du tog rundturen.

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
sv_SE: UpdraftPlus Premium har många fler spännande funktioner!

en: UpdraftPlus Premium and addons
sv_SE: UpdraftPlus Premium och utökningar

en: Your first backup
sv_SE: Din första säkerhetskopia

en: Current clones
sv_SE: Nuvarande kloner

en: The backup was aborted
sv_SE: Säkerhetskopieringen avbröts

en: Congratulations! Your first backup is running.
sv_SE: Grattis! Din första säkerhetskopiering körs.

en: UpdraftPlus settings
sv_SE: Inställningar för UpdraftPlus

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
sv_SE: Grattis, dina inställningar har sparats utan problem.

en: Control all your backups in one place
sv_SE: Kontrollera alla dina säkerhetskopior på ett ställe

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
sv_SE: För att komma igång med UpdraftVault, välj ett av alternativen nedan:

en: Take Tour
sv_SE: Ta en rundtur

en: Log in here to enable all the features you have access to.
sv_SE: Logga in här för att aktivera alla funktioner du har åtkomst till.

en: Press this button to take a tour of the plugin.
sv_SE: Tryck på denna knapp för att ta en rundtur av tillägget.

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
sv_SE: misslyckades att ladda upp fil till %s (se loggfilen för mer)

en: Reset tour
sv_SE: Återställ rundtur

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
sv_SE: Om du vill, testa uppgradera till en annan PHP- eller WP-version.

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
sv_SE: Skapa en tillfällig klon på våra servrar (UpdraftClone)

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
sv_SE: Jag godkänner villkoren för UpdraftClone

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
sv_SE: Har du inte ett konto? Skaffa ett genom att köra några tokens här.

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
sv_SE: För att skapa en temporär klon behöver du: 1) kredit på ditt konto och 2) ansluta ditt konto nedan.

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
sv_SE: För att skapa en temporär klon behöver du kredit på ditt konto.

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
sv_SE: Tar endast den tid som behövs för att skapa en säkerhetskopia och skicka den.

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
sv_SE: En VPS (Virtuell Privat Server) per klon, inte delad med någon.

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
sv_SE: Körs på kapacitet från en ledande molnleverantör.

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
sv_SE: Du kan köpa tokens för UpdraftClone från vår butik här.

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
sv_SE: Migrera (skapa en kopia av en webbplats på en server du kontrollerar)

en: Closing 1st October 2018
sv_SE: Stänger 1 oktober 2018

en: Finish
sv_SE: Slutför

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
sv_SE: Har du ytterligare några WordPress-webbplatser du vill säkerhetskopiera? I så fall kan du spara timmar genom att kontrollera alla dina säkerhetskopior från ett ställe genom att använda UpdraftCentral.

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
sv_SE: Kolla igenom de övriga inställningarna här och gör vilka ändringar du vill.

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
sv_SE: UpdraftVault är vår fjärrlagring vilket fungerar sömlöst med UpdraftPlus.

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
sv_SE: Välj schemat du vill att dina säkerhetskopior ska köras enligt.

en: Choose your backup schedule
sv_SE: Välj schemat för din säkerhetskopia

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
sv_SE: Men för att undvika server-vida hot, säkerhetskopiera regelbundet till fjärrlagringsplatser i %s inställningarna %s

en: Manual backup options
sv_SE: Manuella säkerhetskopieringsalternativ

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
sv_SE: För att skapa en enkel säkerhetskopia till din server, klicka på denna knapp. Eller, för att konfigurera vanliga säkerhetskopior och fjärrlagring, gå till %s inställningarna %s

en: the world’s most trusted backup plugin!
sv_SE: världens mest pålitliga säkerhetskopieringstillägg!

en: End tour
sv_SE: Avsluta rundturen

en: Manage your clones
sv_SE: Hantera dina kloner

en: Your clone will renew on:
sv_SE: Din klon kommer förnyas:

en: Unable to get renew date
sv_SE: Kunde inte hämta förnyelsedatum

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
sv_SE: Din klon har påbörjats och kommer vara tillgänglig på följande URL när den är klar.

en: You can buy more temporary clone tokens here.
sv_SE: Du kan köpa mer tokens för temporära kloner här.

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
sv_SE: Din klon kommer nu distribuera denna data för att återskapa din webbplats.

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
sv_SE: Förbjud icke-administratörer att logga in till WordPress på din klon.

en: WooCommerce plugins
sv_SE: WooCommerce-tillägg

en: Other great plugins
sv_SE: Andra bra tillägg

en: Premium / Find out more
sv_SE: Premium/Få reda på mer

en: failed to list files
sv_SE: misslyckades med att lista filer

en: Failed to upload %s
sv_SE: Misslyckades att ladda upp %s

en: Failed to download %s
sv_SE: Misslyckades att ladda ner %s

en: Failed to download
sv_SE: Misslyckades att ladda ner

en: Remote storage: %s
sv_SE: Fjärrlagring: %s

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
sv_SE: Misslyckades: Vi kunde inte placera en fil i den katalogen, kontrollera dina behörigheter.

en: This storage method does not allow downloading
sv_SE: Denna lagringsmetod tillåter inte nedladdning.

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
sv_SE: Du kan hitta information om din temporära klon på ditt konto på updraftplus.com här.

en: Choose a default for each table
sv_SE: Välj en standard för varje tabell

en: Backup
sv_SE: Säkerhetskopiera

en: Backup / Restore
sv_SE: Säkerhetskopiera/återställ

en: Sending files to remote site
sv_SE: Skickar filer till fjärrwebbplats

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
sv_SE: Klonservern etableras och startas (kan ta flera minuter)

en: More information here.
sv_SE: Mer information här.

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
sv_SE: Begärda teckenuppsättningen (%s) finns inte &mdash; ändrar till %s.

en: Existing keys
sv_SE: Befintliga nycklar

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
sv_SE: Inga nycklar för att låta fjärrwebbplatser skicka säkerhetskopieringsdata hit har skapats ännu.

en: No receiving sites have yet been added.
sv_SE: Inga mottagande webbplatser har lagts till ännu.

en: It is for sending backups to the following site:
sv_SE: Det är för att skicka säkerhetskopior till följande webbplats:

en: The key was successfully added.
sv_SE: Nyckeln har lagts till utan problem.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
sv_SE: Den angivna nyckeln tillhör inte en fjärrwebbplats (den tillhör denna).

en: The entered key was corrupt - please try again.
sv_SE: Den angivna nyckeln är korrupt, försök igen.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
sv_SE: Den angivna nyckeln har fel längd, försök igen.

en: key
sv_SE: nyckel

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
sv_SE: Du måste kopiera och klistra in denna nyckel på den skickande webbplatsen nu, den kan inte visas igen.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
sv_SE: En nyckel med detta namn finns redan, du måste använda ett unikt namn.

en: Also send this backup to the active remote storage locations
sv_SE: Skicka även denna säkerhetskopia till de aktiva fjärrlagringsplatserna

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
sv_SE: För mer hjälp, inklusive skärmdumpar, följ denna länk.

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
sv_SE: Om det inte går att skicka direkt från webbplats till webbplats, finns det tre andra metoder. Prova en av dessa istället.

en: site not found
sv_SE: webbplatsen hittades inte

en: Backup data will be sent to:
sv_SE: Säkerhetskopieringsdata kommer skickas till:

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
sv_SE: Tillåt endast att denna säkerhetskopia tas bort manuellt (d.v.s. behåll den även om bevarandegränser nås).

en: Allow only administrators to log in
sv_SE: Tillåt endast administratörer att logga in

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
sv_SE: Du kan förbjuda inloggningar från icke-administratörer till denna klonade webbplats genom att kryssa i kryssrutan nedan

en: Refresh connection
sv_SE: Uppdatera anslutning

en: Migrate / Clone
sv_SE: Flytta/klona

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
sv_SE: UpdraftPlus temporär klon &mdash; inställningar för användarinloggning

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
sv_SE: Välkommen till din UpdraftClone (temporära klon)

en: The creation of your data for creating the clone should now begin.
sv_SE: Skapandet av dina data för att skapa klonen ska nu börja.

en: Every hour
sv_SE: Varje timme

en: Processing
sv_SE: Bearbetar

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
sv_SE: Anslut till UpdraftCentral Cloud

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
sv_SE: UpdraftPlus.com kontovillkor- och policyer

en: I consent to %s
sv_SE: Jag samtycker till %s

en: Login or register with this email address
sv_SE: Logga in eller registrera med denna e-postadress

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
sv_SE: Om inte, fyll i dina uppgifter och ett nytt konto kommer skapas.

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
sv_SE: Om du redan har ett konto på updraftplus.com, ange uppgifterna nedan.

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at updraftplus.com.
sv_SE: Lägg till denna webbplats till UpdraftCentral Cloud-adminpanel på updraftplus.com.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
sv_SE: Logga in eller registrera på UpdraftCentral Cloud

en: Go here to connect it.
sv_SE: Gå hit för att ansluta den.

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
sv_SE: Eller, om du hellre vill använda din egen server, kan du skaffa den versionen här.

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
sv_SE: Anslut denna webbplats till UpdraftCentral Cloud

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
sv_SE: Säkerhetskopiera, uppdatera och hantera alla dina WordPress-webbplatser från en adminpanel

en: this privacy policy
sv_SE: integritetspolicyn

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
sv_SE: Vänligen läs %s för användandet av vår auktoriseringsapp %s (inga av dina säkerhetskopieringsdata skickas till oss).

en: Without it, encryption will be a lot slower.
sv_SE: Utan det, kommer kryptering vara mycket långsammare.

en: Your web-server does not have the %s module installed.
sv_SE: Ditt webbhotell har inte modulen %s installerad.

en: Create clone
sv_SE: Skapa klon

en: Available temporary clone tokens:
sv_SE: Tillgängliga temporära klon-tokens:

en: (current version)
sv_SE: (nuvarande version)

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
sv_SE[0]: Filen %s har en ”byte order mark” (BOM) i början.
sv_SE[1]: Filerna %s har en ”byte order mark” (BOM) i början.

en: press here
sv_SE: klicka här

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
sv_SE: Engångslösenord ”One Time Password” (kontrollera din OTP-app för att få detta lösenord)

en: Forgotten your details?
sv_SE: Glömt dina uppgifter?

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
sv_SE: Har du inte ett konto ännu (det är gratis)? Skaffa ett!

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
sv_SE: För framtida kontroll av alla dina UpdraftCentral-anslutningar, gå till fliken ”Avancerade verktyg”.

en: You can also close this wizard.
sv_SE: Du kan också stänga denna guide.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
sv_SE: Du måste läsa och godkänna uppgifterna och integritetspolicyn för UpdraftCentral Cloud innan du kan fortsätta.

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
sv_SE: Vänligen vänta medan systemet skapar och registrerar en krypteringsnyckel för din webbplats med UpdraftCentral Cloud.

en: Perhaps you would want to login instead.
sv_SE: Kanske vill du logga in istället.

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
sv_SE: Problem att ansluta? Prova en alternativ metod i de avancerade säkerhetsinställningarna.

en: Registration successful.
sv_SE: Registreringen lyckades.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
sv_SE: En e-postadress måste fyllas i och vara i ett giltigt format.

en: Both email and password fields are required.
sv_SE: Både fälten för e-postadress och lösenord måste fyllas i.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
sv_SE: Följ denna länk för att öppna %s i ett nytt fönster.

en: Login successful.
sv_SE: Inloggningen lyckades.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
sv_SE: Vänta medan du omdirigeras till UpdraftCentral Cloud.

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
sv_SE: Välj fjärrlagringsplatserna du vill ladda upp denna säkerhetskopia till

en: Upload backup
sv_SE: Ladda upp säkerhetskopia

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
sv_SE: Efter att du klickar på den här knappen kan du välja var du vill ladda upp dina säkerhetskopior från en lista över dina sparade fjärrlagringsplatser

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
sv_SE: Ange namnet på Microsoft OneDrive-mappen, inte URL:en.

en: (already uploaded)
sv_SE: (redan uppladdad)

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
sv_SE: Du måste välja åtminstone en fjärrlagringsplats att ladda upp denna säkerhetskopia till.

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
sv_SE: Är du säker på att du vill avfärda alla nyheter från UpdraftPlus, för alltid?

en: Dismiss all UpdraftPlus news
sv_SE: Avfärda alla nyheter från UpdraftPlus

en: UpdraftPlus News
sv_SE: Nyheter från UpdraftPlus

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
sv_SE: Lokal säkerhetskopiering har startat. Kontrollera loggfilen för att se uppladdningsförloppet

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
sv_SE: WP-CLI-kommandon för att ta, lista och radera säkerhetskopior.

en: WP-CLI support
sv_SE: Stöd för WP-CLI

en: Only email the database backup
sv_SE: Skicka endast databassäkerhetskopian via e-post

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
sv_SE: Tack för att du installerar UpdraftPlus!

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
sv_SE: Denna funktion har inaktiverats av webbplatsadministratören.

en: Failed to read from the working directory.
sv_SE: Det gick inte att läsa från arbetskatalogen.

en: Failed to find a manifest file in the backup.
sv_SE: Det gick inte att hitta en manifestfil i säkerhetskopian.

en: Failed to read the manifest file from backup.
sv_SE: Det gick inte att läsa manifestfilen från säkerhetskopian.

en: authentication error
sv_SE: autentiseringsfel

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
sv_SE: Fjärrlagringsmetod och instans-ID krävs för autentisering.

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
sv_SE: Se till att du är inloggad på rätt konto innan du fortsätter.

en: (Nothing has been logged yet)
sv_SE: (Inget har loggats ännu)

en: Currently disabled
sv_SE: För närvarande inaktiverat

en: Currently enabled
sv_SE: För närvarande aktiverat

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
sv_SE: Om du har köpt från UpdraftPlus.Com, följ den här länken till installationsinstruktioner (främst steg 1).

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
sv_SE: Du använder för närvarande gratisversionen av UpdraftPlus.

en: Get it here
sv_SE: Skaffa det här

en: remote site
sv_SE: fjärrserver

en: A website where you have installed %s
sv_SE: En webbsida där du har installerat %s

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
sv_SE: På din UpdraftCentral-adminpanel ska du trycka på knappen ”Lägg till webbsida” och sedan klistra in nyckeln i inmatningsfältet.

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
sv_SE[0]: Begärd tabellteckenuppsättning (%1$s) finns inte - ändrar till %2$s.
sv_SE[1]: Begärda tabellteckenuppsättningar (%1$s) finns inte - ändrar till %2$s.

en: Self-hosted dashboard
sv_SE: Egeninstallerad adminpanel

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
sv_SE[0]: Databasservern som denna WordPress-webbplats körs på stöder inte teckenuppsättningen (%s) som används i databasen som du försöker importera.
sv_SE[1]: Databasservern som denna WordPress-webbplats körs på stöder inte flera teckenuppsättningar (%s) som används i databasen som du försöker importera.

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
sv_SE: Webbadressen till sidan för din UpdraftCentral-adminpanel

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
sv_SE: Du kan välja en annan lämplig teckenuppsättning istället och fortsätta med återställningen (på egen risk).

en: Your chosen replacement collation
sv_SE: Din valda teckenuppsättning som ska användas istället

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
sv_SE: Ange webbadressen där din egeninstallerade UpdraftCentral finns:

en: Requested table character set (%s) is not present - changing to %s.
sv_SE: Begärd tabellteckenuppsättning (%s) finns inte - ändrar till %s.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
sv_SE[0]: Databasservern som denna WordPress-webbplats körs på stöder inte den teckenuppsättning (%s) som du försöker importera.
sv_SE[1]: Databasservern som denna WordPress-webbplats körs på stöder inte de teckenuppsättningar (%s) som du försöker importera.

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
sv_SE: Du kan välja en annan lämplig teckenuppsättning istället och fortsätta med återställningen på egen risk.

en: Your chosen character set to use instead:
sv_SE: Din valda teckenuppsättning som ska användas istället:

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
sv_SE: Ansluta denna webbplats till en UpdraftCentral adminpanel på...

en: Create another key
sv_SE: Skapa en annan nyckel

en: Detailed instructions for this can be found at %s
sv_SE: Detaljerade instruktioner för detta finns på %s

en: Manage existing keys (%d)...
sv_SE: Hantera befintliga nycklar (%d)...

en: Next
sv_SE: Nästa

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
sv_SE: Det finns ingen UpdraftCentral adminpanel som för närvarande kan styra denna webbplats.

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
sv_SE: Den här säkerhetskopian är från denna webbplats, men vid tiden för säkerhetskopieringen använde du %s, medan webbplatsen nu använder %s.

en: UpdraftCentral dashboard connection details
sv_SE: Anslutningsdetaljer för UpdraftCentral adminpanel

en: UpdraftCentral key created successfully
sv_SE: UpdraftCentral-nyckel skapad

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
sv_SE: Du kan nu styra denna webbplats via din UpdraftCentral adminpanel %s.

en: an account
sv_SE: ett konto

en: i.e. if you have %s there
sv_SE: dvs om du har %s där

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
sv_SE: Du måste nu kopiera nyckeln nedan och ange den på din %s.

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
sv_SE: Ange en giltig URL t.ex. http://example.com

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
sv_SE: Ange URL:en där din UpdraftCentral adminpanel finns.

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
sv_SE: Ett PHP-undantag (%s) har inträffat: %s

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
sv_SE: Ett allvarligt PHP-fel (%s) har inträffat: %s

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
sv_SE: För att ta bort åtkomsten till Google Drive från UpdraftPlus (alla webbplatser), följ denna länk till inställningarna för ditt Google-konto.

en: Follow this link to remove these settings for %s.
sv_SE: Följ denna länk för att ta bort dessa inställningar för %s.

en: archive
sv_SE: arkiv

en: WordPress Core
sv_SE: WordPress kärna

en: Extra database
sv_SE: Extra databas

en: Press here to download or browse
sv_SE: Klicka här för att ladda ner eller bläddra

en: Error: invalid path
sv_SE: Fel: ogiltig sökväg

en: An error occurred when fetching storage module options:
sv_SE: Ett fel inträffade vid hämtning av lagringsmodulens alternativ:

en: Loading log file
sv_SE: Laddar in loggfil

en: Search
sv_SE: Sök

en: Select a file to view information about it
sv_SE: Välj en fil för att visa information om den

en: Browsing zip file
sv_SE: Visar zip-fil

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
sv_SE: Med UpdraftPlus Premium kan du ladda ner enskilda filer direkt härifrån.

en: Browse contents
sv_SE: Bläddra i innehåll

en: Skipped tables:
sv_SE: Ignorerade tabeller:

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
sv_SE: Med UpdraftPlus Premium kan du välja att säkerhetskopiera tabeller som inte är från WordPress, säkerhetskopiera endast specifika tabeller och även säkerhetskopiera andra databaser.

en: All WordPress tables will be backed up.
sv_SE: Alla WordPress-tabeller kommer säkerhetskopieras.

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
sv_SE: Mer information kan hittas i webbläsarens JavaScript-konsol och i serverns PHP-felmeddelandeloggar.

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
sv_SE: Att du försöker ladda upp en zip-fil tidigare skapad av UpdraftPlus.

en: The available memory on the server.
sv_SE: Det tillgängliga minnet på servern.

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
sv_SE: Inställningar i din .htaccess eller web.config fil som påverkar den maximala uppladdnings- eller poststorleken.

en: HTTP code:
sv_SE: HTTP-kod:

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
sv_SE: Du har valt att säkerhetskopiera en databas, men inga tabeller har valts.

en: Find out more
sv_SE: Få reda på mer

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
sv_SE: UpdraftPlus har sitt eget inbyggda lagringsalternativ, vilket gör det enkelt att ladda ner, lagra och hantera alla dina säkerhetskopior från ett och samma ställe utan krångel.

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
sv_SE: Lås tillgång till UpdraftPlus med ett lösenord så att du kan välja vilka administratörer som kan komma åt säkerhetskopior.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
sv_SE: Vissa säkerhetskopieringstillägg kan inte återställa en säkerhetskopia, så Premium låter dig återställa från andra tillägg.

en: Importer
sv_SE: Importör

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
sv_SE: Städa upp för kunder och ta bort alla annonser för våra andra produkter.

en: No ads
sv_SE: Inga annonser

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
sv_SE: Sofistikerad rapportering och e-postmöjligheter.

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
sv_SE: Kryptera dina känsliga databaser (t.ex. kundinformation eller lösenord) samt säkerhetskopiera externa databaser.

en: More database options
sv_SE: Fler databasalternativ

en: Set exact times to create or delete backups.
sv_SE: Ställ in exakta tider för att skapa eller ta bort säkerhetskopior.

en: Backup time and scheduling
sv_SE: Säkerhetskopieringstid och schemaläggning

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
sv_SE: Säkerhetskopiera WordPress multisites (t.ex. nätverk), säkert.

en: Network and multisite
sv_SE: Nätverk och multisite

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
sv_SE: Säkerhetkopiera WordPress kärna och icke-WP-filer och databaser.

en: Network / multisite
sv_SE: Nätverk/multisite

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
sv_SE: Säkerhetskopierar automatiskt din webbplats innan eventuella uppdatering av tillägg, teman och WordPress kärna.

en: Pre-update backups
sv_SE: Säkerhetskopior före uppdateringar

en: Fast, personal support
sv_SE: Snabb, personlig support

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
sv_SE: UpdraftPlus Migrator klonar din WordPress-webbplats och flyttar den till en ny domän direkt och enkelt.

en: Cloning and migration
sv_SE: Kloning och migrering

en: Additional and enhanced remote storage locations
sv_SE: Fler och förbättrade fjärrlagringsplatser

en: Additional storage
sv_SE: Ytterligare lagringsutrymme

en: Backup to remote storage locations
sv_SE: Säkerhetskopiera till fjärrlagringsplatser

en: Remote storage
sv_SE: Fjärrlagring

en: Upgrade now
sv_SE: Uppgradera nu

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
sv_SE: Rekommenderat: Optimera din databas med WP-Optimize.

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
sv_SE: Efter du har säkerhetskopierat din databas rekommenderar vi att du installerar vårt tillägg WP-Optimize för att effektivisera din webbplats prestanda.

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
sv_SE: Få experthjälp och support från utvecklarna när du behöver det.

en: UpdraftPlus Tour
sv_SE: UpdraftPlus rundtur

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Spam
sv_SE: Skräppost

en: Trash
sv_SE: Ta bort

en: Hold or Unapprove
sv_SE: Stoppa eller godkänn ej

en: Approve
sv_SE: Godkänn

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: notice image
sv_SE: notisbild

en: Go there
sv_SE: Gå dit

en: Sign up
sv_SE: Registrera dig

en: Get Premium
sv_SE: Skaffa Premium

en: Get UpdraftCentral
sv_SE: Skaffa UpdraftCentral

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
sv_SE: Hantera alla dina WordPress-installationer från en plats genom att fjärrstyra dem med UpdraftCentral!

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
sv_SE: Använder du UpdraftPlus på flera olika webbplatser?

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
sv_SE: UpdraftCentral är ett mycket effektivt sätt att hantera, uppdatera och säkerhetskopiera flera olika webbplatser från ett ställe.

en: Introducing UpdraftCentral
sv_SE: Introducerar UpdraftCentral

en: UpdraftVault storage
sv_SE: UpdraftVault lagring

en: Apache modules
sv_SE: Apache-moduler

en: Backup of: %s
sv_SE: Säkerhetskopia av: %s

en: Remote files deleted:
sv_SE: Fjärrfiler raderade:

en: Local files deleted:
sv_SE: Lokala filer raderade:

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
sv_SE: Du har valt ett fjärrlagringsalternativ som måste auktoriseras:

en: Remote storage authentication
sv_SE: Fjärrlagringsauktorisation

en: remote files deleted
sv_SE: fjärrfiler raderade

en: template not found
sv_SE: mall kunde inte hittas

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
sv_SE: Om inte, så kommer du antingen behöva ta bort data från denna tabell, eller kontakta ditt webbhotell för att beställa större utrymme.

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
sv_SE: Följ denna länk för att auktorisera åtkomst till ditt %s-konto (du kommer inte att kunna säkerhetskopiera till %s utan det).

en: Processing table (%s)
sv_SE: Bearbetningstabell (%s)

en: %s de-authentication
sv_SE: %s deauktorisation

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
sv_SE: Blockera åtkomst till UpdraftPlus inställningssida

en: Lock settings
sv_SE: Lås inställningar

en: Site information
sv_SE: Webbplatsinformation

en: Site size
sv_SE: Webbplatsstorlek

en: Complete
sv_SE: Färdig

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
sv_SE: Du måste lägga till följande som auktoriserad omdirigerings-URL i din kontrollpanel för Dropbox (under ”API-inställningar”) när du tillfrågas

en: Search / replace database
sv_SE: Sök/ersätt databas

en: Import settings
sv_SE: Importinställningar

en: Export settings
sv_SE: Exportinställningar

en: including any passwords
sv_SE: inkluderande lösenord

en: Export / import settings
sv_SE: Export/import-inställningar

en: or to restore manually
sv_SE: eller för att återställa manuellt

en: To fix this problem go here.
sv_SE: För att åtgärda detta problem, gå hit.

en: Do you want to carry out the import?
sv_SE: Vill du utföra importen?

en: Which was exported on:
sv_SE: Som exporterades:

en: This will import data from:
sv_SE: Detta kommer importera data från:

en: Importing...
sv_SE: Importerar...

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
sv_SE: OptimizePress 2.0 kodar dess innehåll, så sök/ersätt fungerar inte.

note: translators: %s: The name of the missing add-on.
en: %s add-on not found
sv_SE: Tillägget %s kunde inte hittas

en: You have not yet selected a file to import.
sv_SE: Du har ännu inte valt någon fil att importera.

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
sv_SE: Din exporterade fil kommer att innehålla dina visade inställningar, inte dina sparade.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
sv_SE: din PHP-installation saknar modulen openssl, vilket gör att detta kan ta flera minuter. Om ingenting har hänt efter det så bör du antingen prova en mindre nyckelstorlek, eller fråga ditt webbhotell hur du aktiverar denna PHP-modul i din installation.

en: Backup using %s?
sv_SE: Säkerhetskopiera med %s?

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
sv_SE: AWS-åtkomstnyckeln ser ut att vara fel (giltiga %s-åtkomstnycklar börjar med ”AK”)

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
sv_SE: Inga inställningar hittades - vänligen gå till fliken inställningar och kontrollera dina inställningar.

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
sv_SE: Detta är användbart om webbserverns adminpanel inte kan komma i kontakt med inkommande trafik från denna webbplats (till exempel kan detta hända om denna webbplats ligger på det publika nätet, men UpdraftCentrals adminpanel är på localhost, eller på ett intranät, eller om denna webbplats har en utgående brandvägg), eller om adminpanelens webbplats inte har ett SSL-certifikat.

en: More information...
sv_SE: Mer information...

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
sv_SE: Använd den alternativa metoden för att skapa en anslutning med adminpanelen.

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
sv_SE: Det gick inte att öppna katalogen (kontrollera filrättigheter och filägare): %s

en: recommended
sv_SE: rekommenderas

en: slower, strongest
sv_SE: långsammare, starkast

en: faster (possibility for slow PHP installs)
sv_SE: snabbare (möjlighet för långsamma PHP-installationer)

en: Encryption key size:
sv_SE: Storlek på krypteringsnyckel:

en: Key size: %d bits
sv_SE: Nyckelstorlek: %d bits

en: easy to break, fastest
sv_SE: lätt att forcera, snabbast

en: Public key was sent to:
sv_SE: Publika nyckeln skickades till:

en: login
sv_SE: logga in

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
sv_SE: Detta orsakas ibland av en brandvägg - prova att stänga av SSL i expertinställningarna och försök igen.

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
sv_SE: Var medveten om att e-postservrar tenderar att ha storleksbegränsningar, vanligtvis runt %s MB. Säkerhetskopior större än sådana gränser kommer sannolikt inte levereras.

en: View recent UpdraftCentral log events
sv_SE: Visa senaste logghändelser för UpdraftCentral

en: Enter any description
sv_SE: Ange en beskrivning

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Delete...
sv_SE: Radera...

en: Created:
sv_SE: Skapad:

en: Access this site as user:
sv_SE: Gå till denna webbplats som användare:

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Key description
sv_SE: Nyckelbeskrivning

en: An invalid URL was entered
sv_SE: En ogiltig URL angavs

en: This connection appears to already have been made.
sv_SE: Denna anslutning verkar redan ha skapats.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
sv_SE: Du måste besöka denna länk i samma webbläsare och inloggningssession som du skapade nyckeln i.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
sv_SE: Du måste besöka denna URL i samma webbläsare och inloggningssession som du skapade nyckeln i.

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
sv_SE: Du är inte inloggad på denna WordPress-webbplats i din webbläsare.

en: The key referred to was unknown.
sv_SE: Den hänvisade nyckeln var okänd.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
sv_SE: En ny anslutning till UpdraftCentral har inte skapats.

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
sv_SE: En anslutning till UpdraftCentral har skapats utan problem.

en: UpdraftCentral Connection
sv_SE: Anslutning till UpdraftCentral

en: Cloud Files
sv_SE: Molnfiler

en: (tap on an icon to select or unselect)
sv_SE: (peka på en ikon för att markera eller avmarkera)

en: Fetching...
sv_SE: Hämtar...

en: The given file was not found, or could not be read.
sv_SE: Den angivna filen hittades inte, eller kunde inte läsas.

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
sv_SE: Du bör spara dina ändringar för att säkerställa att de används för att skapa din säkerhetskopia.

en: Please enter a valid URL
sv_SE: Ange en giltig URL

en: Your settings have been saved.
sv_SE: Dina inställningar har blivit sparade.

en: these backup sets
sv_SE: dessa säkerhetskopior

en: this backup set
sv_SE: denna säkerhetskopia

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
sv_SE: Vi begärde att ta bort filen, men kunde inte förstå serverns svar

en: Total backup size:
sv_SE: Total storlek för säkerhetskopia:

en: Saving...
sv_SE: Sparar …

en: calculate
sv_SE: beräkna

en: reset
sv_SE: Återställ

en: stop
sv_SE: Stoppa

en: %s per year
sv_SE: %s per år

en: or (annual discount)
sv_SE: eller (årlig rabatt)

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
sv_SE: Ingen ”Vault”-anslutning hittades för denna webbplats (har den flyttats?). Vänligen koppla från och återanslut.

en: The backup was aborted by the user
sv_SE: Säkerhetskopieringen avbröts av användaren

en: The backup has finished running
sv_SE: Säkerhetskopieringen har slutförts

en: Uploads URL:
sv_SE: URL för uppladdningar:

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
sv_SE: För att importera en vanlig WordPress-webbplats till en multisite-installation krävs %s.

en: Please read this link for important information on this process.
sv_SE: Vänligen läs denna länk för viktig information om denna process.

en: It will be imported as a new site.
sv_SE: Den kommer importeras som en ny webbplats.

en: Call WordPress action:
sv_SE: Hämta WordPress-åtgärd:

en: Please fill in the required information.
sv_SE: Vänligen fyll i den obligatoriska informationen.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: files: %s
sv_SE: filer: %s

en: File Options
sv_SE: Filalternativ

en: Uploaded to:
sv_SE: Uppladdat till:

en: External database (%s)
sv_SE: Extern databas (%s)

en: (when decrypted)
sv_SE: (när dekrypterad)

en: %s checksum: %s
sv_SE: %s kontrollsumma: %s

en: Skipping: this archive was already restored.
sv_SE: Hoppar över: detta arkiv var redan återställt.

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
sv_SE: Denna knapp raderar alla dina inställningar för UpdraftPlus samt förloppsinformation för pågående säkerhetskopieringar (men inte dina befintliga säkerhetskopior från din molnlagring).

en: Not got any remote storage?
sv_SE: Har du ingen fjärrlagring?

en: Size: %s MB
sv_SE: Storlek: %s MB

en: Database backup schedule
sv_SE: Schemaläggning för databassäkerhetskopiering

en: Files backup schedule
sv_SE: Schemaläggning för filsäkerhetskopiering

en: Check out UpdraftVault.
sv_SE: Kolla in UpdraftVault.

[ctx: (verb)]
en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Advanced Tools
sv_SE: Avancerade verktyg

en: %s minutes, %s seconds
sv_SE: %s minuter, %s sekunder

note: translators: %s: "settings" which is the name of a tab on which remote storage settings are configured
en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
sv_SE: Säkerhetskopior kommer inte skickas till någon fjärrlagring - ingen har sparats i %s

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
sv_SE: Dina sparade inställningar påverkar också vad som säkerhetskopieras - t.ex. filer som exkluderas.

en: Continue restoration
sv_SE: Fortsätt återställning

en: Unfinished restoration
sv_SE: Oavslutad återställning

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
sv_SE: Tillräcklig information om den pågående återställningen kunde inte hittas.

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
sv_SE: Du har en oavslutad återställning som startades för %s sedan.

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
sv_SE: Du har valt att säkerhetskopiera filer, men inga filer har valts

en: Backup Contents And Schedule
sv_SE: Säkerhetskopiera innehåll och schemaläggning

en: settings
sv_SE: inställningar

en: Premium / Extensions
sv_SE: Premium/Tillägg

en: Include your files in the backup
sv_SE: Inkludera dina filer i säkerhetskopieringen

en: Extensions
sv_SE: Utökningar

en: required for some remote storage providers
sv_SE: krävs för vissa fjärrlagringsleverantörer

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
sv_SE: För att slutföra migreringen/kloningen, logga in på fjärrplatsen och återställ säkerhetskopian.

en: Key created successfully.
sv_SE: Nyckel skapad utan problem.

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
sv_SE: Du måste kopiera och klistra in denna nyckel nu direkt – den kommer inte visas igen.

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
sv_SE: Säkerhetskopians katalog är inte skrivbar (eller så är diskutrymmet fullt) - databasens säkerhetskopiering väntas misslyckas inom kort.

en: day
sv_SE: dag

en: week(s)
sv_SE: vecka/veckor

en: hour(s)
sv_SE: timme/timmar

en: day(s)
sv_SE: dag/dagar

en: no options or sitemeta table was found
sv_SE: inga alternativ eller webbplatsmeta-tabeller hittades

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera %s från UpdraftPlus?

en: Select all
sv_SE: Markera alla

en: Deselect
sv_SE: Avmarkera alla

en: Actions upon selected backups
sv_SE: Åtgärder för valda säkerhetskopior

en: Backup sets removed:
sv_SE: Säkerhetskopior raderade:

en: For backups older than
sv_SE: För säkerhetskopior äldre än

en: in the month
sv_SE: i månaden

en: the options table was not found
sv_SE: tabellen för alternativ kunde inte hittas

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
sv_SE: Tryck här för att titta i dina fjärrlagringsmetoder för befintliga säkerhetskopior (från alla webbplatser, om de är sparade i samma katalog).

en: Processing...
sv_SE: Bearbetar …

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
sv_SE: För att använda denna backup behöver din databasserver stödja %s-teckenuppsättning.

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
sv_SE: Ett fel (%s) inträffade:

en: Too many database errors have occurred - aborting
sv_SE: För många databasfel har inträffat - avbryter

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
sv_SE: Ett fel inträffade vid första %s-kommandot - avbryter körning

en: Backup created by:
sv_SE: Backup skapad av:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
sv_SE: En SQL-rad som är längre än maximal paketstorlek och som inte kan delas hittades; denna rad kommer inte att processas, utan utelämnas: %s

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
sv_SE: Dela rad för att undvika att överskrida maximal paketstorlek

en: Content URL:
sv_SE: Innehålls-URL:

en: Site home:
sv_SE: Webbplatsens hem:

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
sv_SE: Begärd tabellmotor (%s) finns inte tillgänglig ä ändrar till MyISAM.

en: Please supply the requested information, and then continue.
sv_SE: Vänligen tillhandahåll den efterfrågade informationen och fortsätt sedan.

en: will restore as:
sv_SE: kommer att återställa som:

en: the database query being run was:
sv_SE: databasfrågan som kördes var:

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
sv_SE: Tabellprefix har ändrats: ändrar %s tabellfält motsvarande:

en: Failed to find database file
sv_SE: Hittade inte databasfil

en: Failed to open database file
sv_SE: Kunde inte öppna databasfil

en: Old table prefix:
sv_SE: Prefix för gamla tabeller:

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
sv_SE: Detta problem uppstår vid försök att återställa en databas på en väldigt utdaterad version av MySQL som är inkompatibel med källdatabasen.

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
sv_SE: Denna databas måste användas på i MySQL version %s eller senare.

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
sv_SE: Du bör aktivera %s för att få dina omskrivna permalänkar att fungera (t.ex. %s)

note: Description of the plugin
en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
sv_SE: Säkerhetskopiera och återställ: Säkerhetskopiera lokalt eller till Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV och e-post enligt automatiska schemaläggningar.

en: Restoring table: %s
sv_SE: Återställer tabell: %s

en: FTP server
sv_SE: FTP-server

en: FTP login
sv_SE: FPT inloggning

en: FTP password
sv_SE: FTP lösenord

en: Remote path
sv_SE: Fjärrsökväg

en: Passive mode
sv_SE: Passivt läge

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
sv_SE: Nästan alla FTP-servrar vill ha passivt läge; men om du behöver aktivt läge kan du avmarkera denna.

en: configure it here
sv_SE: konfigurera här

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
sv_SE: UpdraftPlus.com har svarat med 'Åtkomst Nekad'.

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
sv_SE: Det verkar som om din webbservers IP-adress (%s) är blockerad.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
sv_SE: Det här betyder mest troligt att du delar webbserver med en hackad webbplats som använts i tidigare attacker.

en: %s Error: Failed to initialise
sv_SE: %s Fel: Initiering misslyckades

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
sv_SE: Detta behöver vara v2 (Keystone) autentiserings-URI; v1 (Swauth) stöds ej.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
sv_SE: tenant (projekt)

en: You need to supply both an email address and a password
sv_SE: Du måste ange både en e-postadress och ett lösenord

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
sv_SE: Din e-postadress var giltig, men ditt lösenord kändes inte igen av UpdraftPlus.Com

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
sv_SE: Du har angett en e-postadress som inte kändes igen av UpdraftPlus.Com

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
sv_SE: Du använder webservern %s, men den tycks inte ha modulen %s igång.

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
sv_SE: Obs. Om du installerar UpdraftPlus på flera WordPress-webbplatser så kan du inte återanvända ditt projekt; du måste skapa en ny från din Google API-konsol för varje webbplats.

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
sv_SE: Följ denna länk till din Google API-konsol, och aktivera där Drive API och skapa ett Klient-ID i sektionen för API-åtkomst (API Access).

en: failed to access parent folder
sv_SE: misslyckades att öppna föräldrafolder

en: However, subsequent access attempts failed:
sv_SE: Men efterföljande försök misslyckades:

en: Follow this link for more information
sv_SE: Följ denna länk för mer information

en: Tenant
sv_SE: Innehavare

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
sv_SE: Lämna tomt så används förvalt alternativ.

en: Container
sv_SE: Lagringsplats

en: authentication URI
sv_SE: autentisierings-URI

en: The %s object was not found
sv_SE: Objektet %s hittades ej

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
sv_SE: %s fel - vi fick åtkomst till lagringsplatsen, men misslyckades med att skapa en fil där.

en: Could not access %s container
sv_SE: Kunde inte komma åt %s-lagringsplatsen

en: %s error - failed to access the container
sv_SE: %s fel - misslyckades med att komma åt lagringsplatsen

en: It is an ID number internal to Google Drive
sv_SE: Det är ett ID-nummer internt för Google Drive

en: Name: %s.
sv_SE: Namn: %s.

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
sv_SE: Denna metod för fjärrlagring (%s) kräver PHP %s eller senare.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
sv_SE: Du kommer att behöva be ditt webbhotell att uppgradera.

en: Your %s version: %s.
sv_SE: Din %s version: %s.

en: Failed to unpack the archive
sv_SE: Misslyckades med att packa upp arkivet

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
sv_SE: Denna version av UpdraftPlus vet inte hur denna typ av främmande backup ska hanteras

en: Other %s FAQs.
sv_SE: Andra %s FAQ:er.

en: encrypted FTP (explicit encryption)
sv_SE: krypterad FTP (explicit kryptering)

en: regular non-encrypted FTP
sv_SE: vanlig icke-krypterad FTP

en: encrypted FTP (implicit encryption)
sv_SE: krypterad FTP (implicit kryptering)

en: The directory does not exist
sv_SE: Katalogen existerar inte

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
sv_SE: Ett okänt fel inträffade vid försök att ansluta till UpdraftPlus.Com

en: Moving old data out of the way...
sv_SE: Flyttar gammal data ur vägen...

en: Could not move old files out of the way.
sv_SE: Kunde inte flytta gamla filer ur vägen.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
sv_SE: Din webbplats admin-användares epostadress (%s) kommer att användas.

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
sv_SE: Den nödvändiga %s PHP-modulen är inte installerad - be ditt webbhotell att aktivera den

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
sv_SE: Detta är en WordPress multi-site (också känt som nätverksinstallation).

en: UpdraftPlus warning:
sv_SE: UpdraftPlus varning:

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
sv_SE: UpdraftPlus.Com returnerade ett svar som inte kunde tolkas (data: %s)

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
sv_SE: Din epostadress och lösenord kunde inte kännas igen av UpdraftPlus.Com

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
sv_SE: <strong>(Du verkar redan vara autentiserad,</strong> men du kan autentisera igen för att förnya din anslutning om du hade problem).

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
sv_SE: UpdraftPlus behövde skapa en %s i din innehållskatalog, men misslyckades - vänligen kontrollera dina filbehörigheter och aktivera åtkomsten (%s)

en: folder
sv_SE: katalog

en: file
sv_SE: fil

en: Examples of S3-compatible storage providers:
sv_SE: Exempel på S3-kompatibla lagringstjänster:

en: Moving unpacked backup into place...
sv_SE: Flyttar uppackad backup till sin plats...

en: ... and many more!
sv_SE: ...och många mer!

en: %s end-point
sv_SE: %s slutpunkt

en: S3 (Compatible)
sv_SE: S3 (Kompatibel)

en: Files found:
sv_SE: Hittade filer:

en: %s login failure
sv_SE: %s inloggning misslyckades

en: The error reported by %s was:
sv_SE: Felet som rapporterades av %s var:

en: Testing %s Settings...
sv_SE: Testar %s Inställningar...

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: username
sv_SE: användarnamn

en: password
sv_SE: lösenord

en: Needs to already exist
sv_SE: Måste redan existera

en: Failure: No server details were given.
sv_SE: Fel: Inga server-uppgifter lämnades.

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
sv_SE: Fel: Vi kunde inte logga in med dessa användaruppgifter.

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
sv_SE: Framgång: vi loggade in och bekräftade vår förmåga att skapa en fil i den utpekade katalogen (inloggningstyp:

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
sv_SE: Fel: vi loggade in men kunde inte skapa en fil i den utpekade katalogen.

en: No %s settings were found
sv_SE: Inga %s-inställningar hittades

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
sv_SE: Endast ickekrypterad FTP stöds av vanliga UpdraftPlus.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
sv_SE: Om du ser fel om SSL-certifikat, gå då hit för hjälp.

en: %s access key
sv_SE: %s åtkomstnyckel

en: %s secret key
sv_SE: %s hemlig nyckel

en: %s location
sv_SE: %s plats

en: API secret
sv_SE: API-hemlighet

en: Failure: No bucket details were given.
sv_SE: Misslyckades: Inga uppgifter om bucket lämnades.

en: Failure
sv_SE: Misslyckades

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
sv_SE: Vi skapade din bucket med framgång, men försöket att skapa en fil i den misslyckades.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
sv_SE: Vi kom åt din bucket och kunde skapa filer i den.

en: The communication with %s was encrypted.
sv_SE: Kommunikationen med %s var krypterad.

en: The communication with %s was not encrypted.
sv_SE: Kommunikationen med %s var inte krypterad.

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
sv_SE: %s upload: hämttande av uploadID för multipart-uppladdning misslyckades - se logg-fil för fler detaljer

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
sv_SE: %s återsammanfogningsfel (%s): (se logg-filen för mer information)

en: Select 'Web Application' as the application type.
sv_SE: Välj 'Webbapplikation' som applikationstyp.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
sv_SE: Du måste lägga till följande som auktoriserad omdirigerings-URI (under "Fler alternativ") när du ombeds

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
sv_SE: Om Google senare visar meddelandet "invalid_client", så har du inte angivit ett gilitigt client ID här.

en: Authenticate with Google
sv_SE: Autentisera hos Google

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
sv_SE: Kontot fullt: ditt %s-konto har bara %d bytes kvar, men filen som ska laddas upp är %d bytes

en: Failed to upload to %s
sv_SE: Misslyckades att ladda upp till %s

en: Account is not authorized.
sv_SE: Kontot är inte godkänt.

en: you have authenticated your %s account.
sv_SE: du har autentiserat ditt %s-konto.

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
sv_SE: Har ännu inte fått något åtkomstbevis från Google - du måste godkänna och återgodkänna din anslutning till Google Drive.

en: Copying this entity failed.
sv_SE: Kopiering av denna entitet misslyckades.

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
sv_SE: Återställer databasen (på en stor webbplats kan detta ta lång tid - om timeout inträffar (vilket kan hända om ditt webbhotell har konfigurerat hotellet för att begränsa resursnyttjandet) så bör du använda en annan metod, som exempelvis phpMyAdmin)...

en: Failed to delete working directory after restoring.
sv_SE: Misslyckades med att ta bort arbetskatalog efter återställning.

en: Failed to create a temporary directory
sv_SE: Misslyckades skapa tillfällig katalog

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
sv_SE: Misslyckades med att skriva ut den avkrypterade databasen till filsystemet

en: Current use:
sv_SE: Används nu:

en: Get more quota
sv_SE: Skaffa mer utrymme

en: Refresh current status
sv_SE: Uppdatera aktuell status

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
sv_SE: Om du har glömt ditt lösenord, gå till updraftplus.com för att ändra ditt lösenord.

en: Delete failed:
sv_SE: Raderingen misslyckades:

en: Show the options
sv_SE: Visa alternativen

en: Read more about it here.
sv_SE: Läs mer om det här.

en: Quota:
sv_SE: Utrymme:

en: You can get more quota here
sv_SE: Du kan skaffa mer utrymme här

en: %s per quarter
sv_SE: %s kvartalet

en: Go here for help
sv_SE: Gå hit för hjälp

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
sv_SE: UpdraftPlus.Com skickade ett svar, men det kunde inte tolkas

en: Cleaning up rubbish...
sv_SE: Städar bort skräp...

en: Database successfully decrypted.
sv_SE: Dekryptering av databasen lyckades.

en: Decrypting database (can take a while)...
sv_SE: Dekrypterar databas (detta kan ta ett tag)...

en: Unpacking backup...
sv_SE: Packar upp säkerhetskopia...

en: Backup file not available.
sv_SE: Säkerhetskopieringsfil är inte tillgänglig.

en: Vault owner
sv_SE: Vault-ägare

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
sv_SE: Kommer du inte ihåg din e-postadress, eller har du glömt ditt lösenord?

en: Back...
sv_SE: Tillbaka...

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
sv_SE: Du bör kontrollera filägare och filbehörigheter i din WordPress-installation

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
sv_SE: Bra gjort – det var alla inställningar som behövs.

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
sv_SE: Uppladdning kommer troligen att misslyckas: %s-gränsen för enstaka filer är %s, och filen är %s GB (%d bytes)

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
sv_SE: Katalogen WordPress content (wp-content) hittades inte i denna zip-fil.

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
sv_SE: För att kunna ange egna katalognamn, använd UpdraftPlus Premium.

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
sv_SE: <strong>Detta är INTE ett katalognamn</strong>.

en: Folder
sv_SE: Katalog

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
sv_SE: Google Drive fillista: misslyckades med att komma åt förälderkatalogen

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
sv_SE: Försöket att skicka säkerhetskopian via e-post misslyckades (förmodligen för att säkerhetskopian var för stor för denna metod)

en: Backup is of: %s.
sv_SE: Säkerhetskopian är av: %s.

en: UpdraftPlus Backups
sv_SE: UpdraftPlus Backup/Restore

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
sv_SE: (Detta gäller alla WordPress säkerhetskopieringstillägg såvida de inte har kodats särskilt för multisite-kompabilitet).

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
sv_SE: Du har inte UpdraftPlus-tillägget %s installerat - skaffa det från %s

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
sv_SE: Ange din e-postadress/ditt lösenord på UpdraftPlus.Com här för att ansluta:

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
sv_SE: Utan att uppgradera låter UpdraftPlus <strong>varje</strong> bloggadministratör som kan modifiera tilläggets inställningar att säkerhetskopiera (och därmed komma åt data, inklusive lösenord, från) och återställa (inklusive anpassade modifieringar, till exempel ändrade lösenord) <strong>hela nätverket</strong>.

en: download: failed: file not found
sv_SE: nedladdning: misslyckades: filen hittades ej

en: error: file %s was shortened unexpectedly
sv_SE: Fel: filen %s avkortades oväntat

en: chunk %s: upload failed
sv_SE: del %s: uppladdning misslyckades

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
sv_SE: uppladdning (%s): återsammanfogning misslyckades (se logg för närmare information)

en: To remove the block, please go here.
sv_SE: För att ta bort blocket, gå hit.

en: Please check your access credentials.
sv_SE: Kontrollera dina åtkomstuppgifter.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftVault.
sv_SE: Denna webbplats är <strong>ansluten</strong> till UpdraftVault.

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftVault.
sv_SE: Du är <strong>inte ansluten</strong> till UpdraftVault.

en: A zip error occurred
sv_SE: Ett zip-fel inträffade

en: check your log for more details.
sv_SE: kontrollera din logg för fler detaljer.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
sv_SE: Om du vill återställa en multisite-backup måste du först ställa in din WordPress-installation som en multisíte.

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
sv_SE: Detta är avsevärt nyare än servern du nu återställer till (version %s).

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
sv_SE: Eventuella support-förfrågningar beträffande %s bör tas med ditt webbhotell.

en: restoration
sv_SE: återställning

en: database connection attempt failed.
sv_SE: försöket till databasanslutning misslyckades.

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
sv_SE: Anslutning misslyckades: kontrollera dina åtkomstuppgifter, att databas-servern är i drift och att nätverksanslutningen inte ligger bakom en brandvägg.

en: Success:
sv_SE: Framgång:

en: Authenticate with %s
sv_SE: Autentisiera med %s

en: Error downloading remote file: Failed to download
sv_SE: Fel vid nedladdning av fjärrfil: Misslyckades med nedladdning

en: Account holder's name: %s.
sv_SE: Kontoinnehavarens namn: %s.

en: Error - failed to download the file
sv_SE: Fel - misslyckades med nedladdning av filen

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
sv_SE: %s returnerade ett oväntat HTTP-svar: %s.

en: No settings were found
sv_SE: Inga inställningar hittades

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
sv_SE: Din webbservers PHP-installation har dessa funktioner avstängda: %s.

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
sv_SE: Ditt webbhotell måste aktivera dessa funktioner innan %s kan fungera.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
sv_SE: Databasen verkar ha komprimerats två gånger - troligen hade den webbplats du laddade ner den från en felkonfigurerad webbserver.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
sv_SE: Försöket att upphäva den dubbla komprimering misslyckades.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
sv_SE: Försöket att upphäva den dubbla komprimeringen lyckades.

en: Failed to open database file for reading:
sv_SE: Misslyckades att öppna databasen för läsning:

en: please wait for the rescheduled attempt
sv_SE: vänligen vänta för ett nytt schemalagt försök

en: No database tables found
sv_SE: Inga databastabeller hittades

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
sv_SE: %s-anslutningen avbröts pga time out; om du angivit servern korrekt beror detta vanligen på att en brandvägg blockarar förbindelsen - du bör kontrollera med ditt webbhotell.

en: Northern Virginia (IAD)
sv_SE: Norra Virginia (IAD)

en: Cloud Files Username
sv_SE: Cloud Files Användarnamn

en: Cloud Files API Key
sv_SE: Cloud Files API-nyckel

en: Cloud Files Container
sv_SE: Cloud Files Lagringsplats

en: US or UK-based Rackspace Account
sv_SE: USA- eller UK-baserat Rackspace-konto

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
sv_SE: Konton som skapas via rackspacecloud.com är USA-konton; konton skapade via rackspace.co.uk är UK-baserade

en: Cloud Files Storage Region
sv_SE: Cloud Files Lagringsregion

en: Dallas (DFW) (default)
sv_SE: Dallas (DFW) (förvalt)

en: Authorisation failed (check your credentials)
sv_SE: Auktorisering misslyckades (kontrollera dina uppgifter)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
sv_SE: Konton som skapas via rackspacecloud.com är USA-konton; konton skapade via rackspace.co.uk är UK-baserade

en: %s authentication
sv_SE: %s autentisering

en: %s error: %s
sv_SE: %s fel: %s

en: Latest status:
sv_SE: Senaste status:

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
sv_SE: Ditt tillgängliga utrymme på webbhotellet är väldigt lågt - bara %s Mb återstår

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
sv_SE: Mängden minne (RAM) som tillåts för PHP är väldigt lågt (%s Mb) - du bör öka det för att undvika misslyckanden orsakade av otillräckligt minne (konsultera ditt webbhotell för mer hjälp)

en: %s settings test result:
sv_SE: %s inställningar testresultat:

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
sv_SE: Din webbplats besöks sällan och UpdraftPlus får inte de resurser den hoppades på; vänligen läs denna sida:

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
sv_SE: Denna databas-backup saknar tabeller från WordPress-kärnan: %s

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
sv_SE: Databasen är för liten för att vara en giltig WordPress-databas (storlek: %s Kb).

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
sv_SE: Misslyckades med att öppna zip-fil (%s) - %s

en: Failed to open database file.
sv_SE: Misslyckades med att öppna databasfil.

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
sv_SE: Misslyckades att komma åt %s vid borttagning (se logg-fil för mer information)

en: %s error - failed to upload file
sv_SE: %s fel - misslyckades med uppladdning av fil

en: %s Error
sv_SE: %s Fel

en: %s authentication failed
sv_SE: %s autentisering misslyckades

en: %s error - failed to re-assemble chunks
sv_SE: %s fel - misslyckades att återsammansätta delarna

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
sv_SE: En mycket stor fil påträffades: %s (storlek: %s Mb)

en: An error occurred whilst closing the final database file
sv_SE: Ett fel uppstod under stängning av den sista databasfilen

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
sv_SE: Ditt lediga diskutrymme är väldigt lågt - bara %s Mb återstår

en: Site information:
sv_SE: Webbplatsinformation:

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
sv_SE: Du kör med WordPress multisajt - men din backup är inte från en multisajt-webbplats.

en: you have authenticated your %s account
sv_SE: du har autentiserat ditt %s-konto

en: Your %s account name: %s
sv_SE: Ditt %s kontonamn: %s

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
sv_SE: fel: misslyckades med filuppladning till %s (se logg-fil för mer information)

en: Need to use sub-folders?
sv_SE: Behöver du använda underkataloger?

en: US or UK Cloud
sv_SE: Moln i USA eller Storbritannien

en: US (default)
sv_SE: USA (förvalt)

en: UK
sv_SE: Storbr.

en: Cloud Files username
sv_SE: Cloud Files användarnamn

en: API key
sv_SE: API-nyckel

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Failure: No container details were given.
sv_SE: Misslyckades: Ingen container-information angavs.

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
sv_SE: Cloud Files fel - vi fick åtkomst till containern, men misslyckades med att skapa en fil i den

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
sv_SE: Vi fick åtkomst till containern, och vi kunde skapa filer i den.

en: Cloud Files authentication failed
sv_SE: Cloud Files-autentiseringen misslyckades

en: %s Error: Failed to open local file
sv_SE: %s Fel: Misslyckades med att öppna lokal fil

en: %s Error: Failed to upload
sv_SE: %s Error: Misslyckades med uppladdning

en: Error opening local file: Failed to download
sv_SE: Fel vid öppning av lokal fil: Misslyckades att ladda ner

en: Test %s Settings
sv_SE: Testa %s-inställningar

en: Also, you should read this important FAQ.
sv_SE: Du bör också läsa denna viktiga FAQ.

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
sv_SE: Du behöver åter-autentisera med %s eftersom dina befintliga användaruppgifter inte fungerar.

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
sv_SE: Din %s tilldelningsanvändning: %s %% använt, %s tillgängligt

en: Success
sv_SE: Framgång

en: Infinite recursion: consult your log for more information
sv_SE: Oändlig upprepning. konsultera din logg för mer information

en: Could not read the directory
sv_SE: Kunde inte läsa katalogen

en: Could not open the backup file for writing
sv_SE: Kunde inte öppna backupfilen för skrivning

en: The decryption key used:
sv_SE: Avkrypteringsnyckeln som användes:

en: File not found
sv_SE: Filen hittades ej

en: Themes
sv_SE: Teman

en: Uploads
sv_SE: Uppladdningar

en: Others
sv_SE: Annat

en: No log files were found.
sv_SE: Ingen loggfil hittades.

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
sv_SE: Du måste uppgradera MySQL för att kunna använda denna databas.

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
sv_SE: Databassäkerhetskopieringen använder funktioner i MySQL som inte finns tillgängliga i den gamla MySQL-version (%s) som denna webbplats körs på.

en: %s: unreadable file - could not be backed up
sv_SE: %s: oläsbar fil - kunde inte säkerhetskopieras

en: The zip engine returned the message: %s.
sv_SE: Zip-motorn returnerade meddelandet: %s

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
sv_SE: %s: oläsbar fil – kunde inte backas upp (kontrollera filrättigheter och filägare)

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
sv_SE: UpdraftPlus kunde inte hitta tabellprefixen när den skannade databassäkerhetskopian.

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
sv_SE: Säkerhetskopieringen har inte färdigställts, ett återupptagande har schemalagts

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
sv_SE: En eller flera säkerhetskopior har lagts till efter skanning av fjärrlagringsplats, notera att dessa säkerhetskopior inte automatiskt tas bort via inställningarna för att behålla filer: om/när du önskar ta bort dem måste du göra det manuellt.

en: Backup label:
sv_SE: Säkerhetskopieringsetikett:

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
sv_SE: Säkerhetskopieringsförsöket har avslutats utan framgång

en: did not return the expected response - check your log file for more details
sv_SE: returnerade inte det förväntade svaret – kolla din loggfil för mer information

en: Error - no such file exists.
sv_SE: Fel – ingen sådan fil finns.

en: Backups are saved in %s.
sv_SE: Säkerhetskopior sparas i %s.

en: Backup sent to remote site - not available for download.
sv_SE: Backup skickad till fjärrsajt - ej tillgänglig för nedladdning.

en: Site
sv_SE: Sajt

en: No backup has been completed
sv_SE: Ingen backup har färdigställts.

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
sv_SE: eller

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
sv_SE: Manuell

en: Check this box to have a basic report sent to
sv_SE: Markera denna ruta för att få en grundläggande rapport skickad till

en: your site's admin address
sv_SE: din webbplats-admins adress

en: incremental backup; base backup: %s
sv_SE: stegvis backup; bas-backup: %s

en: View Log
sv_SE: Visa Logg

en: Why am I seeing this?
sv_SE: Varför ser jag detta?

en: Incremental
sv_SE: Inkrementell

en: Every %s hours
sv_SE: Varje %s timme

en: read more at %s
sv_SE: läs mer på %s

en: Database Options
sv_SE: Databasalternativ

en: External database
sv_SE: Extern databas

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
sv_SE: Detta kommer också att orsaka att information om felsökning från alla tillägg kommer att visas på denna skärm - bli inte överraskad av att du får se dessa.

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
sv_SE: Du kan manuellt dekryptera en krypterad databas här.

en: First, enter the decryption key
sv_SE: Ange först dekrypteringsnyckeln

en: Backup created by: %s.
sv_SE: Backup skapad av: %s.

en: Files backup (created by %s)
sv_SE: Backup med filer (skapad av %s)

en: unknown source
sv_SE: okänd källa

en: Database (created by %s)
sv_SE: Databas (skapad av %s)

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
sv_SE: Följ denna länk för att ladda ner loggfilen för denna återställning (krävs om du begär support).

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
sv_SE: Okänt/oväntat fel - vänligen gör en support-begäran

en: The log file has been attached to this email.
sv_SE: Loggfilen har bifogats med detta mail.

en: Files and database
sv_SE: Filer och databas

en: Files (database backup has not completed)
sv_SE: Filer (databas-backup har inte färdigställts)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
sv_SE: Filer enbart (databasen var inte vald för denna schemaläggning)

en: Database (files backup has not completed)
sv_SE: Databas (fil-backup har inte färdigställts)

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
sv_SE: Databas enbart (filer var inte valda för denna schemaläggning)

en: Reporting
sv_SE: Rapporterar

en: (Not finished)
sv_SE: (Ej klar)

en: Unknown
sv_SE: Okänt

en: last activity: %ss ago
sv_SE: senaste aktivitet: %ss sedan

en: Job ID: %s
sv_SE: Jobb-ID: %s

en: Split archives every:
sv_SE: Dela upp arkiv varje:

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
sv_SE: Filen är inte närvarande lokalt - måste hämtas från fjärrlagringsplats

en: Final checks
sv_SE: Slutkontroller

en: Looking for %s archive: file name: %s
sv_SE: Letar efter %s-arkiv: filnamn: %s

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
sv_SE: Släpp krypterade databasfiler (db.gz.crypt-filer) här för att ladda upp dem för dekryptering

en: Your wp-content directory server path: %s
sv_SE: Sökväg till din wp-content-katalog: %s

en: file is size:
sv_SE: filen har storleken:

en: Warning: %s
sv_SE: Varning: %s

en: Warnings encountered:
sv_SE: Påträffade varningar:

en: Errors encountered:
sv_SE: Fel påträffades:

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Archive is expected to be size:
sv_SE: Arkivet förväntas ha storleken:

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
sv_SE: Backupnoteringarna innehåller ingen information om den rätta storleken på den här filen.

en: Error message
sv_SE: Felmeddelande

en: Save Changes
sv_SE: Spara Ändringar

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
sv_SE: Efter att ha tryckt på denna knapp kommer du att ges möjlighet att välja vilka komponenter du önskar återställa

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
sv_SE: AVBRYT: Kunde inte hitta information om vilka enheter som ska återställas.

en: If making a request for support, please include this information:
sv_SE: Om du begär support, vänligen inkludera denna information:

en: Do not verify SSL certificates
sv_SE: Verifiera inte SSL-certifikat

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
sv_SE: Notera att inte alla molnbackuptjänster nödvändigtvis använder SSL-autentisering.

en: Disable SSL entirely where possible
sv_SE: Stäng av SSL helt där det är möjligt

en: Delete local backup
sv_SE: Ta bort lokal backup

en: or, to reset this option
sv_SE: eller, för att nollställa detta alternativ

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
sv_SE: Om detta inte lyckas kontrollera behörigheterna på din server eller ändra den till en annan katalog som är skrivbar för din webbserverprocess.

en: Use the server's SSL certificates
sv_SE: Använd serverns SSL-certifikat

en: Database encryption phrase
sv_SE: Fras för databaskryptering

en: Manually decrypt a database backup file
sv_SE: Avkryptera en databas-backupfil manuellt

en: Choose your remote storage
sv_SE: Välj din fjärrlagringsplats

en: None
sv_SE: Ingen

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Weekly
sv_SE: Varje vecka

en: Fortnightly
sv_SE: Var 14:e dag

en: Monthly
sv_SE: Månatligen

en: show log
sv_SE: visa logg

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
sv_SE: Begäran till filsystemet att skapa katalogen misslyckades.

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
sv_SE: Katalogen existerar, men din webbserver har inte behörighet att skriva till den.

en: Remove old directories
sv_SE: Ta bort gamla kataloger

en: See this FAQ also.
sv_SE: Se också dessa vanliga frågor.

en: Debug mode
sv_SE: Felsökningsläge

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
sv_SE: Klicka på denna länk för att försöka skapa katalogen och ställa in behörigheterna

en: Sending Your Backup To Remote Storage
sv_SE: Kopiering av din backup till fjärrlagring

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
sv_SE: %s - kunde inte säkerhetskopiera denna enhet; den motsvarande katalogen existerar inte (%s)

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
sv_SE: Du behöver kontakta ditt webbhotell för att få reda på hur du sätter rättigheter till ett WordPress-tillägg som ska kunna skriva i katalogen.

en: Backed up: %s
sv_SE: Säkerhetskopierade: %s

en: Backup of:
sv_SE: Säkerhetskopia av:

en: Backup contains:
sv_SE: Säkerhetskopian innehåller:

en: Include in files backup
sv_SE: Inkludera i filsäkerhetskopieringen

en: WordPress backup is complete
sv_SE: Säkerhetskopiering av WordPress är klar

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
sv_SE: Säkerhetskopia av WordPress med filer och databas (skapad av %s)

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
sv_SE: Om du ser fler säkerhetskopior än du väntat dig så beror det troligen på att gamla säkerhetskopior inte tas bort förrän en ny har färdigställts.

en: You have not yet made any backups.
sv_SE: Du har inte skapat någon säkerhetskopia ännu.

en: and retain this many scheduled backups
sv_SE: och behåll så här många schemalagda säkerhetskopior

en: Full backup
sv_SE: Full säkerhetskopiering

en: Delete this backup set
sv_SE: Ta bort denna säkerhetskopian

en: Backup more databases
sv_SE: Säkerhetskopiera fler databaser

en: Backup does not exist in the backup history
sv_SE: Säkerhetskopian existerar inte i säkerhetskopieringshistoriken

en: (backup set imported from remote location)
sv_SE: (säkerhetskopia importerad från fjärrlagringsplats)

en: Backup data (click to download)
sv_SE: Säkerhetskopieringsdata (klicka för att ladda ner)

en: Backup date
sv_SE: Säkerhetskopieringsdatum

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
sv_SE: Säkerhetskopieringskatalogen som angetts existerar men är <b>inte</b> skrivbar.

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
sv_SE: Säkerhetskopieringskatalogen som angetts existerar <b>inte</b>.

en: Backup directory specified is writable, which is good.
sv_SE: Säkerhetskopieringskatalogen som angetts är skrivbar, vilket är bra.

en: Backup directory
sv_SE: Säkerhetskopieringskatalog

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
sv_SE: Markera denna för att ta emot mer information och e-post om säkerhetskopieringsprocessen - användbart om något går fel.

en: Any other directories found inside wp-content
sv_SE: Alla andra kataloger som hittas inuti wp-content

en: Expert settings
sv_SE: Expertinställningar

en: Show expert settings
sv_SE: Visa expertinställningar

en: Advanced / Debugging Settings
sv_SE: Avancerat/Felsökningsinställningar

en: Email
sv_SE: E-post

en: Database backup interval
sv_SE: Intervall för säkerhetskopiering av databasen

en: Files backup interval
sv_SE: Intervall för säkerhetskopiering av filer

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
sv_SE: Du kan skicka en säkerhetskopia till mer än en destination med Premium.

en: Could not read one of the files for restoration
sv_SE: Det gick inte att läsa en av filerna för återställning

en: Newsletter sign-up
sv_SE: Anmälan Nyhetsbrev

en: Full feature list
sv_SE: Lista med alla egenskaper

en: Pre-sales FAQs
sv_SE: Frågor och svar före köpet

en: Ask a pre-sales question
sv_SE: Ställ en fråga före köp

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
sv_SE: eller

en: Error: unexpected file read fail
sv_SE: Fel: oväntad filläsning misslyckades

en: Upload files into UpdraftPlus.
sv_SE: Ladda upp filer till UpdraftPlus.

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
sv_SE: Såvida du inte har något problem så kan du helt ignorera allting här.

en: You will find more information about this in the Settings section.
sv_SE: Du hittar mer info om detta i Inställnings-sektionen.

en: This file could not be uploaded
sv_SE: Denna fil kunde inte laddas upp

en: Memory limit
sv_SE: Minnesgräns

en: %s (%s used)
sv_SE: %s (%s använt)

en: Free disk space in account:
sv_SE: Ledigt diskutrymme på kontot:

en: Fetch
sv_SE: Hämta

en: Call
sv_SE: Anrop

en: This feature requires %s version %s or later
sv_SE: Denna funktion kräver %s version %s eller senare

en: Rescan remote storage
sv_SE: Skanna om fjärrlagringsplats

en: This backup was created by %s, and can be imported.
sv_SE: Denna backup skapades av %s, och kan importeras.

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
sv_SE: Hämtar (om nödvändigt) och förbereder backupfiler...

en: Messages:
sv_SE: Meddelanden:

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
sv_SE: Väntar till schemalagd tidpunkt med att försöka igen pga fel

en: Backup finished
sv_SE: Backup färdigställdes

en: table: %s
sv_SE: tabell: %s

en: Created database backup
sv_SE: Skapade databas-backup

en: Encrypting database
sv_SE: Krypterar databas

en: Encrypted database
sv_SE: Krypterade databas

en: Uploading files to remote storage
sv_SE: Laddar upp filer till fjärrlagringsplats

en: Creating database backup
sv_SE: Skapar databas-backup

en: Backup begun
sv_SE: Backup påbörjades

en: More plugins
sv_SE: Fler tillägg

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
sv_SE: Om du fortfarande kan läsa dessa ord efter att sidan laddat färdigt, då finns det ett JavaScript- eller jQuery-problem på webbplatsen.

en: Show raw backup and file list
sv_SE: Visa råbackup och fillista

en: Error: %s
sv_SE: Fel: %s

en: Warning:
sv_SE: Varning:

en: show PHP information (phpinfo)
sv_SE: visa PHP-information (phpinfo)

en: zip executable found:
sv_SE: zip exekverbar fil hittades:

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
sv_SE: Vill du migrera eller klona/duplicera en webbplats?

en: Also delete from remote storage
sv_SE: Ta också bort från fjärrlagringsplatsen

en: Latest UpdraftPlus.com news:
sv_SE: Senaste Nyheter från UpdraftPlus.com

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
sv_SE: Eller så kan du lägga till dem manuellt i din UpdraftPlus-katalog (vanligtvis wp-content/updraft), till exempel via FTP, och sedan använda "scanna om"-länken ovan

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
sv_SE: Detta raderar alla dina UpdraftPlus-inställningar - är du säker på att du vill göra detta?

en: Web server:
sv_SE: Webbserver:

en: Peak memory usage
sv_SE: Högsta minnesanvändning

en: Current memory usage
sv_SE: Nuvarande minnesanvändning

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Total (uncompressed) on-disk data:
sv_SE: Total (okomprimerad) data på disk:

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
sv_SE: Notera. Denna siffra baseras på vad som exkluderades eller inte senast du sparade alternativen.

en: count
sv_SE: räkna

en: Restore backup
sv_SE: Återställ backup

en: Choose the components to restore
sv_SE: Välj komponenter att återställa

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
sv_SE: Din webbserver har PHP:s så kallade safe_mode aktivt.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
sv_SE: Följande entitet kunde inte återställas automatiskt: "%s".

en: You will need to restore it manually.
sv_SE: Du kommer att behöva återställa den manuellt.

en: %s restoration options:
sv_SE: %s återställningsalternativ:

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
sv_SE: Läs denna hjälpsamma artikel om användbara saker att veta innan du börjar återställa.

en: Time now
sv_SE: Tid nu

en: Last log message
sv_SE: Senaste logg-meddelandet

en: (Nothing yet logged)
sv_SE: (Inget loggat ännu)

en: Download most recently modified log file
sv_SE: Ladda ner den senast modifierade loggfilen

en: More tasks:
sv_SE: Fler uppgifter:

en: Opera web browser
sv_SE: Webbläsaren Opera

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
sv_SE: Om du använder denna, stäng då av Turbo/Road-läget.

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
sv_SE: Detta är en räkning av innehållet i din Updraft-katalog

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
sv_SE: Utrymme på webbservern som används av UpdraftPlus

en: refresh
sv_SE: uppdatera

en: Lead developer's homepage
sv_SE: Huvudutvecklarens hemsida

en: Your backup has been restored.
sv_SE: Din backup har återskapats.

en: Current limit is:
sv_SE: Nuvarande gräns är:

en: JavaScript warning
sv_SE: JavaScript-varning

en: Nothing currently scheduled
sv_SE: Inget schemalagt för närvarande

en: Files
sv_SE: Filer

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
sv_SE: Kunde inte hitta detta jobb - kanske är det redan klart?

en: Download failed
sv_SE: Nedladdning misslyckades

en: Download in progress
sv_SE: Nedladdning pågår

en: No local copy present.
sv_SE: Ingen lokal kopia närvarande.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
sv_SE: Felaktigt filnamnsformat - detta ser inte ut som en fil skapad av UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
sv_SE: Felaktigt filnamnsformat - detta ser inte ut som en krypterad databasfil skapad av UpdraftPlus

en: Your settings have been wiped.
sv_SE: Dina inställningar har raderats.

en: The log file could not be read.
sv_SE: Loggfilen kunde inte läsas.

en: Select Files
sv_SE: Välj filer

en: Wipe settings
sv_SE: Radera inställningar

en: Send this backup to remote storage
sv_SE: Skicka denna backup till fjärrlagring

en: Backup non-WordPress files and databases
sv_SE: Säkerhetskopiera icke-WordPress-filer och databaser

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
sv_SE: Sökvägen till denna katalog ställs in i expertinställningarna under inställningsfliken.

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
sv_SE: Klicka här för att titta i din UpDraftPlus-katalog (på din webbserver) och se de säkerhetskopior som du har laddat upp.

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
sv_SE: Denna knapp är inaktiverad eftersom din säkerhetskopieringskatalog inte är skrivbar (se inställningarna).

en: Rescan local folder for new backup sets
sv_SE: Sök igenom lokal katalog efter nya säkerhetskopior

en: At the same time as the files backup
sv_SE: Samtidigt som filsäkerhetskopieringen

en: Created file backup zips
sv_SE: Skapade zip-filer med filsäkerhetskopering

en: Creating file backup zips
sv_SE: Skapar zip-filer med filsäkerhetskopior

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
sv_SE: Återställning ersätter denna webbplats teman, tillägg, uppladdningar, databas och/eller andra innehållskataloger (i enlighet med vad denna säkerhetskopia innehåller, och baserat på dina val).

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
sv_SE: Knappen 'Säkerhetskopiera nu' har inaktiverats eftersom din säkerhetskopieringskatalog inte är skrivbar (gå till fliken 'Inställningar' och välj relevant alternativ).

en: Pruning old backup sets
sv_SE: Rensar gamla säkerhetskopior

en: Delete backup set
sv_SE: Ta bort säkerhetskopia

en: UpdraftPlus - Upload backup files
sv_SE: UpdraftPlus - Ladda upp säkerhetskopior

en: Drop backup files here
sv_SE: Släpp dina säkerhetskopior här

en: Upload backup files
sv_SE: Ladda upp säkerhetskopior

en: Backup directory successfully created.
sv_SE: Säkerhetskopieringskatalog skapades utan problem.

en: Backup directory could not be created
sv_SE: Säkerhetskopieringskatalog kunde inte skapas

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
sv_SE: Säkerhetskopieringskatalog (%s) är inte skrivbar, eller existerar inte.

en: Next scheduled backups
sv_SE: Nästa schemalagda säkerhetskopiering

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
sv_SE: Vänta på att kommunikationen med fjärrlagringsplatsen slutförs.

en: Include your database in the backup
sv_SE: Inkludera din databas i säkerhetskopieringen

en: Return to UpdraftPlus configuration
sv_SE: Återgå till inställningar för UpdraftPlus

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Do you need WordPress Multisite support?
sv_SE: Behöver du stöd för WordPress multisite?

en: Creating...
sv_SE: Skapar...

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
sv_SE: Var god ge denna nyckel ett namn (till exempel ett som signalerar vilken webbplats den är till för):

en: key name
sv_SE: nyckelnamn

en: Deleting...
sv_SE: Tar bort...

en: Testing connection...
sv_SE: Testar anslutning...

en: Send to site:
sv_SE: Skicka till sajt:

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Adding...
sv_SE: Lägger till...

en: Add site
sv_SE: Lägg till sajt

en: You have made changes to your settings, and not saved.
sv_SE: Du har gjort ändringar till dina inställningar, men inte sparat dem.

en: Dismiss (for %s months)
sv_SE: Avfärda (i %s månader)

en: Free two-factor security plugin
sv_SE: Gratis two-factor säkerhets-tillägg

en: Premium WooCommerce plugins
sv_SE: Premium WooCommerce-tillägg

en: Automatic backup before update
sv_SE: Automatisk backup innan uppdatering

en: Welcome to UpdraftPlus!
sv_SE: Välkommen till UpdraftPlus!

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
sv_SE: Endast WordPress-databasen kan återställas; du måste hantera den externa databasen manuellt.

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
sv_SE: Läs denna sida för en guide som visar på möjliga orsaker och hur du kan åtgärda dem.

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
sv_SE: I vilket fall som helst är UpdraftPlus-arkiv standard zip/SQL-filer - så om du är säker på att din fil har rätt format kan du döpa om den för att matcha denna namnform.

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
sv_SE: Backup skapad av okänd källa (%s) - kan ej återställas.

en: Constants
sv_SE: Konstanter

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
sv_SE: Den tid som tillåts för WordPress-tillägg att köras är väldigt låg (%s sekunder) - du bör öka den för att undvika misslyckande vid backup pga time-out (konsultera ditt webbhotell för mer hjälp - det är inställningen för max_execution_time för PHP som behöver höjas; rekommenderat värde är %s sekunder eller mer)

en: Create
sv_SE: Skapa

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
sv_SE: Den nya användarens RackSpace konsol-lösenord är (kommer inte att visas igen):

en: Trying...
sv_SE: Försöker...

en: Error data:
sv_SE: Feldata:

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Options (raw)
sv_SE: Alternativ (råa)

en: Send a report only when there are warnings/errors
sv_SE: Skicka rapport bara när det varit varningar/fel

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
sv_SE: Webbservern returnerade en felkod (försök igen, eller kontrollera dina webbserverloggar)

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
sv_SE: Om du exkluderar både databasen och filerna, då har du exkluderat allt!

en: Proceed with update
sv_SE: Fortsätt med uppdateringen

en: Update Plugin
sv_SE: Uppdatera Tillägg

en: Update Theme
sv_SE: Uppdatera Tema

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
sv_SE: Följ denna länk för att försöka avkryptera och ladda ner databasfilen till din dator.

en: This decryption key will be attempted:
sv_SE: Denna avkrypteringsnyckel kommer att testas:

en: Unknown server response:
sv_SE: Okänt serversvar:

en: Unknown server response status:
sv_SE: Status för okänt serversvar:

en: The file was uploaded.
sv_SE: Filen laddades upp.

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
sv_SE: (se till att du försökte ladda upp en zip-fil som tidigare skapad av UpdraftPlus)

en: Upload error:
sv_SE: Fel vid uppladdning:

en: Upload error
sv_SE: Uppladdningsfel

en: Delete from your web server
sv_SE: Ta bort från din webbserver

en: Download to your computer
sv_SE: Ladda ner till din dator

en: Error: the server sent an empty response.
sv_SE: Fel: servern skickade ett tomt svar.

en: Warnings:
sv_SE: Varningar:

en: File not found (you need to upload it): %s
sv_SE: Filen hittades inte (du måste ladda upp den): %s

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
sv_SE: Filen hittades, men har nollstorlek (du måste ladda upp den igen): %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
sv_SE: Filen (%s) hittades, men har en annan storlek (%s) jämfört med förväntade (%s) - den kan vara korrupt.

en: Raw backup history
sv_SE: Råbackuphistoria

en: Processing files - please wait...
sv_SE: Bearbetar filer - var god vänta...

en: Go here for more information.
sv_SE: Gå hit för mer information.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
sv_SE: Några filer laddas fortfarande ner eller bearbetas - var god vänta.

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Unexpected response:
sv_SE: Oväntat svar:

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
sv_SE: För att skicka mer än en adress, åtskilj varje adress med ett kommatecken.

en: PHP information
sv_SE: PHP-information

en: Notice
sv_SE: Meddelande

en: Begun looking for this entity
sv_SE: Har börjat leta efter denna entitet

en: Errors:
sv_SE: Fel:

en: Failure: No %s was given.
sv_SE: Misslyckades: Ingen %s angavs.

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Requesting start of backup...
sv_SE: Begär start av backup...

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Download log file
sv_SE: Ladda ner logg-fil

en: calculating...
sv_SE: beräknar...

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
sv_SE: Nedladdningsfel: servern skickade oss ett svar som vi inte kunde förstå.

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Delete Old Directories
sv_SE: Ta bort Gamla Kataloger

en: Database
sv_SE: Databas

en: Your website is hosted using the %s web server.
sv_SE: Din webbplats körs på %s-webbservern.

en: Nothing yet logged
sv_SE: Inget loggat ännu.

en: Job deleted
sv_SE: Jobb borttaget

en: Error
sv_SE: Fel

en: File ready.
sv_SE: Filen klar.

en: Allowed Files
sv_SE: Tillåtna Filer

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Warning
sv_SE: Varning

en: UpdraftPlus notice:
sv_SE: UpdraftPlus-meddelande:

en: Connecting...
sv_SE: Ansluter...

en: Disconnecting...
sv_SE: Kopplar från...

en: Counting...
sv_SE: Beräknar...

en: Disconnect
sv_SE: Koppla från

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
sv_SE: Du bör kontrollera att fjärrwebbplatsen är online, inte bakom en brandvägg, inte har säkerhetsmoduler som kan blockera åtkomst, har UpdraftPlus version %s eller senare aktivt och att nycklarna har angetts korrekt.

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
sv_SE: %s har angetts för fjärrlagring, men du är för närvarande inte ansluten.

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
sv_SE: Fel: servern skickade oss ett svar som vi inte förstod.

en: Update quota count
sv_SE: Beräkna lagringsutrymme

en: Start backup
sv_SE: Starta säkerhetskopiering

en: Known backups (raw)
sv_SE: Kända säkerhetskopior (råa)

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
sv_SE: Vänligen konsultera dessa vanliga frågor om du har problem med att säkerhetskopiera.

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
sv_SE: UpdraftPlus känner inte av att denna säkerhetskopia har skapats av den nuvarande WordPress-installationen, utan den återfanns antingen på en fjärrlagringsplats, eller skickades från en fjärrwebbplats.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
sv_SE: För att skapa en säkerhetskopia, klicka på knappen "Säkerhetskopiera nu".

en: Backup Now
sv_SE: Säkerhetskopiera nu

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
sv_SE: För att ändra någon av de förvalda inställningarna för vad som tas med i säkerhetskopian, för att konfigurera schemalagda säkerhetskopieringar, skicka säkerhetskopior till fjärrlagringsplats (rekommenderat) och mer, gå till fliken inställningar.

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
sv_SE: Skannar om (letar efter säkerhetskopior som du har laddat upp manuellt till den interna säkerhetskopieringsförvaringen)...

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
sv_SE: Var uppmärksam på att e-postservrar tenderar att ha storleksgränser; vanligen runt %s MB. Säkerhetskopior större än dessa begränsningar kommer troligen inte fram.

en: Backup set not found
sv_SE: Säkerhetskopia hittades inte

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
sv_SE: Denna multisäkerhetskopia verkar sakna följande arkiv: %s

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
sv_SE: Du bör säkerställa att detta verkligen är en säkerhetskopia som ska användas på denna webbplats innan du återställer (så det inte är en säkerhetskopia från en annan webbplats).

en: No such backup set exists
sv_SE: Ingen sådan säkerhetskopia existerar

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
sv_SE: Om detta är en säkerhetskopia som skapats av ett annat säkerhetskopieringstillägg så kan UpdraftPlus Premium kanske hjälpa dig.

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
sv_SE: Denna fil verkar inte vara ett UpdraftPlus säkerhetskopieringsarkiv (sådana filer är .zip eller .gz-filer med namn som: backup_(tid)_(sajtens namn)_(kod)_(typ).(zip/gz)).

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
sv_SE: Skannar om fjärrlagringsplatser och lokala lagringsplatser efter säkerhetskopior...

en: More quality plugins
sv_SE: Fler kvalitetstillägg
