Plugins - WP Downgrade - en to ja_JP translation catalogue (23 entries)

en: The update could fail. Are you sure that the version number is correct? You can also manually edit the download URL if needed.
ja_JP: アップデートが失敗する恐れがあります。バージョン番号は確かでしょうか ? もし必要なら手動でダウンロード URL を編集することもできます。

en: Attention! The target version does not seem to exist!
ja_JP: 注意 ! ターゲットとしているバージョンは存在しないようです。

en: Up-/Downgrade Core
ja_JP: 本体 (コア) のアップ/ダウングレード

en: please go to
ja_JP: 次へ進んでください:

en: In order to perform the upgrade/downgrade to WP
ja_JP: WP へアップグレード/ダウングレードを適用するため

en: Update Core
ja_JP: コアの更新

en: <strong>All fine!</strong> You are currently on your desired release. And it will stay like that. <br>If you ever want to <strong>reinstall</strong>
ja_JP: <strong>全て良好です !</strong> 希望したリリースが現在稼働中です。またその状態のまま保たれます。<br>もし<strong>再インストール</strong>したいなら

en: Usually you <strong>do not</strong> need to change this. But you can, if necessary. Must be a valid URL to a WordPress ZIP. <strong>Be careful!</strong> The content will not be verified! Wordpress will use what ever you give here, even if it does not contain release
ja_JP: 通常これを変更する必要は<strong>ありません</strong>が、必要なら可能です。有効なWordPress の ZIP ファイルの URL を指していなければなりません。<strong>ご注意 !</strong> 中身についての検証はされません ! ここで指定したものについては適切なリリースを含んでいなくても そのまま使用されます。

en: edit download URL
ja_JP: ダウンロード URL を編集

en: Language Detected
ja_JP: 検出された言語

en: Current WP Version
ja_JP: 現在の WP バージョン

en: for example "4.9.8". Leave empty to disable.
ja_JP: (例) "4.9.8" 。無効にするには空欄にします。

en: WP Releases
ja_JP: WP 全リリース

en: Exact version number from
ja_JP: 正確なバージョン番号(右記参照)

en: WordPress Target Version
ja_JP: WordPress ターゲット バージョン

en: Which WordPress version would you like to up-/downgrade to?
ja_JP: どの WordPress バージョンにダウン (またはアップ) グレードしたいですか?

en: WARNING! You are using this plugin entirely at your own risk! DO MAKE SURE you have a current backup of both your files and database, since a manual version change is deeply affecting your WP installation!
ja_JP: 警告! このプラグインの使用は完全に自己責任です ! 手動でのバージョン変更は WP インストールの深くまで影響が及ぶため、ファイルとデータベース両方の現在のバックアップを **必ず作成してください !

en: Inactive
ja_JP: 停止中

en: is set as target version
ja_JP: がターゲットバージョンに指定されています

en: Active
ja_JP: 稼働中

en: WP Downgrade
ja_JP: WP ダウングレード

en: Version number looks strange.
ja_JP: バージョン番号が不適切なようです。

note: Description of the plugin
en: WP Downgrade allows you to either downgrade or update WordPress Core to an arbitrary version of your choice. The version you choose is downloaded directly from wordpress.org and installed just like any regular release update. The target version WordPress allows you to update to remains constant until you enter a different one or deactivate the plugin either completely or by leaving the target version field empty.
ja_JP: WP Downgrade (ダウングレード) を使うと、WordPress本体 (コア) の ダウングレードまたはアップデートを好きなバージョンを選んでできるようになります。バージョン選択は直接 wordpress.org からか、同系の正規のアップデート リリースのどれでも利用できます。ターゲットバージョンの WordPress は、自分で別バージョンの指定やバージョン指定を空にしたり、プラグインを無効化しない限りはアップデートを固定することができます。
